Mobilně bez MOBILŮ

redakce  |  
080_000_jpg_499962ac04.jpg

S vysílačkou ve městě i v divočině, a především bez poplatků za volání. Obliba osobních přenosných radiostanic roste a nadšených uživatelů rok od roku přibývá. PMR vysílačky pracují v pásmu 446 MHz a jsou určeny především k amatérskému využití. Jedním z nedostatků těchto mobilních zařízení je totiž jejich nízký dosah, který se navíc odvíjí od řady faktorů. Záleží pouze na vás, k čemu hodláte radiostanice využívat. Chcete po nocích zdarma klábosit s kámošem ze sídliště, hledáte vhodné spojení pro dělníky na stavbě nebo pořádáte různé outdoorové aktivity? PMR vysílačky jsou kompaktní, nabízejí řadu zajímavých funkcí a některé modely mohou posloužit i jako dětské chůvičky. Proto jsme pro vás otestovali několik zajímavých kousků.


Alinco DJ-V446

N Nejdražší PMR vysílačka v našem testu je určena pokročilým uživatelům, kteří najdou uplatnění pro široké funkční možnosti, jež jim japonský výrobce servíruje. Na relaxační výlety do přírody nebo sportovní dýchánky je již poměrně těžká (280 g), i když rozměry (58×110×36 mm) nejsou o moc větší než v případě její sestřičky. Může za to především velký akumulátor (700 mAh), který se stará o dlouhou výdrž, ale současně nepatří k nejmenším. Zároveň nepotěší, že Alinco DJ-V446 nelze ve standardní výbavě nakrmit obyčejnými bateriemi. Radiostanice s integrovanou 15cm anténou je vodotěsná do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut, čemuž odpovídá i odolná konstrukce, pečlivě utěsněné otvory a speciální šroubovací konektor pro externí mikrofon a reproduktor. Náročnější uživatele rovněž potěší široká nabídka příslušenství, stejně jako v případě testovaného modelu DJ-S45CQL. Ovládání základních prvků je intuitivní a hravě si s ním poradí i méně zkušení uživatelé, ale pro plné zvládnutí pokročilých funkcí využijete podrobný český manuál. Radiostanice potěší velkým výkonem, kvalitou reprodukce, přehledným monochromatickým LCD displejem, třemi typy skenování i 200 pamětí.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký výkon  – vysoká cena
+ 200 pamětí  – velká hmotnost
+ vysoká výdrž baterie  – AA baterie spořádá až po dokoupení příslušenství
+ vodotěsná a odolná konstrukce

WEB: www.elix.cz CENA: 3690 Kč za kus

DNT WTR8

DNT WTR8

Dvojice kompaktních radiostanic DNT WTR8 na první pohled připomíná hračku pro děti. Kromě malých rozměrů překvapí zejména velmi chatrnou anténou, jejíž otočná konstrukce si vyloženě říká o ulomení. Celkové zpracování přístroje působí poněkud laciným dojmem, což podtrhuje i použití lehkého plastu a malých gumových ovládacích prvků. Ovládání není příliš složité a s pomocí čtyř tlačítek lze snadno nastavit některou z funkcí. Kromě přepínání osmi základních kanálů je k dispozici 38 CTCSS kódů, VOX, skenování pásma, otevřené monitorování kanálu a výběr z osmi předvoleb vyzváněcích tónů. Výzva na protistanici se však aktivuje knoflíkem hned vedle tlačítka pro aktivaci hovoru, což vzhledem k celkové velikosti přístroje působí značné potíže. Nepotěší ani miniaturní černobílý displej, na kterém je kromě aktuálního nastavení zobrazován také stav baterie. Jako bonus uvádí výrobce využití stanice jako klasický VKV radiopřijímač, ale žádné zázraky rozhodně nečekejte – kvalitní příjem ani zvuk se s ohledem na malý reproduktor nekoná. Rádio se navíc neustále automaticky přepíná do režimu radiokomunikace a testuje tak trpělivost uživatelů. Napájení zajišťují čtyři AAA baterie, které ovšem nejsou součástí balení. Dvojice jednoduchých vysílaček se pro použití v náročnějších podmínkách příliš nehodí, a pokud nepreferujete minimální hmotnost, pro outdoorové využití se raději poohlédněte po jiných modelech.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ malé rozměry a hmotnost  – chatrné technické zpracování
+ funkce FM rádia  – miniaturní displej
+ VOX  – bez českého manuálu a baterií v základní výbavě

