Na lovu mobilních telefonů

PETR PROŠEK  |  
Na lovu mobilních telefonů

Je libo plně dotykový mobil, komunikátor s plnohodnotnou hardwarovou klávesnicí, nebo starý dobrý kousek bez dotykových prvků? Otestovali jsme pro vás nejzajímavější mobilní telefony na trhu.

Není to zas až tak dávno, co jsme se sveřepě bránili používání mobilních telefonů, a dnes si bez nich nedokážeme představit jediný den. Tyto mršky si nás zotročily a už se jich jen tak nezbavíme. Mílovými kroky se ostatně posouvá vpřed i samotná výbava mobilů. Řada uživatelů se sice spokojí s běžnou hlasovou komunikací či odesíláním textových zpráv, ale rychle si zvykáme také na další praktické doplňky, mezi něž patří například integrovaný fotoaparát, multimediální přehrávač, internetový prohlížeč nebo GPS.

Kouzlo dotyku

Stále častěji se objevují i dotykové telefony, jejichž ovládání není pevně svázáno se stylem, ale vystačí si pouze s šikovnými prstíky. I tyto přístroje již prošly dlouhým vývojem, a přestože spousta uživatelů nedá dopustit na běžnou hardwarovou klávesnici, dotykové ovládání mobilu je stále přesnější i citlivější a získává si nové a nové příznivce. I proto jsme do našeho testu zařadili několik dotykových krasavců bez hardwarové klávesnice i s plnohodnotnou výsuvnou klávesnicí, kterou jistě ocení notoričtí psavci textových zpráv nebo e-mailů.

Pod útokem widgetů

Řada výrobců mobilních telefonů se v poslední době rovněž zhlédla v různých „udělátkách“, pomocí kterých si můžete sami upravovat uživatelské prostředí. Hodně však záleží na tom, jak velký prostor na hlavní obrazovce/obrazovkách máte k dispozici, kolik takových widgetů je v základní výbavě a zda výrobce počítá s vývojem dalších či možností jejich dodatečného stahování z internetu.

Nemalou roli zde hraje i zpracování těchto prvků, jejich vzájemné provázání a v neposlední řadě i automatická aktualizace v reálném čase, bez přičinění samotného uživatele. V této oblasti aktuálně hraje prim mobilní telefon HTC Hero na otevřeném operačním systému Google Android.

A co klasika?

Ne každý však touží po dotykovém ovládání, a přestože takových mobilů přibývá, k dostání jsou stále i klasické telefony bez dotykového displeje. Rozhodně však neznamená, že musí bezpodmínečně zaostávat za první dotykovou ligou, která v současné době válcuje pulty obchodů. I mezi těmito mobilními přístroji narazíte na špičkově vybavené telefony, s nimiž je skutečně radost pracovat. Příkladem je testovaný mobil z řady Walkman společnosti Sony Ericsson, která již dávno nevyniká pouze hudební reprodukcí. Ostatně, přesvědčte se sami – elegantní model W995 rozhodně stojí za pozornost.

HTC Hero

HTC Hero

Komunikátor HTC Hero je nejpovedenějším mobilním telefonem s otevřeným systémem Google Android. Přestože výrobce zachovává předsunutou spodní část, přístroj je podstatně stylovější než jeho předchůdci a díky poměrně kompaktnímu provedení (112×56×14 mm, 135 g) se s ním i příjemně pracuje. K dostání je v bílém nebo černém provedení. 3,2palcový dotykový displej s rozlišením 320×480 px a podporou multi-touch je kapacitní a na jeho citlivost a přesnost si nemůžeme stěžovat. Komfortní ovládání má na svědomí též zbrusu nové uživatelské prostředí, jež nabízí nevídanou svobodu vlastních úprav.

Na sedm hlavních obrazovek lze naskládat obrovské množství sexy widgetů s realtime aktualizací, včetně napojení na sítě Twitter, Facebook a Flickr. HTC Hero naplno využijete s datovým tarifem, i když připojení k internetu již není podmínkou. Datové přenosy zajišťuje GPRS, EDGE, HSDPA (7,2 Mbps) nebo WiFi. V základní výbavě najdete 2GB microSD kartu, bez níž nelze používat třeba 5Mpx fotoaparát s autofokusem. Nechybí GPS nebo digitální kompas a jen je nepochopitelné, proč u takto vybaveného mobilu výrobce opomněl přehrávač videozáznamů s podporou formátů DivX/Xvid.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ výjimečné UI s možností vlastních úprav  – problémy s přehráváním videa
+ elegantní design  – absence krytky fotoaparátu a přisvětlovací diody
+ kapacitní displej  
+ otevřený systém a Google Market  

VERDIKT:
HTC Hero se řadí mezi největší překvapení letošního roku. Takto vybavenému komunikátoru s plně konfigurovatelným UI lze jen těžko odolat.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.htc.cz CENA: 11.610 Kč

Nokia N97

Nokia N97

Dotykový smartphone Nokia N97 je slušně vybaveným telefonem, který však zůstává za současnou mobilní špičkou. Jedním z hlavních důvodů je násilné roubování dotykového prostředí na systém Symbian, což často komplikuje ovládání. Přístroj s rozměry 117×55×16 mm a hmotností 150 g je osazen 3,5palcovým displejem s rozlišením 360×640 px a 16,7 miliony barev. Dotyková odezva občas zazlobí, a tak oceníte výsuvnou, podsvícenou QWERTY klávesnici, na které se však nepíše tak dobře jako s HTC Touch Pro2. Vadou na kráse je občasné zasekávání systému po ukončení hovoru.

