Na dvou až čtyřech kolech

JAN HORČÍK  |  Auta

Obyčejná auta už trochu nudí. Co tak udělat automobil z jednoho segwaye, případně dvou skútrů?

Movito

Movito – skútr podle NASA

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uspořádal soutěž „Vytvořte design budoucnosti“. Mladý návrhář Tai Chiem pro ni navrhl unikátní elektrický skútr Movito. Sám tvůrce jej popisuje jako „šik, mladý a elegantní“. Co je na něm skutečně jedinečné, nejsou ani tak in-wheel elektromotory zabudované přímo v kolech, nýbrž možnost přestavět dva skútry Movito na jeden dvoumístný elektromobil. Uhlíková vlákna se postarají o pevnost a lithium- iontové baterie dodají potřebnou šťávu.

Greenbird

Greenbird – s větrem o závod

Konstruktér Richard Jenkins se svým automobilem Greenbird poháněným větrem dosáhl světového rychlostního rekordu 202,9 km/h. Greenbird je postavený z uhlíkových vláken a je poháněn čistě větrem, v podstatě se jedná o jakousi pozemní plachetnici. Auto vážící v klidu 600 kg má při jízdě přítlak přes jednu tunu. (informovali jsme též ve VTM 12/2008). Jenkinsovi trvalo deset let, než se mu podařilo zkonstruovat jeho jedinečný závoďák.

 

Elmoto HR-2

Městský krasavec Elmoto HR-2

Elektromotorka, nebo elektrokolo? Elmoto- Cycles si s tím hlavu nelámou. Tohle je Elmoto HR-2! Celý 50kg stroj je postaven na hliníkovém rámu vybaveném 1,7kW elektromotorem, který vás dokáže vystřelit až na 45 km/h při dojezdu 70 km. Li-Ion baterie se dobijí na 80 % za dvě hodiny, na plnou kapacitu za čtyři. O odpružení se vpředu starají tlumiče Marzocchi 888, vzadu olejové tlumiče pro hladkou jízdu v terénu i na našich silnicích. V prodeji se objeví letos za 3340 eur.

puma

Puma – Segway pro dva

PUMA je zkratka pro Personal Urban Mobility and Accessibility Project neboli projekt osobní městské mobility a dosažitelnosti. Výrazně se podobá vozítku Segway. Jedná se o malý „bobek“ se dvěma koly a konstrukcí chránící tělo. Nacpou se do něj až dva pasažéři a maximální rychlost je 56 km/h. Vozítko pohánějí lithium-iontové baterie a na jedno nabití zvládne právě oněch 56 km, tedy hodinu ježdění. Neobsahuje žádné další bezpečnostní prvky, i pásy prý mají být pouze u příplatkové verze.

Tesla Model S

Tesla Model S – rodinný elektromobil

Americká automobilka Tesla Motors konečně odhalila podobu svého rodinného elektromobilu připravovaného pro rok 2011. Tesla Model S má zvládnout zrychlení z 0 na 100 km za 5,6 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 192 km/h. Maximální dojezd na jedno nabití má být až 480 km, ovšem to pouze v případě nejvyšší prodávané verze. Cena nejnižší verze s dojezdem 256 km začne na 49 990 dolarech, tedy něco kolem jednoho milionu korun.

Nejčtenější