Měsíc 2.0

MARTIN W. KIML  |  Vesmír
Rozhodčí firmy Google dopravená na Měsíc čínskou vesmírnou lodí.

Po překonání hranice vesmíru se zájem sponzorů X Prize. zaměřil mnohem dále do vesmíru. Za finanční podpory koncernu Google má být znovu dobyt Měsíc.

Tým: Team Italia Název: Amalia Jak už název napovídá, je Team Italia čistě italskou záležitostí. Za jeho vznikem stojí několik italských univerzit, výzkumných ústavů a firem, mimo jiné třeba neapolská univerzita Federico II., římská La Sapienza nebo vysoká učení technická z Milána a z Turína. Tým předem deklaruje, že hlavní je pro něho úspěch v soutěži a vědecké cíle mise jsou odsunuty na vedlejší kolej. Ty podle představitelů týmu přijdou až časem. Velký důraz je kladen především na design. Ten ovšem stojí za to. Finální podoba italského průzkumníka dosud není jasná, ovšem mezi největší favority patří jakási chobotnice, připomínající vraždící stroj z béčkového sci-fi. Další variantou je i kolonie malých robotů s přesně stanovenými úkoly, kteří se budou navzájem doplňovat a pomáhat si. Team Italia chce stavět hlavně na bohatých zkušenostech velkého množství svých členů, kteří spolupracovali na většině světových vesmírných výzkumů posledních let. Podle týmových specialistů je nejdůležitějším okamžikem mise měkké přistání, a záviset tedy bude mimo jiné hlavně na hmotnosti průzkumníka.Tuto problematiku řeší největší počet členů týmu. Vedoucím celého projektu je profesor Amalia Ercoli-Finzi.

Šance na úspěch: 60 %

Je tomu skoro rok, kdy se americká X Prize Foundation (nadace ceny X) spojila s internetovým králem Google a společně vyhlásili asi největší a nejhodnotnější cenu v historii, tzv. Google lunar X Prize. O co v této soutěži jde? První cenu ve výši 30 milionů dolarů získá soukromá firma, které se na povrch Měsíce podaří dopravit vozítko schopné ujet minimálně 500 metrů. Celý projekt musí být financován minimálně z 90 % ze soukromých zdrojů.Celková výše ceny je 30 milionů dolarů, tedy asi 480 milionů korun.

Hlavní výhra, tedy 20 milionů dolarů, má uzávěrku 31. 12. 2012. Na druhé místo připadne 5 milionů, zbývajících 5 se rozdělí na bonusy, např. delší ujetá vzdálenost, pořízení snímků lidských artefaktů (např. lodi Apollo), objev ledu, vody atd. Po konci roku 2012 částka spadne na 15 milionů dolarů a prodlouží se o dva roky, tedy do 31. 12. 2014. Je možné, že se obě společnosti rozhodnou termín prodloužit, ovšem pokud ne, soutěž končí. Podmínky pro vítězství jsou jasné, viz výše.

Dosud se přihlásilo 18 týmů z celého světa, ovšem tým SCSG svou účast nedávno odřekl. Zbylo tedy 17 týmů a čeká se, zda do konce roku 2010, kdy je uzávěrka přihlášek, ještě nějaký přibude.

Tým: Micro-Space Název: TBD Firma Micro-Space se sídlem v Coloradu má jedenatřicetileté zkušenosti s výrobou a prodejem high-tech produktů pro méně významné trhy. High-tech druhé kategorie na první pohled není zrovna silnou kvalifikací pro tak náročnou misi. Podle vedení společnosti ovšem není nic ztraceno, protože malá firma potřebuje obratnost, orientaci na trhu a schopnost navázat na úspěchy.

To všechno prý Micro-Space má

Na svém průzkumníkovi pracuje společnost už 17 let, primárně je ovšem určen pro práci v dolech. Na Měsíci jsou podmínky podobné, takže hlavní síly společnost napnula k vyřešení dopravy k Měsíci. Vozítko tohoto týmu má být jednoduché, postavené především na mechanice, s minimem digitální technologie.

Micro-Space je poněkud omezen financemi i prostorem pro práci, ovšem vynahradit by to měly dlouholeté zkušenosti a také bojovnost a zaujetí. Na první pohled nemá tento tým mnoho šancí, ale je možné, že se stane černým koněm. Překvapení se totiž stávají.

