Multimediální mašinky

PETR PROŠEK  |  
Multimediální mašinky

Internet na dosah dálkového ovládače!

S postupným připojováním českých domácností k internetu roste počet uživatelů, kteří pokukují po multimediálním počítači do obývacího pokoje. Jen málokdo je ochoten po celodenní kancelářské lopotě vysedávat u stolu a čučet do monitoru.Pokud však „pécéčko“ vypadá k světu a propojí se s televizorem v obývacím pokoji, dokáže uspokojit i po náročném pracovním dni. Usazeni v pohodlném křesle můžete brouzdat po internetu, sledovat oblíbená videa, prohlížet fotografi e, poslouchat hudbu nebo třeba nahrávat vybrané televizní pořady. Každý však má jiné požadavky a sehnat „ideální“ HTPC (Home Th eater Personal Computer) je takřka nemožné, pakliže se sami nevrhnete do nákupu samostatných komponentů a hrdinného sestavování vlastního stroje. Proto jsme vybrali několik aktuálních sestav a trojici kompaktních „pécéček“ doplnili nabitým desktopovým počítačem, okořeněným zajímavou multimediální výbavičkou.


Pavilion Elite m9462.cs

HP Pavilion Elite

Společnost Hewlett-Packard nemá sice v nabídce žádné HTPC v pravém slova smyslu, ale určitým řešením může být nový desktopový počítač Pavilion Elite m9462.cs s 64bitovým operačním systémem Windows Vista Home Premium. Ten se s rozměry 178×394×422 mm do obývacího pokoje k televizoru rozhodně nehodí, ale s ohledem na bohatou multimediální výbavu může zaujmout nejednoho uživatele, který jej šikovně schová vedle skříně. Na klasický desktopový počítač je celkový design s černostříbrnou barevnou kombinací vcelku povedený, ale jinde než v pracovně nebo dětském pokoji se s ním zkrátka vyloženě chlubit nebudete. Testovaný HP Pavilion Elite je každopádně nacpaný zajímavou výbavičkou – od čtyřjádrového procesoru Intel Core 2 Quad Q9300 (2,5 GHz) přes 4 GB DDR 2 operační paměti až po grafi ckou kartu nVidia GeForce 9800 GT s 1 GB paměti.

Celková kapacita dvou SATA HDD se vyšplhala na 1 TB, nechybí DVD vypalovačka a volné pozice na HP Pocket Media Drive a Personal Media Drive pro snadné rozšíření diskového prostoru. Pokud se rozhodnete využívat tento desktop jako multimediální centrum, oceníte hybridní TV tuner pro příjem analogového i digitálního signálu a pěkně zpracovaný dálkový ovládač, který s počítačem komunikuje prostřednictvím integrovaného infraportu. Za zmínku ostatně stojí i možnost zapojení do ethernetové nebo bezdrátově sítě (802.11b/g) a tradiční bezdrátový set klávesnice a myši, který se však neobejde bez klasického USB receiveru. Nechybí sloty pro paměťové karty, skryté na předním panelu, nebo užitečné doplňky v podobě šesti USB 2.0 (dva na předním panelu), dvou šestipinových FireWire (jeden na předním panelu) a dvou 3,5mm jack konektorů pro připojení sluchátek a mikrofonu. Dnes již nepostradatelný HDMI výstup zde bohužel chybí, ale výrobce neopomněl přibalit redukci z DVI na HDMI (popř. na D-SUB). Vzhledem k tomu, že nejde o klasické HTPC a hardwarová výbava HP Pavilion Elite m9462.cs je velmi slušná, na své si přijdou i vášniví hráči. Počítač si slušně poradí s nejnáročnějšími akčními hrami současnosti a předvádí se v tom nejlepším světle, o čemž svědčí i Vista skóre a výsledky v testech PCMark Vantage.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ hybridní TV tuner  – velké rozměry klasického desktopového PC
+ WiFi 802.11b/ g  – HDMI výstup řešen redukcí
+ dálkový ovládač  – hlučnější provoz
+ HW výbava s GeForce 9800 GT

VERDIKT:
Desktopový počítač s nabitou hardwarovou výbavou nás příjemně překvapil. Škoda jen, že se výrobce nesnaží o kompaktnější provedení a nevychází tak více vstříc fandům HTPC.

