Módní přehlídka mobilů

PETR PROŠEK  |  
Módní přehlídka mobilů

Zrcadlo, zrcadlo, pověz, jaký mobil je na světě nejkrásnější?

Mobilní telefony hýbou světem a novým kouskem rozhodně nikoho neurazíte, ať už jde o vaše ratolesti, partnera, milenku nebo třeba rodiče. Mobily každopádně již dávno neslouží pouze k obyčejné komunikaci, ale nabízejí řadu dalších funkcí a navíc mohou posloužit jako skvělý módní doplněk. Do aktuálního testu jsme tak vybrali trojici stylových modelů a dva fotomobily, ozdobené pětimegapixelovými integrovanými fotoaparáty. Skutečnou lahůdkou je elegantní krasavec LG KU990 Viewty s velkým třípalcovým dotykovým displejem, který se staví na odpor jablečnému iPhonu a kromě pěkné tvářičky se ohání i vibračními virtuálními tlačítky a bohatou výbavou. Ovládání mobilního telefonu pomocí dotykového displeje a bez stylusu nebylo nikdy tak pohodlné! Nevěříte?


Samsung J700

samsung

Společnost Samsung se s novým stylovým „vysouvákem“ zaměřila především na méně náročné uživatele, kteří touží po slušivém mobilním doplňku a samotnou výbavu staví na druhou kolej. Mobilní telefon s modelovým označením SGH-J700 potěší všechny příznivce vysouvací konstrukce a zaujme kompaktními rozměry (100×47×15 mm) i hmotností (92 g). Přístroj příjemně padne do ruky, velmi pohodlně se vysouvá i zasouvá a nijak výrazně nevrže, i když tento nedostatek s ohledem na nízkou pořizovací cenu po delším užívání nejspíše vypluje na povrch. Samsung J700 se ovšem díky modernímu, stylovému designu a kombinaci černých a stříbrných prvků neztratí ani ve společnosti mnohem dražších modelů a ostudu vám tak rozhodně neudělá.

Přístroj zdobí dvoupalcový TFT LCD displej, jemuž by rozhodně slušelo vyšší rozlišení i počet barev (128×160 px, 65 tisíc barev). Pod ním najdete netradiční kontextová tlačítka a potvrzovací kruh, který slouží zároveň jako směrový kříž. Při psaní textových zpráv jsme měli drobné problémy s mačkáním klávesky v pravém dolním rohu a rovněž velmi těsné sousedství směrového prvku (ve spodní části) s funkčními klávesami nedělá dobrotu. Jinak si na práci s telefonem nemůžeme stěžovat, pomineme-li velmi pevně držící kryt baterie (dostat se k SIM kartě je skutečně oříšek).

Výbavou Samsung J700 bohužel zaostává za většinou současných modelů, ale do karet mu hraje příjemná cena. Poradí si ve třech pásmech GSM, podporuje datové přenosy přes GPRS i EDGE, ale s 3G se bohužel nekamarádí.Zamrzí i absence klasického internetového prohlížeče a spokojit se tak budete muset pouze s WAP.

Samsung se snaží zaujmout i hudebním přehrávačem, ale nepředvádí žádné zázraky a vzhledem k pouze 10 MB interní paměti je nákup microSD paměťové karty v takovém případě naprostou nutností. Náročnější uživatele ostatně nezaujme ani vestavěný 1,3Mpx fotoaparát, který se postará o snímky v maximálním rozlišení 1280×1024 px a vesměs nevalné kvalitě. Zajímavým bonusem tak může být FM rádio, které z nepochopitelných důvodů chybí i podstatně dražšímu konkurentovi od Nokie.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemná pořizovací cena  – bez podpory 3G a webového prohlížeče
+ stylový design  – slabý displej

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.samsung.cz CENA: 3.790 Kč

Sony Ericsson S500i

sony ericson

Z testovaných mobilních telefonů nám nejvíce učaroval model S500i od firmy Sony Ericsson, který potěší kompaktním provedením, stylovým designem, kvalitním displejem a především velmi příjemnou pořizovací cenou. Přístroj seženete ve třech barevných provedeních (Mysterious Green, Ice Purple nebo Spring Yellow) a ve společnosti si vysloužíte obdivné pohledy. Jakmile jej totiž probudíte ze spánku, rozzáří se všemi barvami a vystaví na odiv vynikající TFT LCD displej s rozlišením 240×320 px a 262 tisíci barev. Sony Ericsson S500i s vysouvací konstrukcí je skutečným šperkem a stává se tak kandidátem na stylový dárek pro mobilové maniaky z řad mužů i žen. Příjemně zapadne do dlaně (rozměry 99×47×14 mm, hmotnost 94 g), pohodlně se ovládá a díky unikátnímu zahnutí ve spodní části přístroje se skvěle vysouvá. Drobná tlačítka malého klávesového bloku na první pohled varují před obtížným psaním SMS, ale přechody mezi kláveskami jsou dostatečně hmatatelné a starosti s případnými překlepy můžete rovnou hodit za hlavu. Pod displejem je umístěno potvrzovací tlačítko, jež má stejně jako u testovaného Samsungu kruhový tvar a je obklopeno malými funkčními a kontextovými prvky. Díky výrazně vystouplejšímu provedení a dostatečným mezerám se vám ovšem nestane, že byste se uklepnutím třeba připojili k internetu nebo omylem vyskočili z aktuální nabídky menu.

Stylový Sony Ericsson zaujme i diodami, jež vyplňují prostor mezi vrchní a spodní částí mobilního telefonu a září z boku různými barvami, v závislosti na zvoleném schématu. Zajímavým zpestřením je pak schéma Everchanging, jež se během dne neustále mění, střídá tapety, základní nabídku menu i barvu již zmiňovaných svítivých diod. Stylový Sony Ericsson S500i podporuje čtyři pásma GSM a datové přenosy přes GPRS a EDGE, ale zcela ignoruje 3G, což mu v dnešní době nijak neprospívá. Pokud se však obejdete bez videohovorů a především rychlých dat, můžete nad tímto nedostatkem mávnout rukou a tento krasavec si vás zcela jistě získá. Vážnějším nedostatkem je v tomto případě pouze 12MB interní paměť, kterou si budete muset navýšit pomocí paměťové karty Memory Stick Micro. Chcete-li hojně využívat vestavěný hudební přehrávač nebo 2Mpx fotoaparát, dalším výdajům se nevyhnete. Stejně jako v případě Nokie 7900 Prism i zde chybí FM rádio, s čímž je bohužel třeba počítat.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ stylový design  – absence FM rádia
+ kvalitní displej  – bez podpory 3G
+ skvělá pořizovací cena  – vrže mrška jedna

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 5.580 Kč

LG KU990 Viewt

LG

Jedním z favoritů našeho aktuálního testu mobilních telefonů je i novinka od společnosti LG Electronics, jež navazuje na úspěšný model LG Prada a nebezpečně svádí všechny příznivce dotykových displejů. Černé provedení se stříbrnými prvky je vzorem elegance a LG KU990 Viewty se i přes větší velikost (104×54×15 mm, 112 g) příjemně drží a v kapse nijak nepřekáží. V případě méně vybavenějších mobilů bychom se s těmito rozměry jen těžko smiřovali, ale v tomto případě je situace zcela jiná. Přístroji totiž dominuje třípalcový dotykový TFT LCD displej (rozlišení 240×400 px, 262 tisíc barev) s volitelnou vibrací virtuálních tlačítek, jež podstatně zpříjemňuje ovládání prstem. Součástí balení je sice vysouvací stylus v malém pouzdře, ale bez něj se tentokrát klidně obejdete. Pod displejem se nachází trojice klasických hardwarových tlačítek (volání, zrušení hovoru a „C“ mazání) a na pravém boku nechybí spoušť fotoaparátu, kláveska pro odemykání a zamykání kláves či stabilizaci obrazu při focení a posuvník s výběrem režimu focení, natáčení videa nebo prohlížení pořízených záznamů. LG KU990 Viewty se chlubí 5Mpx fotoaparátem (Schneider-Kreuznach) s možností automatického nebo manuálního ostření pomocí kruhového šoupátka Joy Wheel kolem objektivu. Manipulace s ním ale není zrovna nejpohodlnější, což funkci manuálního fokusu dosti ubírá na kráse. Ve výsledku každopádně nejde o špatný fotoaparát, nabízí řadu nastavení a nutno podotknout, že právě zadní část mobilního telefonu je zpracována v designu moderního kompaktu. Kvalitu snímků jsme ale čekali vyšší, nad Viewty i testovaným K850i v našem soukromém žebříčku kraluje Nokia N95 a LG KU990 zaujímá až třetí místo.

