Naučte se pracovat stylem géniů

J. PETR  M. Tůma  R. Honzák  |  Věda

Známé úsloví, že problém geniality spočívá v kombinaci 1 % nápadu a 99 % dřiny, zpochybňuje ve svém posledním příspěvku do časopisu Scientific American Michael Michalko. „Přestože nejste génius, můžete pracovat jeho způsobem, můžete používat stejných strategií jako Aristoteles nebo Einstein a dosáhnout tak lepších výsledků,“ píše autor. Tvůrčí strategie přinášejí více výhod než strategie opakované a naučené.

Pokud se dostanete k řešení nového problému, je lepší se ptát: „Jak a kolika různými způsoby se to dá řešit?“ místo běžného „Jak mě to naučili a jak jsem to řešil minule.“ Zatímco běžnou praxí je, že když se mi nepodaří vyřešit úkol, jdu řešit jiný, kreativní jedinec zkouší, jak by bylo možné problém zvládnout jinak. Kreativní jedinec neodpočívá na vavřínech a vymýšlí si nové úkoly. Výtěžnost tohoto způsobu může byt malá, z deseti nápadů se ujme jeden, ale mozek se trénuje.

Na otázku, jaký je rozdíl mezi ním a „normálním člověkem“, Einstein odpověděl: „Když vám zadají úkol najít jehlu v kupce sena, normální člověk hledá, než najde první, a pak jde od toho, zatímco já hledám dál, protože tam mohou být další…“ Při hledání řešení zapomeňte na „poučení z minulých zkušeností“, protože ta mohou být velmi zavádějící. Švýcaři, velmoc hodinových strojů, zavrhli před desítkami let jiný princip než mechanický a hodinky poháněné baterií prohlásili za nesmysl; a tak je během několika let zcela vytlačila z trhu japonská firma, která vsadila na novou technologii.

Darwinovi odpůrci tvrdili, že všechny druhy pěnkav, které nalezl na své cestě kolem světa, jsou odlišnými druhy, které Stvořitel vyslal do živočišné říše na počátku světa. Darwinova genialita spočívala v tom, že dokázal, že se jedná o jediný druh, který se však v různých podmínkách přizpůsobil tak, aby nejlépe přežil. Naučte se myslet v analogiích: jestliže v jedné oblasti běhá určitý mechanismus určitým způsobem, proč by to nebylo možné použít v oblasti zcela jiné. Kdyby takto mysleli konstruktéři dieselového motoru, mohli jeho princip pochytit v Polynésii o několik století dříve.

Nejčtenější