Multimediální notebooky pod vánoční stromeček

PETR PROŠEK  |  
Multimediální notebooky

Zvažujete nákup nového PC do domácnosti, ale v přeplněném bytě jste nenašli jediné místo, kde byste vytvořili posvátný počítačový koutek? Pořiďte si multimediální notebook!

Dnes se naštěstí již nemusíte spoléhat pouze na běžné stroje desktopového typu a kromě počítačů v kompaktním provedení můžete vybírat z široké řady multimediálních notebooků. Přenosné řešení má navíc nespornou výhodu v tom, že s počítačem nemusíte vysedávat pouze na jednom místě. Pokud se pak chcete přesunout třeba z obývacího pokoje do ložnice a brouzdat po internetu z teplého pelíšku, notebook si jednoduše vezmete s sebou.

Je libo modrý paprsek?

Vybírat lze z nepřeberného množství různých modelů, přičemž záleží především na preferencích každého uživatele. Zatímco někteří uvítají nižší cenu a sáhnou po menším displeji a slabší hardwarové výbavě, jiní vyžadují od nového notebooku maximum bez ohledu na finance. V dnešní době tak již nejsou žádnou výjimkou ani notebooky s 18,4palcovou úhlopříčkou displeje, které se pyšní jemným Full HD rozlišením, integrovanou Blu-ray mechanikou a v rámci možností vcelku kvalitním zvukovým systémem. Oblíbené filmy ve vysokém rozlišení si pak můžete vychutnat takřka kdekoli, i když celková kvalita samozřejmě není taková jako v případě kombinace špičkového televizoru a domácího kina.

Notebook pro každého

Za pozornost každopádně stojí i nižší modely, jež berou útokem střední uživatelskou třídu. Každý zkrátka ke štěstí nepotřebuje velkou úhlopříčku či výkon a vystačí se slabší hardwarovou výbavou i nižším rozlišením displeje. I na takovýchto noteboocích lze bez problémů sledovat filmy, prohlížet fotoalba, poslouchat hudbu, brouzdat po internetu nebo komunikovat s přáteli. U multimediálních domácích strojů každopádně přijde vhod samostatný numerický klávesový blok nebo praktické podsvícení kláves, jež vám zpříjemní práci s notebookem v nočních hodinách a za horších světelných podmínek. Naopak nemusíte nijak zvlášť řešit rozměry a hmotnost počítače, jelikož při přenášení po bytě vás větší velikost trápit rozhodně nebude. To ostatně platí i o výdrži baterie, která u multimediálních notebooků, nahrazujících stolní počítače, obecně není nijak závratná.

Dell Studio XPS 1640

Dell Studio XPS 1640

Multimediální notebook Dell Studio XPS 1640 jsme v redakci již testovali, ale v nižší konfiguraci a s menším rozlišením displeje. Mironet nabízí podstatně zajímavější kousek, který na lesklém 15,6palcovém displeji servíruje Full HD rozlišení (1920×1080 px). Při přehrávání se musíte spokojit pouze s mechanikou DVD v elegantní štěrbinové mechanice. Moderní design zůstává zachován. Notebook s rozměry 385×255×34 mm a hmotností 2,91 kg je vybaven systémem Windows Vista Home Premium (64bitový) a obsahuje dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T8600 (2,4 GHz), 6 GB DDR3 RAM, grafickou kartu ATI Mobility Radeon HD 4670 a 500GB SATA HDD.

Nepotěší lesklá opěrka zápěstí a chybějící numerická klávesnice. Pochválit naopak musíme podsvícení kláves, na kterých se obecně dobře píše. Ve výbavě dále nechybějí dva USB a jeden USB/eSATA port, Display Port, HDMI, čtyřpinový FireWire, D-SUB nebo čtečka paměťových karet. Baterie vydrží přehrávat videozáznam něco přes dvě hodiny a za povšimnutí stojí i dvouletá mezinárodní Next Business Day záruka.

Nejnižší Vista skóre: 5,3 (procesor)
Nejvyšší Vista skóre: 5,9 (grafika pro Aero, disk)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ displej s jemným rozlišením  – absence numerické klávesnice
+ kvalitní konstrukce  – lesklá opěrka zápěstí
+ elegantní design  – neobsahuje Blu-ray mechaniku
+ podsvícení klávesnice  
+ štěrbinová mechanika  
+ mezinárodní NBD záruka  

VERDIKT:
Elegantní multimediální notebook, kterému však stále chybí Blu-ray mechanika.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.dell.cz CENA: 35.000 Kč

HP Pavilion dv6–1290

HP Pavilion dv6-1290

Společnost Hewlett-Packard přispívá do rodinky multimediálních notebooků bílým krasavcem z řady Pavilion. Přenosný počítač s rozměry 378×258×42 mm a hmotností 2,88 kg překvapuje moderním designem v bílém provedení s černými a stříbrnými prvky. Lesklý 15,6palcový displej má rozlišení 1366×768 px a horší pozorovací úhly. Vzhledem k absenci Blu-ray mechaniky vás nemusí mrzet, že výrobce nezvolil vyšší rozlišení. HP Pavilion dv6–1290 běží na systému Windows Vista Home Premium (32bitový) a díky integrovanému DVB-T tuneru jej využijete i k příjmu digitálního televizního signálu.

