Lopaty a krumpáče digitálního věku

PETR PROŠEK  |  
Lopaty a krumpáče digitálního věku

Přehlídka nových klávesnic a myší, s nimiž postavíte do latě i ten nejvybavenější počítač. Pod vánoční stromeček jsme otestovali několik novinek, jež usnadňují každodenní kancelářskou práci a ovládání počítače vůbec, ať už jde o stolní systémy nebo kompaktní notebooky. Aktuální nabídka myší, klávesnic i desktopů je natolik široká, že jsme vzali útokem především žhavé novinky nebo výjimečné produkty. Třeba při noční lopotě tak přijde vhod podsvícená klávesnice, při častém přenášení notebooku oceníte malou myšku se speciálním upínacím systémem a na své si přijdou i zájemci o 360° scrollování. A jak si v porovnání s optickou a laserovou technologií vede myš s technologií BlueTrack?

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Microsoft Explorer Mouse

Testovaná myš od společnosti Microsoft představuje uživatelům novou technologii BlueTrack, umožňující práci v prašném prostředí i na nerovných či lesklých površích. Srdcem přístroje je světelný LED emitor, vyzařující paprsek modrého světla se čtyřikrát větším průměrem než v případě běžné laserové myši. Díky tomu si nemusíte lámat hlavu, kam umístíte podložku pod myš. S Microsoft Explorer Mouse zkrátka můžete šmejdit po dřevěném stole, na gauči, po koberci, na parketách nebo po plexisklu a s výsledkem budete spokojeni. Stará známá laserová technologie tedy konečně dostává na frak a na stupínek vítězů se dere BlueTrack. O to více však zamrzí, že po stránce designu a ergonomie má Microsoft Explorer Mouse rezervy a dává přednost konkurenčním krasavicím z nabídky Logitechu.

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Nová myš je příliš robustní a vysoká a uživatelům s menší dlaní a kratšími prsty se nedrží zrovna nejlépe. Obě vrchní tlačítka jsou citlivá, což platí i pro dvojici bočních prvků, jež s trochou snahy ovládnete šikovným palcem. Scrollovací kolečko s funkcí středového tlačítka lze naklánět do stran (i když trochu ztuha), ale nenabízí krokovací scrolling, což může některým uživatelům vadit. Všechna tlačítka lze konfigurovat pomocí aplikace Microsoft IntelliPoint 6.3, která je součástí výbavy. Myš se systémem BlueTrack komunikuje s počítačem bezdrátově (2,4 GHz) pomocí menšího USB přijímače, který lze v případě potřeby vtlačit do mezery na spodní straně přístroje a zabránit tak jeho ztrátě na cestách. Tím rovněž myš vypnete a prodloužíte její výdrž, ale obyčejné on/off tlačítko chybí a bez této procedury Microsoft Explorer Mouse z provozu nevyřadíte, což není moc praktické. Výrobce naštěstí zvolil možnost dobíjení jedné AA baterie na drobné napájecí plošce, kam myš zhruba jednou za čtrnáct dní na pár hodin postavíte a doplníte šťávu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ technologie BlueTrack  – průměrná ergonomie a design
+ dobíjecí stanice  – absence tlačítka na vypnutí
   – scrolling není krokovací

WEB: www.microsoft.cz CENA: 1590 Kč

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Kensington SlimBlade Trackball Mouse

Drobná myš s logem Kensington je nejzajímavějším produktem našeho testu. U této hubené asistentky nenajdete klasické scrollovací kolečko, neboť jej nahrazuje malý trackball, který se po vzoru „macovských myšítek“ stará o praktické 360° scrollování. Posouvání nabitých excelových tabulek či velkých fotografi í je velice jemné a SlimBlade Trackball Mouse si zamilujete i při běžném prohlížení internetových stránek. Tento nebezpečně návykový luxus ovšem nepotěší všechny uživatele, kteří jsou zvyklí na využívání středového tlačítka, jelikož kulička se nedá zmáčknout.

