Medvěd místo sestřičky

M. Tůma  P.Prošek  P.Tomek  |  
Medvěd místo sestřičky

Kdo z nás nezná ten povznášející pocit, když nese v náruči milovanou osobu? Ale ten se po určité době, dané vaší fyzickou kondicí, začne vytrácet a za pár minut je z toho dřina a zase dřina. Zkuste se na chvíli vžít do role někoho, pro něhož je tato dřina denním chlebem – do pomocného zdravotnického personálu. Tito lidé každý den navzpírají více než leckterý vrcholový atlet. Navíc je tato práce špatně placená. Nevím, jestli tohle byly hlavní důvody, ale určitě svoji roli sehrály při konstrukci RIBA, tedy Robot for Interactive Body Assistance. Jedná se o již druhou generaci robotických pomocníků do zdravotnictví od japonské firmy RIKEN, která má velmi velký potenciál uplatnění. A to hlavně díky způsobu ovládání robota v kombinaci s jeho umělou inteligencí.

Nenechte se zmást tím, že vypadá jako kříženec pokémona a sestřičky Borůvky z Básníků, pod na omak příjemnou slupkou dřímá nejnovější robotická technologie. Vývojáři především rezignovali na koncept plně autonomního robota schopného samostatné funkce a ovládaného hlasem. RIBA se ovládá hlavně dotekem pomocí nově vyvinuté soustavy dotykových senzorů. To mu umožňuje zacházet s pacienty, o které se ve spolupráci s lidským partnerem stará, stejně jemně a citlivě, jako by to dělal člověk. Dále sada senzorů zajišťuje pozoruhodně snadné a intuitivní ovládání, je to jako byste mnohem silnějšímu spolupracovníkovi pomáhali dělat vše potřebné tím, že ho občas vezmete za loket a postrčíte na správné místo.

Stačí pouhé jemné uchopení za paži robota, aby jej to navedlo k ležícímu pacientovi, stroj potom dokáže rozpoznat, kde pacient leží, podebere jej a zvedne, jak už bylo předesláno, stejně jemně a citlivě jako člověk. Tak umožní sestře přestlat postel, ošetřit nemocnému proleženiny či navést robota, aby nemocného přemístil na jiné lůžko nebo do kolečkového křesla. Prostě za člověka rychle a bez reptání odvede těžkou práci. RIBA ale není jenom hloupý zvedák v líbivém designu.

Dokáže detekovat objekty, jako je postel či kolečkové křeslo, a podle toho uzpůsobit svoje pohyby a pacienta jemně a bezpečně uložit. Dále dokáže rozpoznat základní sadu hlasových povelů, identifikovat směr, odkud se na něj mluví, a natočit se tímto směrem, případně se tam vydat. Samozřejmě dokáže zastavit, pokud dojde k nečekané situaci, a vyčkat, až ji jeho lidský parťák vyřeší. RIBA dokáže rozpoznat lidskou tvář, a když k tomu dostane pokyn, tak ji následovat.

Nejčtenější