Po stránce designu nás telefon neoslovil, zadní kryt je mírně rozvrzaný, ale obsahuje krytku fotoaparátu. Hlavní obrazovku lze uspořádat podle vlastních představ, ale widgetů je málo. Mezi aplikacemi nechybí Facebook. Nokia N97 se každopádně řadí mezi nejvybavenější telefony současnosti. Obsahuje 32GB nálož interní paměti, kterou dále rozšíříte pomocí microSD karty (maximálně 16 GB). Kvalitní 5Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss, autofokusem a duálním LED bleskem nezklamal. Data přenáší přes GPRS, EDGE, HSDPA i WiFi. Nechybí asistovaná GPS a Nokia Mapy (mapy zdarma, navigace za poplatek).

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ 32 GB interní paměti  – vyšší cena
+ úprava hlavní obrazovky  – málo widgetů
+ multimediální výbava  – displej občas nereaguje na dotyky
+ elektronický kompas  – dotykový Symbian
+ A-GPS a Nokia Mapy  
+ krytka fotoaparátu  

VERDIKT:
Jeden z nejvybavenějších přístrojů značky Nokia poslouží jako komunikátor i multimediální mobil, ale v konkurenci dotykových králů má co dohánět.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.nokia.cz CENA: 14.636 Kč

Samsung S8000 Jet

Samsung S8000 Jet

Přímou konkurencí pro LG Arena je multimediální Samsung Jet. Ukrývá 800MHz procesor a výrobce vyzdvihuje rychlost telefonu, která však stále není taková, jak bychom si představovali. Přístroj se občas zpomaluje, ale s rychlostí rozhodně nemá takové problémy jako testovaná Arena. Samsung Jet s rozměry 109×54×12 mm a hmotností 110 g má elegantní design a na první pohled zaujme úžasným AMOLED displejem s úhlopříčkou 3,1 palce, rozlišením 480×800 px a 16 miliony barev. Ten je dotykový, nabízí skvělé pozorovací úhly a psaní na softwarové klávesnici překvapuje téměř ideální citlivostí.

Uživatelské prostředí TouchWiz 2.0 se třemi obrazovkami umožňuje vlastní úpravu pomocí řady widgetů, které lze rovněž stahovat z internetu. Je jich více než u Areny, ale rozhodně ne tolik jako u telefonům s otevřeným systémem. Mnohé widgety navíc zabírají příliš místa. Potěší praktický správce aplikací s podporou multitaskingu. Interní paměť 2 GB rozšíříte pomocí microSD karet (maximálně 16 GB), nechybí kvalitní 5Mpx fotoaparát s řadou funkcí, podpora formátů DivX či Xvid, asistovaná GPS nebo možnost ovládání některých aplikací pohybem. Datové přenosy probíhají přes EDGE, GPRS, HSDPA a WiFi.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ úžasný AMOLED displej  – občasné zpomalování
+ elegantní design  – přerostlé widgety
+ skvělá práce se softwarovou klávesnicí  – widgetů zatím není mnoho
+ plnohodnotná správa aplikací a multitasking  – absence krytky fotoaparátu
+ zoom jedním prstem  

VERDIKT:
Jeden z nejlepších plně dotykových mobilů bez otevřeného systému. Doufejme, že widgety budou kvapem přibývat.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.samsung.cz CENA: 9.690 Kč

Sony Ericsson W995

Sony Ericsson W995

Nový Walkman mobil ze stáje Sony Ericsson je jediným nedotykovým přístrojem v našem testu. Telefon s rozměry 97×49×15 mm a hmotností 113 g má tradiční vysouvací provedení s kvalitní kovovou konstrukcí i moderním designem. Zajímavostí je malý výklopný stojánek. Displej má pouze 2,6palcovou úhlopříčku, ale rozlišení 240×320 px se stará o kvalitní podívanou. Prakticky rozmístěné ovládací prvky najdete pod displejem i na obou bocích a pohodlné vysunutí odhaluje numerickou klávesnici s dostatečně velkými mezerami mezi tlačítky.

