Na Zemi momentálne žije niečo cez 6 mld. ľudí; je nejaký odhad, koľko ľudí žilo doteraz na planéte?

Martin Lehotay  |  
dav

Podle Amerického úřadu pro sčítání lidu (U. S. Census Bureau) žije na celém světě přesně 6 776 275 733 lidí (údaj z 8. 8. 2009). Kolik lidí žilo „doteraz na planéte“, zjistit podle všeho lze (alespoň přibližně), ale je třeba si stanovit přesný časový rámec – tzn. odkdy přesně budeme počítat.

Odhady z doby před naším letopočtem se stanovují pomocí výpočtů na základě pozdějšího demografického vývoje (za posledních 2000 let, kdy známe přesné údaje). Při této zpětné kalkulaci je možné vypočítat, kolik lidí žilo na Zemi od počátku věků. Výsledek se pohybuje někde mezi 50 a 100 miliardami (Bjorn Lomborg: Skeptický ekolog, Dokořán, 2006).

Údaje za posledních 2000 let vyčísluje ve své studii nazvané Geografie obyvatelstva a demografie (1. část) prof. PaedDr. Jaroslav Vencálek, CSc.: Na počátku našeho letopočtu (podle odhadů v publikaci Z. Pavlíka, 1964) představovala světová populace 256 mil. obyvatel. V prvním tisíciletí n. l. planetu Zemi obývalo 276 mil. osob.

Velice zajímavá webová stránka, která s tímto tématem úzce souvisí, se jmenuje Worldometers a naleznete ji na adrese www.worldometers.info. V reálném čase tam přibývají hodnoty, jako je celosvětový počet obyvatel, počet úmrtí, ale například i počet dnes odeslaných e-mailů či uveřejněných blogů. Stojí za zhlédnutí!

Nejčtenější