Šance na úspěch: 30 %

Tým: Mystery Team Název: neznámý Geniální marketingový tah, recese, nebo horký favorit? Takové a mnoho dalších otázek padají v souvislosti s tímto týmem. Rozhodl se totiž prozatím zůstat v anonymitě, což mu pravidla dovolují až do 20. července 2009.

Spekulací je mnoho. Původně nebylo ani známo, odkud přibližně tým pochází. Spekulovalo se například o Číňanech. Podle aktuálního zjištění je ovšem i tento tým z USA. Nic jiného není známo.

Nikdo neví, jestli jsou členy týmu vesmírní inženýři, opraváři televizorů, nebo třeba automobiloví závodníci, kteří chtějí na měsíci uspořádat závody. Na stránkách Google Lunar X Prize je dokonce hojně navštěvovaná diskuse, zaobírající se speciálně tímto týmem.Jenom na ukázku několik základních otázek, které se na tomto fóru lidé snaží silami společnými řešit.

  1. Jakou formu pohybu po Měsíci tým zvolí? (skákání, kutálení, létání, plížení atd.) 2. Kolik má tým členů?
  2. Jaké za týmem stojí finance?
  3. Kdo jejich průzkumníka dopraví na Měsíc? Budou stavět vlastní raketu?
  4. Kdy se jejich pokus uskuteční?
  5. Pokusí se tým o získání bonusů?
  6. Kolik členů týmu má oříškově hnědé oči?
  7. Proč chce tým zůstat v anonymitě? Tyto a desítky dalších otázek se vznášejí nad Mystery Teamem.

V každém případě skvělý trik na upoutání pozornosti.

Projekt týmu Astrobotic

Šance na úspěch: ?

Tým: Astrobotic Název: Red rover/Artemis Lander Astrobotic je tým se sídlem v USA, jehož hlavní prioritou je komerční využití vesmíru. Založili ho čelní představitelé Carnegie Mellon University, The University of Arizona a společnosti Raytheon. Šéfem Astrobotic je dr. William L. „Red“ Whittaker, profesor robotiky, ředitel Robotics Center při Carnegie Mellon University a zakladatel Národního konsorcia pro výzkum robotiky. Dlouhá léta se podílí na vývoji robotů, kteří zkoumají lidem nedostupná místa jako doly, staveniště, místa s extrémními teplotami, sopky, ale třeba také reaktory jaderných elektráren. Na svém kontě má i několik významných ocenění za výzkum a vývoj. Dalšími členy týmu jsou například David Gump, vítěz 6 milionů dolarů od NASA a její poradce pro vývoj měsíčních vozidel. Těmto odborníkům kryjí záda přední profesoři ekonomiky a finančnictví, takže je jisté, že Astrobotic bude také patřit k favoritům.

Šance na úspěch: 75 %

Frednet

Tým: Frednet Název: neznámý Frednet je velmi specifický a zajímavý projekt. Nestojí za ním žádný obří kapitál, ani věhlasné univerzity.

Nejzajímavější na tomto týmu je to, že celý výzkum staví na tzv. open source. Členů týmu je tedy v podstatě neomezené množství. S přípravou mise může pomoci kdokoliv na této planetě. A hlavním cílem projektu je (samozřejmě kromě vítězství v soutěži) představit tento způsob výzkumné práce celému světu. Tak, aby se dal v budoucnu používat i na jiné projekty. Systém open source, při kterém se spojují znalosti a schopnosti tisíců nebo milionů lidí, už byl ověřen například při tvorbě operačního systému Linux. Prostě každý může svůj dobrý nápad či zlepšovák implementovat do programu.Cílem Frednetu je postavit maličkého průzkumníka, který bude mít jasně dané souřadnice a jeho technologie bude co nejjednodušší.

Vedoucím celého projektu je matematický génius a odborník na výpočetní techniku a komunikační technologie, autor několika tajných projektů pro NASA, Fred J. Bourgeois III. Dalšími členy jsou například Richard D. Core, softwarový specialista, nebo jeden z nejlepších odborníků na počítačový hardware Daniel F. Smith. Tito lidé jsou ovšem pouze jakýmisi koordinátory a výstupními kontrolory. Hlavní slovo mají tisíce zapálených lidí po celém světě. Účastnit se projektu totiž může každý, kdo má přístup k počítači s připojením. Dokáže tato masa udělat z Frednetu černého koně soutěže?

Šance na úspěch: 60 %

Tým: ARCA Název: ELE Jediným týmem se sídlem v zemi bývalého východního bloku je rumunský tým ARCA.

Jedná se o na první pohled nenápadný, o to však zkušenější tým. Soutěže X Prize se Rumuni zúčastnili již v roce 2002, kdy bojovali o vítězství v Ansari X Prize. Od té doby patří k stabilním účastníkům těchto klání. Specializují se především na vývoj nosných raket. Ovšem i návrh měsíčního průzkumníka stojí za to. Exkluzivní je především svou originalitou. Žádná kola ani nohy. Jedná se totiž o kouli, která by se snad měla pohybovat pomocí vzduchových polštářů, které se budou vyfukovat a nafukovat dle potřeby. Ovšem to jsou jenom dohady, podrobnosti zůstávají zahaleny tajemstvím. V každém případě se jedná o jednoho z nejzajímavější členů startovního pole. Celý tým je navíc velice mladý, například vedoucímu projektu Dumitru Popescuovi je pouhých 31 let, přesto má za sebou studia letecké techniky a návrhy několika raket. Finanční síla tohoto týmu není úplně největší, ovšem svou progresivitou a talentem se od mladých Rumunů dají čekat velké věci.

Šance na úspěch: 50 %

Tým: Quantum3 Název: Moondancer Tento tým pochází opět z USA a to je také jeho hlavní marketingová zbraň. Podle slov svých zakladatelů Paula Carlinera, Courtneyho Stadda a Liama Sarsfi elda chce Quantum3 navázat na dlouhou tradici amerických dobrodruhů-objevitelů, především však na Charlese Lindberga. Stejně jako první člověk, který přeletěl Atlantický oceán a postavil se tak symbolicky do čela vývoje leteckého průmyslu, chce dominantní postavení v soukromém výzkumu vesmíru získat právě tato firma. Trojice zakladatelů má padesátiletou zkušenost v leteckém průmyslu a velmi reálné vize. Přístup do projektu mají nejlepší mozky ze všech amerických univerzit. Cílem je zkombinovat komerční a dostupné materiály se speciálně vyvinutými technologiemi. Jak bude vypadat pohyb průzkumníka po měsíčním povrchu, zatím není jisté.

Šance na úspěch: 70 %

Tým: LunaTrex Název: Tumbleweed Další z mnoha amerických týmů je LunaTrex. Za jeho vznikem stojí několik čelných odborníků v oblasti softwaru, hardwaru, komunikačních technologií a výzkumu vesmíru. Dále několik univerzit i finančně silných firem. Je velmi pravděpodobné, že o peníze tento tým nouzi mít nebude. Má velmi výrazné napojení na průmysl. Z celého startovního pole má právě LunaTrex zřejmě nejsilnější finanční krytí. Asi právě proto je sympatické, že snahou týmu je celou misi splnit za použití prostředků nižších, než je vítězná částka. Ne snad kvůli profi tu, ale proto, aby dokázal, že takový náročný úkol lze za tyto prostředky splnit. Průzkumník má vypadat jako koule s dvanácti nohama, které budou vysunovací a měly by tedy zvládnout pohyb na jakémkoli terénu. Celé to bude velmi pomalé a překonání 500 metrů dlouhé trasy možná bude trvat i několik dní. O rychlosti však v pravidlech není ani slovo. Konceptů má ovšem tým k dispozici více, finální podoba ještě není jistá. V každém případě je jisté, že LunaTrex patří k horkým favoritům klání.

Šance na úspěch: 80 %

Tým: SCSG Název: Spirit of Southern California

Tento tým, který původně vzhledem ke kapacitám, které na projektu spolupracovaly, vypadal jako kandidát na favorita, v červnu letošního roku svou účast odřekl.

Tým: Chandah Název: Shehrezade Zajímavé na tomto projektu je především to, že začal vznikat šest týdnů před prvním vyhlášením soutěže. Jakoby mystická atmosféra, která kolem celého projektu panuje, měla vliv i na vize svých tvůrců. Za celým projektem stojí indický miliardář Adil Rahim Jafry, takže o peníze tenhle tým mít nouzi určitě nebude.Jafry podniká v energetice, potravinářství a elektronice.