Myš nakrmíte dvěma AA bateriemi a výrobce slibuje až šestiměsíční výdrž, což je plně dostačující – indikátor najdete na zadní části. Zapnutí přístroje probíhá pomocí lesklého tlačítka pod trackballem, jehož poklepáním rovněž dochází ke změně modů klasické myši a trackballu. Zatímco v tradičním modu ovládáte kurzor díky laserové technologii a kulička slouží ke scrollování, trackballový mod deaktivuje laser a k vedení kurzoru je určena kulička, což přijde vhod v terénu, kde se s myší nemůžete hnout. Otázkou ovšem zůstává, zda většina běžných uživatelů v takovém případě nesáhne raději po notebookovém touchpadu.

Největším výstřelkem SlimBlade Trackball Mouse je komunikace s počítačem pomocí technologie Bluetooth. U většiny notebooků jistě oceníte, že do USB portu nemusíte cpát bezdrátový přijímač, ale u stolních počítačů se nevyhnete další investici do bluetoothového vysílače. Ten však můžete využít i k připojení dalších zařízení (např. mobilních telefonů) a v takovém případě se nabízí třeba Kensington Bluetooth USB Micro Adapter (630 Kč). Výrobci však nelze odpustit absenci ovládačů v základní výbavě (ke stažení na oficiálních stránkách cz.kensington.com), zvláště když bez jejich instalace nefunguje stěžejní 360° scrollování.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ jemné 360° scrollování  – ovladače nejsou ve výbavě
+ kompaktní rozměry a tenký profil  – potřeba další investice do Bluetooth adaptéru (netýká se většiny notebooků)
   – vyšší cena

WEB: cz.kensington.com CENA: 1790 Kč

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Logitech Illuminated Keyboard

Podsvícená krasavice od firmy Logitech se s tloušťkou pouhých 9,3 mm řadí mezi nejtenčí klávesnice na trhu a hned na první pohled upoutá elegantním designem, zdůrazněným průsvitným rámečkem. Součástí balení je software Logitech SetPoint 4.60, který po krátké instalaci umožňuje nastavení některých funkčních tlačítek, rozmístěných ve skupině „F“ kláves. S klávesnicí můžete pracovat i bez instalace zmiňovaného softwaru, ale k maximálnímu využití se bez SetPointu neobejdete.

Jednotlivé klávesy jsou mělké, tiché a mají blízko ke klasickému notebookovému provedení, s čímž raději předem počítejte. Logitech Illuminated Keyboard obstojí v každodenním kancelářském zápřahu i psaní dlouhých textů, jen si tradičně musíte zvyknout na některé výstřelky. Někomu tak bude vadit zkrácený levý Shift, jiný si zanadává na krátký Backspace a umístění Insertu do řady „F“ kláves. Nám však trvalo pouze půl dne, než jsme některé netradiční prvky zpracovali a patřičně si novou, černou asistentku osahali. Mnohem více nám tak vadí prostý fakt, že klávesnice není bezdrátová, komunikuje přes USB port a nenabízí tedy takový komfort, jaký bychom v dnešní době očekávali.

Tento nedostatek ale částečně vyvažuje praktické bílé podsvícení kláves včetně českých znaků. Speciální tlačítko nad numerickým blokem slouží k přepínání mezi čtyřmi režimy podsvícení (žádné a tři stupně intenzity), takže si sami jednoduše určíte, jak moc bude klávesnice zářit. Výrobce neopomněl ani miniaturní ikonky v pravé dolní části, informující o aktivaci numerické klávesnice nebo kapitálek (Caps Lock).

