Luxus dotyku

PETR PROŠEK  |  Technika

Mobilní telefon na práci i pomazlení

samsung

Dotykový krasavec Samsung Omnia se pouští do křížku s iPhonem, Diamondem i Xperií a zaručeně potěší všechny příznivce luxusních mobilních telefonů, jež bodují po stránce designu i pokročilé výbavy či nabídky funkcí. Zároveň se snaží vytěžit co nejvíce z mánie kolem jablečného iPhonu a servíruje dotykové ovládání i velký displej, který hází úsměvy na všechny strany. Necháte se svést?

LADNÉ KŘIVKY

Elegantní komunikátor s rozměry 112×57×13 mm a hmotností 127 g zdobí 3,2palcový LCD displej s rozlišením 240×400 px a 65 tisíci barev, pod nímž najdete pouze tři klasické ovládací prvky. Samsung Omnia s modelovým označením i900 si tak podrobíte pomocí dotykového displeje s vibrační odezvou, stejnou jako třeba v případě fotomobilu LG Viewty. Přestože v základní výbavě nechybí stylus, výrobce se chlubí uživatelským rozhraním TouchWiz, které se již osvědčilo u modelu F480. Výsledkem je příjemné ovládání široké škály základních funkcí pouhým dotykem prstu. Vybrané aplikace lze jednoduše přetáhnout na základní displej a další obrazovky poslouží k přístupu k jednotlivým aplikacím s možností přidání vlastních zástupců.

MULTIMEDIÁLNÍ POCHOUTKA

Samsung samozřejmě nezapomíná ani na pětimegapixelový CMOS fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, autofokusem, detekcí obličeje či úsměvu, digitálním zoomem nebo stabilizátorem obrazu. S kvalitou snímků vás ovšem seznámíme až po podrobném testování. Na své si ostatně přijdou i fanoušci multimédií, neboť i900 podporuje DivX, Xvid i další oblíbené videoformáty, umožňuje přehrávání videozáznamů a pochopitelně neignoruje ani hudbu, fotografie nebo FM rádio s RDS. S mobilním telefonem se neztratíte ve čtyřech pásmech GSM, podporuje GPRS, EDGE, HSDPA (7,2 Mbps) a Wi- Fi 802.11b/g. Samsung Omnia tedy na první pohled vypadá velice nadějně a jedinou výtku bychom zatím měli pouze k displeji, který mohl být přece jen kvalitnější.

JÍZDA NA WINDOWS MOBILE

Bez rychlé odezvy bychom se však moc daleko nedostali, a Samsung Omnia tak disponuje procesorem Intel Xscale PXA312 s taktem 624 MHz, 128 MB RAM, 256 MB ROM a operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional. Tato volba zaručuje podporu řady užitečných prográmků a s ohledem na integrovanou asistovanou GPS můžete přístroj využít i třeba na cestách po světě, neboť využívá Google Maps, navigační systém Route 66 a je k dostání s autonabíječkou i držákem na okno. O dostatek volného místa se rozhodně bát nemusíte, neboť Samsung Omnia se předvádí s 8 nebo 16 GB vestavěné paměti, kterou lze rozšířit pomocí microSD/microSDHC karet s kapacitou až 16 GB.

Nejčtenější