WEB: www.elix.cz CENA: 1690 Kč za dva kusy

Intek MT-5050

Společnost Intek si pro letošní léto připravila zbrusu nový model. Jedná se o typ MT-5050, který se snaží zaujmout profesionálním provedením. Velikostí se řadí mezi vysílačky střední kategorie, čemuž odpovídá i velká hmotnost (270 g).

Obal je z velmi odolného plastu, který už něco vydrží, a tak není třeba se obávat ani náročnějších podmínek. Ovládání je díky několika funkčním tlačítkům velmi přehledné a jednoduché. Kromě funkce skenování kanálů a monitorování až dvou vybraných kanálů je možné jedním stisknutím tlačítka zapnout podsvícení displeje.

V menu pak nechybí funkce VOX, výběr ze tří vyvolávacích melodií, osmi kanálů a 38 CTCSS subkanálů. Kromě pásma PMR 446 je radiostanice navíc schopna vysílat také v pásmu LPD 433, kde disponuje 69 kanály (na území ČR pouze pro radioamatéry s koncesí!). Pro nastavení hlasitosti je k dispozici samostatný otočný volič na horní straně vedle antény.

Z boku pak pod gumovou krytkou narazíte na dva konektory pro připojení externích sluchátek a mikrofonu. Používání radiostanice je velmi příjemné, velmi dobře padne do ruky a vše má na správném místě. Dobrý poslech zajišťuje kvalitní reproduktor, doplněný neméně povedeným mikrofonem.

Intek MT-5050 získává energii z pěti AA baterií o kapacitě 1500 mAh, které jsou součástí balení. Ty lze nabíjet přímo v radiostanici s pomocí dodávaného adaptéru a jako příslušenství si můžete dokoupit kolébkovou stolní nabíječku.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký displej  – velká hmotnost
+ ovládač hlasitosti
+ kvalitní zpracování
+ VOX

WEB: www.elix.cz CENA: 1990 Kč za kus

Brondi FX-600 Sun Twin

Brondi FX-600 Sun Twin

Jednou z novinek je balení dvou kusů FX-600 Sun Twin od firmy Brondi. Výrobce se ohání možností dobíjet baterie pomocí solární energie, což za slunečných dnů jistě přijde vhod. Solární články umístěné v horní části oranžovostříbrného přístroje s černými tlačítky a anténkou ale utlačují monochromatický displej, který je tak až příliš malý, stejně jako u kritizované dvojice vysílaček DNT WTR8. Do vysílačky vložíte jeden ze dvou přiložených akumulátorů a k doplňování energie využijete především tradiční síťový dobíjecí adaptér, což při delším pohybu v přírodě není zrovna praktické. Brondi FX-600 ovšem není jedinou vysílačkou, jež vsadila na akumulátor, a za pěkného počasí jí v terénu můžete dokrmovat sluneční energií. Ovládání je intuitivní a brzy přejde do krve i začátečníkům. Nechybí žádné podstatné funkce a komunikace je v podstatě bezproblémová, i když mikrofon mohl být citlivější. Funkci VOX (vysílání aktivované hlasem) využijete pouze po připojení externího zařízení. Výrobcem uváděný ideální dosah 7 km je pochopitelně třeba brát s rezervou a rovněž musíte počítat s tím, že solární články jsou náchylnější k poškození a s vysílačkami je tak třeba zacházet opatrně. Součástí balení jsou dvě spony, s jejichž pomocí je můžete pověsit za pásek.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ zajímavé využití solárních článků  – slabší výdrž baterie
   – málo citlivý mikrofon
   – malý displej
   – bez českého manuálu