V základním balení najdete externí anténu, dva dálkové ovládače a stylovou bezdrátovou myšku. Klávesnice obsahuje numerický blok, ale není podsvícená a s otisky prstů se budete muset poprat na všech lesklých plochách. Hardwarová výbava je v tomto případě slabší, a tak nelze čekat žádný extrémní výkon. Mnozí uživatelé však s procesorem Intel Core 2 Duo P7350 (2 GHz), 4 GB DDR2 RAM, pevným diskem o kapacitě 500 GB a grafickým čipem ATI Mobility Radeon HD 4650 bohatě vystačí. Nechybějí tři USB porty, jeden kombinovaný eSATA/USB, HDMI, D-SUB nebo čtyřpinový FireWire. Baterie zvládne dvouhodinové přehrávání videozáznamu.

Nejnižší Vista skóre: 5,0 (procesor)
Nejvyšší Vista skóre: 5,9 (grafika pro Aero, paměť)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ sexy design  – slabší hardwarová výbava
+ DVB-T tuner  – lesklá opěrka zápěstí i touchpad
+ externí anténa  – chybí podsvícení klávesnice
+ dva dálkové ovládače  – horší pozorovací úhly
+ stylová bezdrátová myška ve výbavě  

VERDIKT:
Skvělý nápadník pro uživatele, kteří neřeší výkon a vsázejí na originální styl a multimediální funkce.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.hp.cz CENA: 25.999 Kč

Sony VAIO AW31S

Sony VAIO AW31S

Multimediální obr Sony VAIO AW31S je s velkým lesklým displejem s 18,4palcovou úhlopříčkou a rozlišením 1920×1080 px přímým konkurentem pro testovaný notebook značky Acer. S rozměry 437×290×37 mm a hmotností 3,8 kg nepatří k nejmenším kouskům, ale špičkový displej s technologií X-Black z něj ve spojení s Blu-ray mechanikou dělá velmi lákavý kousek. Za zmínku stojí i kvalitní zvuk se stereofonními reproduktory a subwooferem.

Velké rozměry dávají dostatek prostoru pro klávesnici se samostatným numerickým blokem, ale chybí podsvícení kláves. Praktické je matné provedení všech ploch, jež zabraňuje otiskům prstů. Testované VAIO s Windows Vista Home Premium (32bitový) ale ztrácí body kvůli hardwarové výbavě, která nenabízí takový výkon, jaký bychom si s ohledem na vysokou pořizovací cenu zasloužili. Obsahuje dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo P8700 (2,53 GHz), 4 GB DDR2 RAM, 500GB SATA HDD a grafickou kartu Nvidia GeForce 9600M GT. Konektivitu zajišťuje trojice USB portů, HDMI, D-SUB, čtyřpinový FireWire a sloty na paměťové karty. Výdrž baterie je velmi slabá a při přehrávání videozáznamu činí 70 minut.

Nejnižší Vista skóre: 5,4 (procesor)
Nejvyšší Vista skóre: 5,9 (grafika pro Aero, paměť)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní velký displej  – výkon neodpovídá ceně
+ Blu-ray mechanika  – slabá výdrž baterie
+ velká klávesnice s numerickým blokem  – chybí podsvícení klávesnice
+ matné provedení  

VERDIKT:
Notebook se špičkovým Full HD displejem a Blu-ray mechanikou, jehož výbava však neodpovídá vysoké pořizovací ceně.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sony.cz CENA: 46.990 Kč

Asus N61VN

Asus N61VN

Zajímavý notebook s lesklým 16palcovým displejem s rozlišením 1366×768 px a LED podsvícením nabízí společnost Asus. Model N61VN s rozměry 384×265×28 mm a hmotností 2,8 kg obsahuje plnohodnotnou klávesnici se samostatnou numerickou částí. Povrch kláves i opěrka zápěstí jsou matné. Klávesnice není podsvícená. Asus N61VN s novým operačním systémem Windows 7 Professional (64bitový) nabízí čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q9000 (2 GHz), 4 GB DDR3 RAM, pevný disk s kapacitou 500 GB (SATA) a grafickou kartu Nvidia GeForce GT 240M (1 GB DDR3), což je výbavička, která zajišťuje špičkový výkon počítače. Příjemným překvapením je rovněž Blu-ray mechanika, díky níž notebook poslouží i pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Zvukové podání je vcelku povedené (reproduktory Altec Lansing, technologie SRS Premium Sound) a výdrž baterie se při přehrávání videozáznamu zastavila na 1 hodině a 50 minutách. Propojení s externími zařízeními umožňují tři USB a jeden eSATA port, HDMI a čtečka paměťových karet. Zajímavým bonusem je drátová myška a brašna na notebook.

