Malý brácha

Ivan Verner  |  Technika
canon

Ne každému se splní sen a pořídí si drahou digitální zrcadlovku. Na kvalitní fotografování ovšem kvůli tomu rezignovat nemusíte.Digitální kompakt G9 řady PowerShot je důvodem k zamyšlení, zda zrcadlovku s podobným výkonem a také patřičně dražší vůbec potřebujeme. Tenhle kompakt zkrátka nemůže nepadnout do ruky a jestliže o fotografi i už něco víme a nejsme odkojeni automatem, budeme mít výborný nástroj jak své představy zaznamenat. Chce to ale hlavně důkladně prostudovat, co všechno tenhle kompakt umí a počítejte raději s týdny než dny.Jen výčet 25 režimů snímání by zabral celý tento článek, a to ještě musíme přičíst dvě uživatelská nastavení. Za snímač s rozlišením 12,1 megapixelu se vinou jeho velikosti (1/1,7“) platí menšími problémy se šumem, ale kdo zvládne tento vyspělý komtakt, poradí si i s tím. Šestinásobný optický zoom (světelnost F2.8–4.8) má výbornou kresbu v celém rozsahu, navíc výborně zvládá makro od jednoho (!) centimetru.

Lze si vybrat i několik možností ostření včetně manuálu, samozřejmostí je detekce obličeje. Tady je ale nutné se s režimy ostření naučit pracovat. Výjimečná je možnost pořizovat záběry v RAW formátu. Citlivost lze nastavit od 80 do 1600 ISO (pro masochisty tu je možnost i 3200). Dobrý stabilizátor nás naštěstí takových experimentů ušetří. S kompaktem je možné pořizovat i videosnímky. Tady má „devítka“ také několik možností – VGA s 30 snímky/s, XGA 15/s, lze natáčet v režimu LP nebo jako s časosběrnou kamerou. Všechny možnosti je možné pohodlně využívat díky sofistikovanému systému ovládacích prvků.Opět připomínáme – i když je fotoaparát dostatečně blbuvzdorný, je nezbytné nešidit studium návodu. To by žádný profík neudělal a tenhle digitál si také nic jiného nezaslouží.

Plusy: profesionální výkon, manuální ovládání, záznam ve formátu RAW, kvalitní displej 3“, výborná stabilizace obrazu Minusy: pomalá reakce bez namáčknuté spouště Orientační cena: pod 13 000 Kč Web: www.canon.cz Zapůjčil: Canon CZ

Nejčtenější