Luxusní alternativa

JAN HORČÍK  |  Auta

Několik moderních hybridů a elektromobilů se už po silnicích prohání, mezitím se ale už chystají jejich nástupci.

Elektrický mastodont – Audi e-tron

Audi e-tron

Chcete traktor v podobě nadupaného sporťáku? Těšte se na elektrický supersport Audi e-tron. Inženýři z Audi nacpali do R8 čtyři elektromotory, dva pro každou osu, čímž mu dali do vínku neuvěřitelný krouticí moment 4500 Nm, výkon 230 kW, zrychlení z 0 na 100 km/h během 4,8 sekundy a z 60 na 120 km/h během 4,1 sekundy. Jako zdroj elektrické energie slouží li-Ion akumulátory s energií 42,4 kWh, vodnou chlazené, což autu dává dojezd 248 km.


Mercedes-Benz Vision S 500 – rychlý hybridní luxus

Mercedes-Benz Vision S 500

Luxusní sedan představil Mercedes-Benz na autosalonu ve Frankfurtu. Třiapůllitrový benzinový šestiválec doplněný o elektromotor o výkonu 60 koní by měl ujet 30 km čistě na elektřinu, a to díky lithium- iontovému akumulátoru zhruba o enerii 10 kWh. Průměrnou spotřebu auta slibuje automobilka kolem 3,2 l/100 km a emise dokonce 74 g/km. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne automobil během 5,5 sekundy.

Hybrid od Toyoty – Toyota Auris HSD

Toyota Auris HSD

Na autosalonu ve Frankfurtu představila Toyota svůj zbrusu nový hybrid, který má doplnit model Prius. Hlavním agregátem je 1,8l čtyřválec zasazený do Hybrid Synergy Drive technologie. Zrychlení z 0 na 100 km/h by mělo novému konceptu zabrat zhruba 10 sekund, nejde tedy o žádného rychlíka. Emise však slibuje těsně pod 100 g na kilometr. Výroba nového hybridu by měla začít ve druhé polovině roku 2010.

Aston Martin Volare vodík pro Jamese Bonda

Aston Martin Volare

Student průmyslového designu na Coventry University James Trim byl nejspíš velkým fanouškem filmů s Jamesem Bondem. Navrhl totiž nový model jeho nejoblíbenější značky Aston Martin, ale tak trochu po svém. Jeho Volare dodává šťávu vodíkový palivový článek uložený ve středu automobilu. Pohání jej pak elektromotor umístěný vpředu. V zadní části je pak sada baterií a dvojice nádrží na vodík.

Ještě rychlejší sporťák – Tesla Roadster Sport

Tesla Roadster Sport

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors předvedl veřejnosti první obrázky svého upraveného, sportovnějšího modelu Tesla Roadster Sport. Nový model se pochlubí zrychlením z 0 na 100 km/h během 3,7 sekundy, lehčí karoserií díky využití uhlíkových vláken a v interiéru dozná změny palubní deska, která bude doplněna o dotykový displej. Auto by mělo stát zhruba o 20 000 dolarů víc než klasická verze.

Nejčtenější