Vítězstvím v soutěži je údajně posedlý, posledních pár let nedělá téměř nic jiného než čte knihy o dobývání kosmu.Informace o použitých technologiích nejsou známé, stejně jako jména odborníků, kteří mají na projektu pracovat. Zatím to tedy celé vypadá jako rozmar znuděného miliardáře. Jenom peníze na dobytí Měsíce stačit nebudou. Můžeme se ovšem dočkat i překvapení.

Šance na úspěch: 15 %

Tým: Advaeros Název: Picard Tento tým má sídlo v Malajsii, odkud pochází jeho zakladatel, inženýr a matematik Hanidy Yousof. Na projektu se podílí mnoho kapacit v oblasti leteckého průmyslu, počítačů a výzkumu vesmíru z celého světa. Tým má vcelku jasnou koncepci a plány, přesto patří spíše k outsiderům. Překvapit ovšem samozřejmě může.

Šance na úspěch: 20 %

Tým: Stellar Název: Stellar Eagle Za týmem Stellar stojí několik firem a vědeckých amerických institucí, které spolupracují na různých výzkumech už několik let. Patří mezi ně například Insight Technologies, the Advanced Vehicle Research Center nebo Mechanical Aerospace and Engineering Department.Na celou soutěž tým kouká především jako na šanci pro hospodářský a obchodní rozvoj a propagaci.Na úkolu spolupracují studenti několika předních univerzit.Vítězství v soutěži by pro tým znamenalo hlavně šanci na vytvoření komunikační družicové sítě na orbitě Měsíce.

Skoro to vypadá, že Google Lunar X Prize je pro tento tým hlavně kšeft , což samozřejmě na jednu stranu znamená pozitiva v podobě kvalitního technického a finančního zázemí, ovšem trochu se vytrácí dobrodružný duch soutěže. Mezi favority však Stellar v každém případě patří.

Šance na úspěch: 50 %

MoonOne

Tým: Odyssey Moon Název: MoonOne (M-1) První tým, který se do soutěže přihlásil. Sídlo má na ostrově Man u britských břehů, ovšem jeho složení je mnohonárodnostní. Má za sebou poměrně výrazný kapitál i zkušenosti, což ho řadí k favoritům soutěže. MoonOne, neboli M-1, jak se jejich produkt jmenuje, je malý robot, od počátku vyvíjený s důrazem na nízké náklady výrobní i provozní. Tým velmi spoléhá na multinárodnostní charakter mise. Také kvůli tomu má své sídlo na malém ostrůvku Man. Jsou zde totiž výrazně benevolentnější zákony, které umožní výběr těch nejlepších a nejlevnějších technologií a partnerů z celého světa. Velký důraz klade Odyssey Moon na komunikační technologie zcela v duchu myšlenky globální spolupráce při dobývání vesmíru. Předsedou představenstva je dr. Ramin Khadem, finanční ředitel a člen výkonné rady společnosti Inmarsat, jednoho z předních poskytovatelů mobilních družicových systémů.

Šance na úspěch: 70 %

Tým: Jurban Název: JOLHT Jurban je tým založený neziskovou organizací Juxtopia Group, která má jako hlavní cíl své činnosti osvětu a zlepšování povědomí o vědě a nových technologiích. Jde především o lidi, kteří jinak nemají ke vzdělání přístup. Sponzorovala například 1. afroamerický postgraduální tým v soutěži roboticky řízených automobilů DARPA Urban Challenge. Na vývoji měsíčního průzkumníka tak pracují desítky studentů z nižších sociálních vrstev, případně jinak znevýhodnění konstruktéři. Pro tým je soutěž především šancí pro poselství všem chytrým lidem, kteří mají pocit, že nemají šanci dosáhnout úspěchu a vzdělání. Velmi sympatická myšlenka. Tým rozhodně není bez šance a patří mezi horké favority.

Šance na úspěch: 70 %

Tolik tedy seznam týmů, které jsou momentálně do soutěže přihlášeny.Jak celá akce dopadne a kdo si odnese hlavní cenu, se dozvíme až zadlouho. Je dokonce možné, že ještě nějaký soutěžící přibude. V každém případě se máme na co těšit.

Za projektem Chandah stojí indický miliardář Adil Rahim Jafry, který posledních pár let nedělá téměř nic jiného, než čte knihy o dobývání kosmu.

CO JE TO X PRIZE?

X PRIZE je cena vyhlašovaná X PRIZE Foundation, tedy Nadací ceny X. Tato organizace se rozhodla, že bude podporovat a v mnohem větším měřítku propagovat výzkum vesmíru placený ze soukromých peněz. Jako nástroj propagace používá ceny určené pro soukromé firmy, které budou schopny podle předem přesně stanovených kritérií vytvořit produkt, který by posunul výzkum vesmíru o nějaký ten krůček dál bez pomoci státních peněz, potažmo peněz NASA. Firmy jsou vysokými finančními částkami motivovány, aby pracovaly na projektech, u nichž je možnost komerčního využití prozatím minimální nebo vůbec žádná. Firma tedy na tomto produktu sice nemá okamžitý zisk, ovšem získá výraznou prestiž, reklamu a navíc jí vítězná částka pokryje alespoň část nákladů. Jako typická ukázka poslouží cena Ansari X Prize, kterou v roce 2004 obdržel tým Burta Rutana za výzkum v oblasti vesmírného turismu. Toto vítězství ocenil i mecenáš podobných aktivit Richard Branson a společně s Rutanem nyní pracují na vývoji kosmické lodi SpaceShip Two. Produktem, kterého se Google Lunar X Prize týká, má být vozítko, případně „chodítko“, které bude dopraveno na povrch Měsíce, kde bude schopno samo urazit vzdálenost alespoň 500 metrů a ještě bude obsahovat technologie, jež odešlou na Zemi fotografie, videozáznamy a data. Vše v kvalitě použitelné pro výzkum a následný vývoj dalších mechanismů, sloužících k dobývání vesmíru. Předseda správní rady a generální manažer X Prize Foundation dr. Peter H. Diamandis k tomu v tiskové zprávě říká: „Projekt Google Lunar X Prize oslovuje podnikatele, konstruktéry a vizionáře celého světa, aby se vrátili na povrch Měsíce a prozkoumali toto místo pro dobro nás všech. Věříme, že se některému z týmů z celého světa podaří vyvinout technologii virtuální přítomnosti, která výrazně sníží náklady na průzkum kosmu.“

A protože podobný projekt nutně ke svému úspěchu potřebuje peníze, lépe řečeno spoustu peněz, nebo ještě lépe obrovskou hromadu peněz, bylo nutné sehnat opravdu movitého partnera. Společnost Google tyto podmínky splňuje dokonale. „To, že cenu sponzoruje společnost Google, podle které se i jmenuje, pouze zdůrazňuje zaměření naší nadace na revoluční postupy a globální rozměr. Spoluprací s Google chceme přinést tento jedinečný závod o soukromé dobývání kosmu do každého domova, do každé školní lavice. Věříme, že se nám ve spolupráci s Googlem podaří získat pozornost dětí po celém světě,“ doplňuje ještě dr. Diamandis. Výzkum týmu Frednet staví na tzv. open source. Členů je tedy v podstatě neomezené množství. S přípravou mise může pomoci kdokoli na této planetě.

PROČ ZROVNA MĚSÍC?

Druhá éra zkoumání Měsíce, tzv. Moon 2.0, nebude jako éra první, odehrávající se v 60. a 70. letech minulého století, honbou za vlajkami, stopami ve vesmírném prachu a politickým bojem. Alespoň odborníci v to doufají. Lidstvo by se na povrchu Měsíce rádo udrželo. Měsíc je totiž branou k sluneční soustavě. Starty ze Země se nesmírně prodražují kvůli nutnosti překonat silné gravitační pole. Měsíc a jeho gravitace případné starty významně ulehčí. Dalším pozitivem Měsíce je možnost snadnějšího a levnějšího využívání sluneční energie. Opět kvůli nižší gravitaci. Měsíc nám může pomoci dozvědět se více o geologické minulosti Země a stát se i zdrojem řešení ekologických problémů, které naši planetu sužují, i když se najdou zmatení jedinci, kteří tvrdí, že planeta žádné problémy nemá. Takovým problémem je například energetická závislost. Nebo globální klima. Vlády světových mocností si tuto situaci moc dobře uvědomují, takže v budoucích deseti letech chystají vyslat k Měsíci své sondy nejenom USA a Rusko, ale i Čína, Japonsko, Indie, Brazílie nebo třeba Evropská unie. Jenom státní peníze ovšem stačit nebudou. Právě proto Google Lunar X Prize.

Nejčtenější