LG Electronics má každopádně další eso v rukávu, a to v podobě podpory oblíbeného DivX formátu (do 30 sn./s v 640×480 px). Pokud však nový mobil hodláte využívat naplno, neobejdete se bez paměťové karty (max. 2GB MicroSD), pomocí níž rozšíříte vestavěnou paměť o kapacitě 100 MB. Záznam videa ve QVGA formátu probíhá rychlostí 120 sn./s, což přijde vhod s ohledem na přímý přístup na YouTube. Kvalita VGA záznamu při rychlosti 30 sn./s nás příjemně překvapila. Elegantní Viewty je čtyřpásmový GSM mobilní telefon s podporou GPRS, EDGE, svižných datových přenosů (HSDPA 3,6 Mbps) a možností pořádání videohovorů, ale výrobce už bohužel nepomyslel na WiFi – pohodové bezdrátové brouzdání internetem bychom si s velkým displejem nechali líbit. Ve výbavě nechybí MP3 přehrávač, e- mailový klient nebo kalendář, při psaní využijete i softwarovou QWERTY klávesnici.

Pro: elegantní vzhled, velký dotykový displej, 5Mpx fotoaparát, podpora formátu DivX Proti: nemá WiFi modul, kvalita snímků by měla být vyšší, chybí krytka objektivu Hodnocení:**** Orientační cena: 11 990 Kč Web: www.lge.cz

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ elegantní vzhled  – nemá WiFi modul
+ velký dotykový displej  – kvalita snímků by měla být vyšší
+ 5Mpx fotoaparát  – chybí krytka objektivu
+ podpora formátu DivX

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.lge.cz CENA: 11 990 Kč

Nokia 7900 Prism

nokia

Z aktuální nabídky finského gigantu jsme do našeho testu vybrali černý módní doplněk Nokia 7900 Prism. Tento stylový elegán s rozměry 112×45×11 mm zaujme netradičním designem a pevnou konstrukcí (hliník, plast). S ohledem na tenké provedení vás zpočátku překvapí vyšší hmotnost (101 g), ale na tu si brzy zvyknete. Mnohem vážnějším nedostatkem je řešení krytu baterie, který zabírá celou zadní stranu a hlavní část mobilního telefonu z něj v podstatě vysouváte. To by samo o sobě až tak nevadilo, kdyby jakýkoli větší tlak na klávesnici mobil neposouval a neodhaloval mu „zadnici“. Inženýři z Nokie očividně chtěli být za každou cenu originální, ale v tomto případě trochu přestřelili. Pochválit každopádně musíme zajímavé zpracování klávesnice, rozdělené do malých trojúhelníků, spojovaných v kosočtverce. Ač to na první pohled nevypadá, mezery mezi jednotlivými kláveskami jsou dostatečné i pro větší palec a na netradičním bloku se tak příjemně píšou i textové zprávy. Stylové geometrické prvky podtrhuje podsvícení, kdy si libovolně zvolíte jeden z desítek barevných odstínů (třeba podle nálady). Zajímavým zpestřením je rovněž pás diod okolo microUSB konektoru umístěného v čele mobilního telefonu, který v pravidelných intervalech pulzuje ve vámi zvolené barvě. Tento vášnivý lovec otisků prstů je třípásmovým GSM mobilním telefonem s podporou GPRS, EDGE i WCDMA.

