Nabíjení pod tlakem

redakce  |  Technika

U mnoha zařízení se stále neobejdete bez starých dobrých tužkovek. Koupíte je všude a nabijete v mnoha nabíječkách (i když to výrobci nemají rádi).

Bohužel to ale vždy trvá dlouho – čím více je potřebujete, tím déle. Varta se to rozhodla změnit a vyvinula nabíječku, jež doslova nahustí akumulátory během čtvrthodiny. Varta 15Minute Ultra Fast Charger je oproti svým pomalým konkurentům pěkný pořízek. Tělo nabíječky kromě pozic na čtyři AA či AAA baterie ukrývá především ventilátor bránící přehřátí. Do zásuvky se zapojuje mohutné trafo, jež se už do nabíječky nevešlo. Přestože si Varta nevynucuje použití jejích akumulátorů, je nabíječka vybíravá. Dioda klasicky červeně signalizuje vybitou baterii a zeleně nabitou, má ovšem ještě jeden režim, kdy červeně bliká. To když elektronika vyhodnotila baterii jako vadnou, tak, že by nemusela nabíjecí proces zvládnout. Pokud baterie projde, je její nabití skutečně záležitostí minut.

Šikovná je také schopnost nabíjení každé baterie zvlášť, takže můžete chtít „plnit“ i osamocenou tužkovku. Když jsou všechny články plné, vypne se poměrně hlučný ventilátor a nabíječka přejde do udržovacího stavu. Vyplatí se je tam nechat až do jejich použití, protože, podle našich experimentů, rychlým procesem nabité baterie poměrně záhy podléhají samovybíjení.

Pro: opravdu rychlé nabíjení, testování akumulátorů, možnost nabíjet baterie po jedné Proti: větší rozměry, hlučnější ventilátor Hodnocení: Cena: 1799 Kč Web: www.varta.cz Zapůjčil: Varta

O autorovi| TEXT: PETR PROŠEK

Nejčtenější