WEB: www.brondi.cz CENA: 1699 Kč za dva kusy

Motorola TLKR-T5 S

Motorola TLKR-T5 S

Společnost Motorola má s vysílačkami bohaté zkušenosti, což dokazuje i v případě radiostanic TLKR-T5. Balení ukrývá dva bytelné přístroje v černé a červené barvě, ale seženete i modré kousky. Testované modely se chlubí moderním designem a jsou zaručeně nejhezčími účastníky našeho testu. Zároveň se dobře drží (55×30×140 mm, 147 g), mají odolné provedení a dostatečně velký monochromatický LCD displej. Sportovně založení uživatelé a nadšení výletníci tak rozhodně neprohloupí, neboť kromě tradiční spony na pásek obsahují i oko pro zavěšení na šňůru nebo karabinu. Gumová tlačítka jsou prakticky rozmístěna a ovládání tak nečiní žádné problémy. Anténa nijak nevyčnívá a v ochranném pouzdřeje vedena po obvodu přístroje. Součástí balení jsou dvě dobíjecí baterie (NiMH), které se dokrmují prostřednictvím síťové nabíjecí stanice pro obě vysílačky. Velkým plusem je každopádně možnost použití i čtyř AAA baterií (větší výdrž), což oceníte především na delších výpravách. Výrobce slibuje 6km dosah, ale ten je opět třeba brát s rezervou. Komunikace každopádně probíhá bez problémů, za ideálních podmínek je čistá a rovněž VOX funguje bez prodlevy a lze jej použít bez externího příslušenství. Zajímavým bonusem je možnost sledování provozu v místnosti (Room Monitor) a použití vysílačky jako dětské chůvičky. Motorola TLKR- T5 umožňuje i skenování provozu na kanálech včetně sledování prioritního kanálu a nechybí ani výběr ze 121 kódů pro každý z osmi kanálů. Sportovci ocení i snadno přístupnou funkci stopek.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ moderní design  – bez českého manuálu
+ odolná konstrukce  – nelze ukládat více kanálů a subtónů do paměti
+ možnost volby napájení
+ VOX
+ intuitivní ovládání
+ stopky

WEB: vhcom@bon.cz CENA: 1487 Kč za 2 kusy

Brondi FX-400 Twin

Brondi FX-400 Twin

S Stříbrná dvojčata Brondi FX-400 Twin s udávaným dosahem až 10 km v závislosti na počasí se před zrcadlem stydět rozhodně nemusejí. Kombinace s černou barvou jim sluší a povedený design doplňují pěkně zpracovaná ovládací tlačítka. Svojí velikostí patří do střední kategorie, ovládání je příjemné a rychle si zvyknete na pohyb v menu i svižnou aktivaci funkcí. Mezi ty patří třeba výběr z osmi kanálů s možností volby dalších 38 subkanálů, monitorování až dvou kanálů současně, skenování kanálů nebo funkce VOX pro automatickou aktivaci přenosu hlasem. Potěší i vibrační vyzvánění a pomocí klipu můžete radiostanici připnout k pásku. Monochromatický LCD displej je proti modelům jako Brondi FX- 600 Sun Twin nebo DNT WTR8 dostatečně velký pro pohodlné zjištění všech potřebných informací a potěší možností aktivace elegantního modrého podsvícení. Reproduktor nabízí vcelku čistý a bezproblémový poslech, výtku si však zaslouží miniaturní mikrofon s nízkou citlivostí. Pod zadním krytem je prostor pro čtveřici dobíjecích AAA baterií a díky dvěma stojánkovým nabíječkám ve standardní výbavě se o dostatek energie nemusíte bát. Pokud jim však dojde šťáva v divočině, můžete je nouzově nakrmit i obyčejnými bateriemi, což přijde vhod. Kromě tradičního využití lze vysílačky použít i jako stopky. Příjemné ovládání, dostatek funkcí a celkové zpracování předurčují radiostanice Brondi nejen pro zábavu a lze je tak doporučit všem začínajícím radioamatérům.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ moderní design  – málo citlivý mikrofon
+ možnosti nabíjení  – bez možnosti ukládání kanálů do paměti
+ vibrační vyzvánění
+ VOX
+ stopky