Nad klávesnicí a blokem funkčních kláves se stříbrně lemovaným potvrzovacím kosočtvercem je umístěn kvalitní OLED displej s rozlišením 240×320 px a 16 miliony barev. Jako správný stylový mobil potěší širokou nabídkou motivů, barevně ladících s vybraným podsvícením. K nabídce patří třeba hudební přehrávač, internetový prohlížeč, e-mailový klient, organizér nebo dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem (za horších světelných podmínek kvalita pořízených snímků rapidně klesá), ale bohužel zde chybí FM rádio. Zajímavým bonusem je 1GB vestavěná paměť, ale bez podpory paměťových karet by si výrobce s jakoukoli menší kapacitou uříznul pěknou ostudu. Nokia 7900 Prism je i přesto velmi zajímavou „stylovkou“, jež potěší zástupce obou pohlaví.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pevná konstrukce  – volný kryt baterie
+ styl a elegance  – absence FM rádia a podpory paměťových karet
+ 1GB vnitřní paměť  – chytá otisky prstů
+ kvalitní displej

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.nokia.cz CENA: 9.590 Kč

Sony Ericsson K850i

sony ericson

Funkcemi nabitý fotomobil pochází z dílny Sony Ericsson, navazuje na své oblíbené předchůdce a překvapuje netradičním zpracováním navigačního prvku či kontextových kláves, na což si uživatelé předchozích modelů budou chvíli zvykat. Sony Ericsson K850i působí robustním dojmem především díky své tloušťce (102×47×17 mm), ale ani hmotnost (118 g) rozhodně nepatří mezi nejmenší. U tak vybaveného mobilního telefonu to však můžeme tolerovat a je třeba si uvědomit, že na vyšší tloušťku i váhu si po pár dnech používání každý zvykne. Větším problémem může být již zmiňované ovládání, přičemž nemáme na mysli drobná tlačítka klávesnice, s nimiž se díky velkým rozestupům pracuje přímo skvěle, ale spíše netradiční provedení klasického směrového kříže, který postrádá potvrzovací tlačítko a předvádí se ve formě podsvíceného rámečku kolem tlačítek 2 a 5. Potvrzovací prvek je včetně pravé a levé kontextové klávesy proveden ve formě senzorových tlačítek přímo pod displejem. Jde o vcelku zásadní změnu, ale rozhodně ne k horšímu. Sony Ericsson K850i se již tradičně chlubí kvalitním TFT LCD displejem s rozlišením 240×320 px a 262 tisíci barev, mobilní telefon seženete ve třech barevných provedeních, přičemž ve všech případech dominuje černý prvek. Výrobce seká patky s 5Mpx fotoaparátem a rozhodně se má čím chlubit.

Nechybí autofokus, stabilizátor obrazu, xenonový blesk a řada pokročilých funkcí – v režimu fotoaparátu se navíc nad vrchní řadou kláves objeví podsvícené ikonky, jež usnadňují nastavování při fotografování. Trochu nás však zaskočila automatická krytka fotoaparátu, která je umístěna až pod krycím sklíčkem, náchylným na poškrábání. Povedený fotomobil každopádně nestrádá ani v ostatních oblastech a nabízí např. kvalitní hudební přehrávač, FM rádio, kalendář, e-mailový klient nebo zábavnou hru, využívající polohové čidlo. Vnitřní paměť je pouze 40 MB, ale součástí výbavy je 512MB paměťová karta Memory Stick Micro (lze pořídit až do kapacity 4 GB). Sony Ericsson K850i podporuje čtyři pásma GSM, tři pásma UMTS a zvládá datové přenosy přes GPRS, EDGE a svižné HSDPA. Samozřejmostí jsou videohovory, ale stejně jako v případě LG KU990 Viewty zde chybí WiFi.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ 5Mpx fotoaparát  – krytka fotoaparátu pod krycím sklíčkem
+ stylový design  – je třeba si zvyknout na netradiční ovládání
+ řada užitečných funkcí
+ paměťová karta ve výbavě

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.sonyericsson.cz CENA: 10 950 Kč

Nejčtenější