Mizí delta Mississippi

J. PETR  |  

Proč chrt neběhá po zadních

Při prudké akceleraci se zvedá přední část motocyklu a jezdec jede po zadním kole. Analýzy běhu závodních chrtů prokázaly, že chrti pečlivě kontrolují akceleraci při startu v chrtích závodech tak, aby udrželi přední tlapy na zemi. Chrti tak při startu neběží naplno a využívají jen část výkonu své mohutné svaloviny. Podobně se drží zpátky při prudké akceleraci koně používaní pro pólo. Také jim by při maximálním výkonu hrozilo, že poběží po zadních.

Jak se ptáci učí zpívat

Dítě se učí mluvit tak, že nejprve naprosto nesmyslně žvatlá, a přitom testuje, co s hlasem dokáže. Vědci byli přesvědčeni, že i ptáci začínají se zpěvem nejprve jakousi obdobou nic neříkajícího „žvatlání“. Nejnovější výzkumy ale ukázaly, že ptáče se učí zpívat už ve chvíli, kdy „pípáním“ žadoní u rodičů o potravu. Prvky žadonivého pípání se objevují v ptačím „žvatlání“ a nemizí ani z prvních pokusů o zpěv. „Žvatlaní“ ptáčat tedy není tak úplně náhodné.

Mizí delta Mississippi

Rozsáhlá delta řeky Mississippi se potápí do Mexického zálivu. Do roku 2100 by se mohla souš delty zmenšit o 12 000 kilometrů čtverečních. Vědci předpokládali, že se jim tento neblahý trend podaří zvrátit změnou toku řeky tak, aby vody do delty přinášely více usazenin. Teď se ukázalo, že toto řešení nebude fungovat. Mississippi nenese dostatečné množství usazenin a na pokrytí úbytku delty nestačí. Nepomohlo by ani uvolnění usazenin z přehrad na řece. Řece chybí k záchraně delty asi 20 miliard tun usazenin.

Omezení barev šetří baterii

Čínští vědci navrhli displej využívající „úsporné barvy“. Nový displej využívá zhruba 40 % šíře barevné palety běžných telefonních přístrojů a dosahuje tím významné úspory energie.

Nejčtenější