Interní paměť 118 MB rozšiřuje 8GB karta Memory Stick Micro, která je součástí výbavy. Mobil pracuje ve čtyřech pásmech GSM, podporuje 3G a videohovory a s daty si poradí přes GPRS, EDGE i svižné HSDPA nebo WiFi. Ve výbavě nechybí přehrávač s ekvalizérem, stereoreproduktory, asistovaná GPS, 3,5mm jack konektor ani kvalitní 8,1Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, autofokusem, detekcí tváře i úsměvu. Proč však výrobce rovnou nepoužil i xenonový blesk nebo krytku fotoaparátu, jež mají ve výbavě cyber- shoty, je nám záhadou. W995 podporuje multitasking, nabízí zajímavé aplikace (včetně Google Maps), ale nejde o mobilní telefon s otevřeným systémem.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ 8,1Mpx fotoaparát a přehrávač se stereoreproduktory  – horší internetový prohlížeč
+ 8GB karta ve výbavě  – absence krytky fotoaparátu
+ kvalitní konstrukce  – bez podpory DivX/Xvid
+ moderní design  

VERDIKT:
Bohatě vybavený Sony Ericsson patří mezi nejlepší nedotykové mobily současnosti. I tak je však stále co zlepšovat.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 10.990 Kč

HTC Touch Pro2

HTC Touch Pro2

Nástupce oblíbeného komunikátoru ze stáje HTC hází patky s povedeným designem, který podtrhuje kvalitní konstrukce a elegantní barevná kombinace. Komfortní výsuvná QWERTY klávesnice s podsvícením tlačítek si vybírá daň v podobě větších rozměrů (116×59×17 mm) a velké hmotnosti (188 g), která je hlavním nedostatkem tohoto plně vybaveného mobilního telefonu. Nutno však podotknout, že na textovou komunikaci byste jen těžko hledali lepšího kandidáta. Stejně jako v případě již dříve testovaného Touch Diamond2 musíme pochválit 3,6palcový dotykový displej s jemným rozlišením 480×800 px, ale použití zoomovacího pruhu místo směrových prvků si výrobce mohl odpustit.

HTC Touch Pro2 běží na Windows Mobile 6.1 Professional a využívá osvědčeného uživatelského rozhraní TouchFLO 3D, které značně usnadňuje ovládání bez stylusu. Reakce jsou svižné a s telefonem se příjemně pracuje. Datové přenosy probíhají přes GPRS, EDGE i svižné HSDPA (7,2 Mbps) nebo WiFi. Z bohaté výbavy máme výtku pouze k integrovanému fotoaparátu, který oproti Diamond2 zůstává s rozlišením 3,2 Mpx – rovněž chybí přisvětlovací dioda a krytka. Nakonec je třeba zmínit i GPS modul pro navigaci.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký jemný displej  – vyšší cena
+ kvalitní konstrukce a luxusní design  – velká hmotnost
+ komfortní QWERTY klávesnice  – pouze 3,2Mpx fotoaparát
+ svižné reakce  – absence krytky fotoaparátu a přisvětlovací diody

VERDIKT:
Bohatě vybavený komunikátor s luxusním designem a skvělou výsuvnou klávesnicí vás potrápí především velkou hmotností a slabším fotoaparátem.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.htc.cz CENA: 14.045 Kč

LG KM900 Arena

LG KM900 Arena

Multimediální Arena je vlajkovou lodí společnosti LG Electronics pro letošní rok a na bohatou výbavu si rozhodně nelze stěžovat. Leštěný stříbrný rám kolem celodotykové plochy vypadá pěkně a dojem kazí lacině působící zadní plastový kryt náchylný k poškrábání. Přístroj s hmotností 105 g a rozměry 106×55×12 mm má tenký profil a příjemně padne do ruky. Přední stranu zdobí třípalcový displej s rozlišením 480×800 px a 16 miliony barev. Mobil s 8 GB interní paměti a podporou microSD karet (maximálně 32 GB) tak využijete k multimediálním orgiím a mezi podporovanými formáty najdete i DivX či Xvid.

O rychlé datové přenosy se postará HSDPA nebo WiFi. Nechybí kvalitní 5Mpx fotoaparát s autofokusem i manuálním režimem nebo asistovaná GPS s aplikací Google Maps. Pochválit musíme líbivé, praktické a intuitivní uživatelské rozhraní s prostorovým menu ve tvaru kostky, jež nabízí čtyři tematicky laděné obrazovky. LG 3D S-Class si můžete částečně upravit podle vlastních potřeb, ale widgetů bohužel není mnoho a LG Arena se v tomto ohledu nevyrovná mobilům s otevřeným systémem. Nedostatkem je časté zpomalování a zasekávání systému, kvůli kterému mobil dosti ztrácí na atraktivitě.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní fotoaparát  – problémy se zasekáváním
+ velký displej s jemným rozlišením  – nepovedený webový prohlížeč
+ SiRF Star III  – omezený multitasking
   – špatná viditelnost displeje na slunci
   – absence krytky fotoaparátu

VERDIKT:
Vybavený mobilní telefon se sexy rozhraním sráží zpomalování a zasekávání systému.

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.lge.cz CENA: 9.365 Kč

Testoval Petr Prošek

Petr Prošek

Nezávislý novinář, který se kromě specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější