Lstivý se chystá do služby

redakce  |  
jaderná ponorka

Royal Navy patří mezi námořní síly nemnoha států na světě, které disponují útočnými ponorkami s jaderným pohonem. Konkrétně jde o podmořská plavidla tříd Swiftsure a Trafalgar, která přišla do služby v letech 1973 až 1981, respektive 1983 až 1991. Zejména ta první ale nezadržitelně zastarávají, a tak se jejich náhrada stává stále více aktuální. S tím ale britská admiralita počítala v předstihu, již během první poloviny devadesátých let. Proto tehdy vyzvala domácí loděnice, aby jí předložily své představy o jaderné ponorce nové generace. Z nich byl v prosinci 1995 vybrán projekt společnosti GEC Marconi, která se posléze stala součástí obří zbrojní korporace BAE Systems. Kontrakt na vývoj a stavbu tří plavidel HMS Astute, HMS Ambush a HMS Artful s tím, že k nim v budoucnu přibudou další čtyři kusy, získal uvedený výrobce v březnu o dva roky později.Ponorky třídy Astute o délce 97 m mají výtlak pod hladinou 7200 tun. To ale není vše, čím překonávají plavidla tříd Swiftsure a Trafalgar. V první řadě se mohou pochlubit propulzorem s mnoholistou vrtulí v prstenci na zádi trupu.

O jeho pohon se stará parní turbína, přičemž tepelnou energii dodává jaderný reaktor PWR-2. Jeho palivo postačí na čtyřicet plaveb kolem světa. Rychlost pod hladinou činí 29 uzlů (54 km/h), hloubka ponoření je minimálně 300 m. Ponorky třídy Astute však mají ještě nouzový dieselelektrický pohon. Další jejich Jaderné ponorky nejsou reliktem studené války, jinak by královské námořnictvo hrdého Albionu nedávno nepřevzalo zbrusu nový člun HMS Astute. Devízou je moderní elektronická výbava v čele s řídicím bojovým systémem ACMS (Astute Combat Management System), jenž velmi pohotově vyhodnocuje údaje z integrovaného pasivního/aktivního vyhledávacího a střeleckého sonaru i řady jiných čidel. Součástí výbavy je rovněž optoelektronický, nikoli klasický optický periskop. Posádku tvoří 12 důstojníků a 108 námořníků. A výzbroj?

Jejím základem je šestice torpédometů ráže 533 mm, pro technicky vyspělá torpéda Spearfish s dosahem 45 km a rychlostí plavky minimálně 50 uzlů. Je ale uzpůsobena také pro vypouštění střel BGM-109 Tomahawk s plochou dráhou letu, které slouží k ničení nepřátelských cílů na pevnině.Ponorky třídy Astute vznikají na půdě loděnic Devonshire Dock Hall v Barrow-in-Furness. Právě tam se zrodil první podmořský člun Royal Navy: Holland 1. Jistě tedy nešlo o náhodu, že se tzv. položení kýlu ponorky HMS Astute, jinými slovy zahájení její stavby, uskutečnilo přesně o sto let později, v lednu 2000. Nejnovější přírůstek v ponorkové flotile královského námořnictva měl zahájit operační službu již během roku 2005. Komplikace při vývoji i stavbě ale způsobily posunutí data převzetí na srpen 2008. Zdržení rovněž zasáhne i další objednaná plavidla: HMS Ambush bude Royal Navy k dispozici v roce 2010 a HMS Artful o dva roky později. Zbývající čtyři ponorky přijdou do služby během let 2016 až 2020.

Nejčtenější