Nejnižší W7 skóre: 5,7 (disk)
Nejvyšší W7 skóre: 7,0 (procesor, paměť)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ špičkový výkon  – horší pozorovací úhly
+ Blu-ray mechanika  – menší výdrž baterie
+ matné provedení opěrky zápěstí  – chybí podsvícení klávesnice
+ brašna a myš v základní výbavě  

VERDIKT:
Výkonný multimediální notebook s Blu-ray mechanikou a zajímavou hardwarovou výbavou, jemuž by však mnohem více slušel Full HD displej.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.asus.cz CENA: 29.619 Kč

Toshiba Satellite A500–1DN

Toshiba Satellite A500-1DN

Testované modely značky Toshiba s rozměry 384×259×37 mm a hmotností 2,76 kg patří do nižší třídy multimediálních notebooků, čemuž odpovídá i příjemnější cena. Upoutá moderním designem, stereo reproduktory Harman Kardon a lesklým tmavým provedením, jež je silně nepraktické, 16palcový lesklý displej s rozlišením 1366×768 px má pěkné barevné podání a horší pozorovací úhly. Vzhledem k pořizovací ceně nelze očekávat Blu-ray mechaniku a spokojit se musíte pouze s DVD vypalovačkou. Náročnější uživatele nepotěší ani absence praktického podsvícení klávesnice, ale výrobce naštěstí nezapomněl na numerický klávesový blok.

Multimediální Toshiba Satellite A500–1DN běží na novém operačním systému Windows 7 Home Premium (64bitový) a pod kapotou ukrývá dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T6500 (2,1 GHz), 4 GB DDR2 RAM, grafickou kartu Nvidia GeForce GT 230M a SATA HDD s kapacitou 320 GB. Při propojení s externími zařízeními či přenosu dat poslouží čtečka paměťových karet, trojice USB portů, jeden kombinovaný eSATA/USB, D-SUB či HDMI. Funkci Sleep-and-Charge využijete při dobíjení externích zařízení v režimu spánku a praktická aplikace eco Utility pomáhá řídit spotřebu energie. Při přehrávání videozáznamu se baterie odporoučí po 1 hodině a 40 minutách.

Nejnižší W7 skóre: 5,0 (procesor)
Nejvyšší W7 skóre: 5,7 (disk)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pěkné barevné podání displeje  – slabší hardwarová výbava
+ stylový design  – lesklá opěrka zápěstí
+ Toshiba eco Utility  – menší výdrž baterie
   – horší pozorovací úhly displeje
   – chybí podsvícení klávesnice

VERDIKT:
Multimediální notebook za příjemnou pořizovací cenu, který potěší méně náročné uživatele.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.toshiba.cz CENA: 19.934 Kč

Acer Aspire 8940G

Acer Aspire 8940G

Multimediální obr značky Acer je nejluxusnějším notebookem v našem testu. Moderní design kombinuje lesklé i matné černé plochy. Lesklý LCD displej s 18,4palcovou úhlopříčkou, rozlišením 1920×1080 px a LED podsvícením má pěkné barevné podání, ale pozorovací úhly mohly být lepší. Klávesnice s numerickým blokem a plochou pro přímé ovládání multimédií má možnost podsvícení. Směrové šipky jsou na tak velké ploše zbytečně utlačované, na což se špatně zvyká. Při práci s notebookem využijete i dálkový ovládač, ať už při sledování Blu-ray filmů nebo televizních pořadů, o jejichž příjem se postará integrovaný DVB-T tuner.

Pochválit musíme špičkový výkon počítače, který má na svědomí systém Windows 7 Home Premium (64bitový), čtyřjádrový procesor Intel Core i7 720QM, 4 GB DDR3 RAM s možností rozšíření na dvojnásobek a grafická karta Nvidia GeForce GT 240M (1 GB DDR3). Nechybí 1 GB diskového prostoru (SATA), čtyři USB a jeden USB/eSATA port, čtyřpinový FireWire, D-SUB, Display Port nebo HDMI a čtečka paměťových karet. Baterie zvládne dvouhodinové přehrávání videa s aktivovaným Power Smart režimem, podpořené kvalitním zvukem z vestavěných 5.1 reproduktorů (Dolby Home Theater v3).

Nejnižší W7 skóre: 5,7 (disk)
Nejvyšší W7 skóre: 7,3 (paměť)

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ špičkový výkon  – malé směrové šipky
+ podsvícení klávesnice  – horší pozorovací úhly
+ barevné podání velkého displeje  – lesklé plochy se lehce špiní
+ Blu-ray mechanika  
+ DVB-T tuner  
+ dálkový ovládač  
+ kvalitní zvuk  

VERDIKT:
Zaručeně nejzajímavější, plně vybavený domácí multimediální notebook v našem testu.

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.acer.cz CENA: 48.421 Kč
Petr Prošek

Testoval Petr Prošek. Nezávislý novinář, který se kromě specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější