Malá kamera pro velký obraz

PETR PROŠEK  PETR TOMEK  |  Technika
HDV

Záznam v HDV dá nový rozměr nezávislému filmu i záběrům z dovolené.Začínající filmaře zaujme na HV30 samozřejmě v první řadě záznam ve formátu HDV 1080i a zároveň také možnost nahrávání s 25 plnými snímky za sekundu. Zadýchané sportovce potěší opravdu výkoný stabilizátor a desetinásobný optický zoom nahradí na cestách i menší dalekohled. Také záznam na DV kazetu (komprese HDV v MPEG2) patří už dlouho k nejspolehlivějším. Navíc se pod horním krytem kamery ukrývá botička pro připojení dalšího příslušenství – světla nebo mikrofonu. Obojím je přitom kamera vybavena už od výrobce velmi dobře. Má jak stereofonní mikrofony, tak pomocné LED světlo a blesk. Většina nejčastěji používaných funkcí je filmaři přístupná bez potřeby odklápět displej a hledat v menu. Naopak funkce jako rychlost závěrky, nastavení bílé nebo clonové číslo jsou běžnému uživateli poněkud skryty, ale při troše snahy jsou tak dobře přístupné, jak to jen u tak malé kamery jde.

Zkrátka pokud se vám náhodou jako naprostému začátečníkovi dostane tato kamera do ruky, můžete jen stisknout spoušť a natáčet. Výchozí nastavení se postará o to, aby vaše video vypadalo „k světu“. Pokud jste zkušený filmař a Canon HV30 potřebujete použít jako náhradní kameru za kolabující profesionální techniku, můžete většinu svých dovedností uplatnit i na něm a na výsledku to bude znát. Nejvážnější výtka se netýká ani tak samotné kamery jako všeobecné podpory formátů HDV. Také ke Canonu HV30 dostanete jen software k úpravě fotografií. Poněkud nedostatečnou náplastí může být to, že natočené HDV můžete přenést do počítače i bez patřičného softwaru ovšem pouze ve standardním rozlišení.

Plusy: kompaktní provedení, široká možnost nastavení, HDV formát, dostupná cena, 10× optický zoom, záznam na DV pásku Minusy: malá podpora zpracování základního HDV formátu Cena: 32 713 Kč Hodnocení:***** Web: www.canon.cz Zapůjčil: Canon

Nejčtenější