Lovci žížal imitují krtka

redakce  |  
krtek

Obchod se žížalami je ve Spojených státech prosperující živnost. Rybáři používají červy jako návnadu a spotřebují jich obrovské množství. Někteří Američané si proto lovem žížal vydělávají na živobytí. Používají k tomu zvláštní techniku. Zajdou do lesa, zatlučou tam do země dřevěné kolíky a jejich vršek pak drhnou kusem železa. Kolík vyluzuje zvláštní drnčivý zvuk a vyhání žížaly na povrch země. Lovec je jenom posbírá. Existuje bezpočet teorií, proč tato technika lovu funguje. Pravdou ale zůstává, že ani sami lovci netuší, co jim zajišťuje úspěch. Tajemství lovu žížal nyní odhalil americký zoolog Ken Catania. Prověřoval domněnku, kterou vyslovil už Charles Darwin.

„Zvuky vyluzované lovci přesvědčí červy, že je pronásleduje krtek, a to je donutí vylézt ze země,“ napsal před půldruhým stoletím slavný britský přírodovědec.Mnozí vědci jsou přesvědčeni, že se Darwin mýlil. Podle nich vibrace kolíku imitují údery dešťových kapek dopadajících na zem. Červi vylézají ze země, aby unikli smrti utopením vodou, která pronikne do jejich podzemních chodbiček.

Catania opustil v létě Vanderbiltovu univerzitu v Nashvillu a vydal se do lesů Floridy, aby tu spolu s profesionálními „žížaláři“ Audrey a Garym Revellovými lovil žížaly. Kromě běžné výbavy na lov červů měl s sebou i vědecké „nádobíčko“. Nejprve nechal Revellovy provozovat jejich živnost a pomocí špičkové aparatury si nahrál vibrace, které vyluzuje železo a kolík zaražený do země. Přitom se na vlastní oči přesvědčil, že technika opravdu funguje. Ze země se doslova hrnuly stovky žížal. Čím blíž ke kolíku zaraženému do země, tím více červů vylézalo. Účinek vibrací byl patrný až 12 metrů od kolíku. Žížaly zůstávaly na povrchu od 4 do 15 minut a teprve pak zase zalezly pod zem. Stejně pečlivě nahrával Catania vibrace vznikající hrabáním krtka nebo vibrace vyvolané deštěm.

Při pokusu s živým krtkem se Catania přesvědčil, že jím vyluzované vibrace žížaly skutečně děsí. Stejně reagovali červi i na nahrávku vibrací vyvolávaných krtkem. Jiné typy vibrací včetně vibrací vzbuzených deštěm takový účinek neměly.Jedinou výjimkou byl „žížalářský“ kolík. Ten působil stejně spolehlivě jako živý krtek nebo jeho nahrávka.

Spektrum vibrací vyvolaných krtkem je poměrně široké a jejich síla dosahuje maxima při frekvencích kolem 200 hertzů. Vibrace vyluzované profesionálním „žížalářem“ jsou nejsilnější ve frekvencích kolem 80 hertzů a jejich spektrum je o poznání užší. Přesto na ně žížaly reagují tak bouřlivě, že je lze někdy sbírat doslova po tisících.

Lovci žížal napodobili krtčí vibrace zcela nevědomky a slavili s nimi úspěch. Metoda lovu založená na vrozeném žížalím útěkovém reflexu je tak účinná, že úřady musely lov červů touto technikou regulovat.Hrozilo, že lovci v některých oblastech žížaly prakticky vyhubí. To by mělo pro lesní ekosystémy nedozírné následky.

Nejčtenější