WEB: www.hp.cz CENA: 27 990 Kč

Acer Aspire L5100

Acer Aspire

K Kompaktní počítač s rozměry 250×200×60 mm můžete položit nebo postavit a již první pohled na zadní stranu s porty napovídá, že tento černoušek má své místo u televizoru. Oku lahodí lesklé černé provedení v kombinaci se stříbrnými prvky i modrým podsvícením a potěší též štěrbinová mechanika (DVD/RW), jež neobtěžuje žádným vysouváním. Část předního panelu lze lehce odklopit a odhalit dva USB porty, slot na paměťové karty, čtyřpinový FireWire a dva 3,5mm jack konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu. Další čtyři USB porty a šestipinový FireWire se nachází na zadní straně.

Testovaná verze Acer Aspire L5100 je vybavena operačním systémem Windows Vista Home Premium, dvoujádrovým procesorem AMD Athlon 64 X2 5200+ (2,7 GHz), 3 GB DDR2 RAM (max. 4 GB), 640GB SATA X1250 a nechybí ani 5.1 audiořešení nebo možnost zapojení do lokální sítě. Bohužel chybí bezdrátový modul, což v případě umístění počítače do obývacího pokoje či ložnice rozhodně nepotěší. Hardwarová výbava stroj předurčuje ke kancelářské práci nebo multimediálnímu využití – na náročnější činnosti rovnou zapomeňte. Poslouží k přehrávání DVD filmů či audio/ video souborů a o zbytek se postará integrovaný televizní (analogový/ digitální) a FM tuner. Stačí připojit antény, propojit PC s televizorem prostřednictvím HDMI výstupu a naladit stanice třeba pomocí Windows Media Center.

Pomocí DVI konektoru lze Aspire L5100 propojit i s LCD monitorem a díky D-SUB/DVI redukci si na své přijdou také majitelé starších obrazovek. Kvalitní 5.1 kanálový zvuk můžete do reproduktorů vést tradičně přes čtyři „jacky“ nebo SPDIF. Přestože se výrobce chlubí nízkou hlučností, dva větráky vám při větší zátěži připomenou, že jde stále o počítač, byť o velikosti menšího přehrávače. V testované verzi jsme se rovněž museli poprat s klasickou drátovou klávesnicí a myší, což je v případě multimediálního zařízení do obývacího pokoje naprosto nevyhovující. Naštěstí lze pořídit i bezdrátové řešení, na což při případné koupi nezapomeňte. Drobnou vadou na kráse je rovněž absence integrovaného IrDA pro komunikaci s dálkovým ovládačem, což zde řeší externí USB infrapřijímač.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ hybridní TV tuner  – absence WiFi
+ kompaktní provedení  – infraport není integrovaný
+ bohatá konektivita včetně HDMI  – slabší grafická karta
+ dálkový ovládač

VERDIKT:
HTPC od Aceru má sice pár mušek, ale za přijatelnou cenu se chlubí pěkným designem a zajímavou nadílkou.

WEB: www.acer.cz CENA: 13 990 Kč

Dell Studio Hybrid

Dell Studio

Malý krasavec s rozměry 224×212×76 mm připomíná spíše multimediální přehrávač a na první pohled byste rozhodně neodhadli, že jde o plně vybavený desktopový počítač. Až při bližším průzkumu objevíte na předním panelu štěrbinovou mechaniku, dvojici USB portů i slot na paměťové karty a po otočení odhalíte řadu konektorů na zadní straně – DVI a HDMI pro připojení monitoru či televizoru, trojici dalších USB portů, čtyřpinový FireWire, 3,5mm jack konektory a SPDIF pro výstup zvuku i ethernetový port. Ve výbavě však bohužel chybí televizní tuner, což může mnohým uživatelům vadit. Velkou výhodou Dell Studio Hybrid je možnost volby vlastní hardwarové konfi gurace a příslušenství. Počítač v testované verzi ukrývá operační systém Windows Vista Home Premium, procesor Intel Core 2 Duo T8100 (2,1 GHz), 4 GB DDR2 RAM, SATA HDD s kapacitou 320 GB, grafický čip Intel Graphic Media Accelerator 3100 a 7.1 Channel HD Audio.

Nechybí Blu-ray mechanika s dotykovým vysouváním média, kterou lze v zájmu redukce pořizovací ceny vyměnit za klasické DVD řešení a naopak si konfi guraci vylepšit třeba integrovaným WiFi modulem. Grafický čip opět nepředvádí žádné zázraky a na hraní her se poohlédněte v jiné „stáji“. Dell Studio Hybrid doporučujeme pořídit s bezdrátovým setem klávesnice a myši (v černé barvě), který se s počítačem jednoduše spáruje po stisknutí příslušného tlačítka na zadní straně. Do volitelného příslušenství se rovněž řadí např. 23palcový Full HD LCD monitor (16:9, 1920×1080 px), ale na trhu najdete podstatně zajímavější kousky a v případě PC jako multimediálního centra do obývacího pokoje jej beztak nevyužijete. Po stránce designu však nemůžete zvolit lépe, ať už jej položíte nebo postavíte na stříbrný stojánek. Vybírat můžete i z různých barev krytů, a pokud si připlatíte, získáte kryt bambusový.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kompaktní provedení  – absence TV tuneru a dálkového ovládače
+ skvělý design  – slabší grafická karta
+ Blu-ray mechanika  – vyšší cena
+ volitelný WiFi modul
+ bohatá konektivita včetně HDMI
+ tříletý NBD servis

VERDIKT:
Cena za plně vybavený Studio Hybrid je vyšší, ale kompaktnost a možnost výběru z různých konfigurací z něj činí velice lákavé řešení.

WEB: www.dell.cz CENA: 34 034 Kč (bez monitoru)

Asus DAV Center A33

Asus DAV

V případě multimediálního „pécéčka“ Asus DAV Center A33 s operačním systémem Windows Vista Home Premium si s velikostí nikdo hlavu nelámal. Zatímco se konkurence předhání s kompaktností, testovaný produkt s rozměry 430×330×80 mm vypadá spíše jako AV receiver. Asus však naštěstí nevybočuje z řady pouze velkými proporcemi, a láká zákazníky na řadu zajímavých bonusů, mezi nimiž hraje jednu z hlavních rolí integrovaný zesilovač (třída D, SNR 100 dB+). S tím ostatně souvisí také ekvalizér s přednastavenými mody a možností úpravy basů i výšek prostřednictvím malého displeje na přední straně a souvisejících tlačítek. Spodní část předního panelu je odklopná a ukrývá jeden USB 2.0 port, čtyřpinový FireWire, kompozitní video a stereo vstup, sloty pro paměťové karty, 3,5mm jack konektor na mikrofon a 6,3mm jack konektor na sluchátka. Nechybí štěrbinová DVD vypalovačka a trochu zamrzí, že ji nelze nahradit Blu- ray verzí. Na zadní straně najdete veškeré potřebné konektory. DVI a D-Sub výstupy nahrazuje pouze jediný HDMI, ale ve výbavě je naštěstí HDMI/DVI redukce. Z dalších možností zmíníme například dva USB porty, šestipinový FireWire, ethernetový port, výstupy dvou hybridních TV tunerů či několik audio/video vstupů i výstupů a možnost připojení externí WiFi antény.

V základní výbavě pak najdete spoustu praktických kabelů, a to včetně HDMI. Hardwarová výbava, v podobě procesoru AMD Athlon 64 X2 4000+, 2 GB DDR2 RAM, 500GB SATA HDD a grafi cké karty ATI Radeon Xpress 1250 poslouží znamenitě k poslechu hudby a přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Velkým plusem jsou již zmiňované hybridní TV tunery, jež umožňují např. sledování jednoho pořadu a zároveň nahrávání jiného. Kromě ethernetového síťového propojení výrobce neopomněl ani bezdrátové WiFi 802.11n. Součástí základní výbavy je bezdrátová klávesnice s touchpadem a zhuštěným notebookovým rozložením kláves a dvojice dálkových ovládačů – jeden klasického střihu pro Windows Media Center a druhý s trackballem pro prohánění kurzoru – myš v tomto případě chybí. Smířit se budete muset s vyšší hlučností při zátěži a větším zahříváním.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ dva hybridní TV tunery  – větší rozměry
+ WiFi 802.11n  – slabší HW výbava
+ integrovaný zesilovač  – hlučnější provoz
+ volitelný WiFi modul  – více se zahřívá
+ bohatá konektivita včetně HDMI  – klávesnice vyžaduje USB dongle
+ dálkový ovládač s trackballem

VERDIKT:
Bohatě vybavený multimediální počítač do obývacího pokoje za poměrně zajímavou cenu. Pokud by místo DVD mechaniky obsahoval Blu-ray, odpustili bychom mu i ty rozměry.

WEB: www.asus.cz CENA: 19 900 Kč

Nejčtenější