WEB: www.brondi.cz CENA: 1799 Kč za dva kusy

Alinco DJ-S45CQL F

Alinco DJ-S45CQL F

Favoritem našeho testu PMR vysílaček je model Alinco DJ-S45CQL, který se nabízí v profesionálním provedení s černým kabátkem a dlouhou anténou (158 mm). Vysílačka je trochu těžší (170 g), ale příjemně padne do ruky (57×98×30 mm) a s rozměrným monochromatickým displejem a vhodně umístěnými tlačítky se i perfektně ovládá. S ohledem na množství pokročilých funkcí se však rozhodně neobejdete bez manuálu, který v balení najdete i v české lokalizaci. Díky odolnému provedení přístroje jej můžete beze strachu z poničení využívat za deště i v prašném prostředí a obavy z nečistot pustit z hlavy. Alinco DJ-S45CQL spotřebuje dvě AA baterie a překvapí vskutku úctyhodnou výdrží i při dlouhé zátěži. Výkon lze dále zvýšit po zapojení na externí napájení či využitím Li-Ion baterie (EBP-60). Samozřejmostí je rovněž nášup volitelného příslušenství – např. mikrofon, sluchátka nebo kabel na propojení s PC. S ohledem na kvalitní mikrofon a reproduktor je však další investice pouze pro fajnšmekry. Model Alinco DJ-S45CQL padne do oka především náročnějším uživatelům, kteří dále využijí pokročilé možnosti skenování nebo ukládání kanálů, subtónů a dalších užitečných nastavení (100 pamětí). Vysílačka servíruje tři provozní režimy (PMR 446, LPD a paměti), ale začátečníci by rozhodně měli vzít na vědomí, že LPD pásmo je na území České republiky povoleno pouze pro radioamatéry s koncesí.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký výkon  – vyšší cena
+ tři provozní režimy
+ 100 pamětí
+ vysoká výdrž baterie
+ odolná konstrukce

WEB: www.elix.cz CENA: 2790 Kč za kus

Sencor SMR 500 D

Sencor SMR 500 D

Dvojice osobních vysílaček Sencor SMR 500 s dosahem až 10 km na první pohled rozeznáte podle výrazné oranžové barvy a zaobleného designu ve tvaru počítačové myši. Díky použití odolného plastu patří k lehčím modelům, ale slabou stránkou přístroje je zejména nízká kvalita reproduktoru a také malý, nepříliš čitelný displej, z něhož získáte pouze základní informace. Oproti většině radiostanic má tlačítko pro aktivaci hlasu umístěno na pravé straně, což je dosti nezvyklé. Na první pohled nepřehledně působí i pohyb v menu, a to kvůli malému množství ovládacích tlačítek, jejichž vlastnosti se v různých úrovních menu mění. Z funkcí však žádná důležitá nechybí -k dispozici je VOX, monitorování vybraného kanálu, skenování všech kanálů, výběr z osmi předvoleb pro tón výzvy, osm kanálů a 304 CTCSS kódů. Automatický squelch funguje celkem spolehlivě a včas aktivuje příjem. Zajímavostí je možnost zapnutí svítilny, jejíž síla sice není ohromující, ale za tmy může přijít vhod. Nechybí samozřejmě ani klip pro připevnění na pásek a pod krytkou na boční straně najdete také zdířku na externí náhlavní soupravu. Součástí balení jsou dvě sady dobíjecích AA baterií, adaptér s funkcí nabíječky a dvě praktické handsfree soupravy. Pokud tedy hledáte levné řešení pro občasnou komunikaci, je tato dvojice radiostanic vhodnou volbou.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ funkce svítilny  – malý displej
+ nízká hmotnost  – nízká kvalita reproduktoru
+ VOX
+ dvě handsfree soupravy v základní výbavě

WEB: www.sencor.cz CENA: 1190 Kč za dva kusy

Nejčtenější