Zajímavým bonusem je rovněž možnost softwarové deaktivace „F“ kláves a nastavení funkčních tlačítek v horní řadě kláves jako primárních, což poslouží všem uživatelům, kteří si na stará dobrá „efka“ moc nepotrpí.Přestože s ohledem na tenký profi l nelze počítat s ergonomickým tvarováním, na Logitech Illuminated Keyboard se příjemně píše a zápěstí vás rozhodně bolet nebudou. Sklon můžete v případě potřeby zvýšit vysunutím dvou nožiček v horní části klávesnice.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ několik režimů podsvícení  – není bezdrátová
+ české znaky  – netradiční velikosti některých kláves
+ elegantní design  – vyšší cena

WEB: www.logitech.com CENA: 2290 Kč

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Microsoft Wireless Laser Desktop 6000

Bezdrátový set klávesnice a myši. Microsoft Wireless Laser Desktop 6000 se dočkal nového designu, ale po této stránce nás nijak zvláště nenadchl. Myš i klávesnice kombinují černé a stříbrné barevné prvky, a zatímco skvěle tvarované myši to v tomto kabátku skutečně sekne, klávesnice i přes stylový průsvitný rámeček působí se stříbrnou výplní poněkud lacině. Ovšem díky ergonomickému tvarování klávesového bloku se na ní příjemně píše, klávesy jsou tiché, dobře se mačkají a nechybějí ani české znaky. Myš i klávesnice spořádají celkem čtyři AA baterie a během intenzivního třítýdenního testování jsme je nedokázali utahat. Myš padne do ruky lépe než testovaná Explorer Mouse, a přestože též nenabízí krokovací scrollování, s kolečkem se pracuje skvěle.

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Na samotné klávesnici, stejně jako v případě Wireless Laser Desktop 7000, chybí indikátory aktivace Num Lock, Caps Lock nebo alternativních funkcí „F“ kláves a značení je použito jen v případě dosluhujících baterií. Bez povšimnutí ovšem nelze nechat možnost přepínání mezi klasickým využitím „F“ kláves a jejich alternativními funkcemi, které je zde řešeno pomocí jednoho z početné skupiny funkčních tlačítek.

„Efka“ jsou bez jakéhokoli dělení umístěna v jedné řadě a označena jen malým písmem, což značně ztěžuje práci při slabším osvětlení. Naopak velmi praktickým řešením je pět programovatelných tlačítek „My Favorites“, která lze jednoduše nastavit přímo po jejich stisknutí.K podrobnější konfi guraci celého desktopu pak poslouží známý software Microsoft IntelliType Pro 6.3 a IntelliPoint 6.3, který najdete v základní výbavě.Testovanému desktopu by rozhodně slušelo alespoň částečné podsvícení, jež by uživatelům usnadňovalo práci s nahuštěnými „F“ klávesami. Pokud jich často využíváte, raději se poohlédněte po jiném modelu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ české znaky  – nahuštěné „F“ klávesy
+ tiché a ergonomicky tvarované klávesy  – průměrný design klávesnice
+ programovatelná tlačítka  – chybí indikace Num Lock atp.

WEB: www.microsoft.cz CENA: 1890 Kč

Lopaty a krumpáče digitálního věku

Logitech V550 Nano Cordless Laser Mouse

Všem uživatelům notebooků, kteří počítač často přenášejí, můžeme doporučit drobnou myšku z nabídky firmy Logitech. Novinka s názvem V550 Nano Cordless Laser Mouse váží 120 g (včetně dvou AA baterií – nejsou součástí výbavy) a pěkně padne o ruky. Výrobce slibuje velmi nízkou spotřebu a osmnáctiměsíční výdrž baterií, což jsme pochopitelně neměli možnost otestovat. Bezdrátovou myš seženete ve dvou barevných provedeních a ve výbavě nechybějí dvě speciální upínací destičky (stříbrná a černá – jedna náhradní). Systém Clip-and-Go jednoduše přilepíte na horní kryt notebooku a na něj pak pevně přichytíte samotnou myš, která při přenášení počítače drží jako přibitá. Logitech však neboduje jen tímto praktickým řešením a přidává další nakládačku v podobě úspory energie.

Lopaty a krumpáče digitálního věku

V550 Nano Cordless Laser Mouse můžete manuálně vypnout pomocí malého on/off tlačítka na spodní straně a k automatickému vypnutí dochází při přichycení na upínací destičku nebo zastrčení miniaturního USB přijímače do přihrádky uvnitř myši. Nano receiver s 2,4GHz bezdrátovou technologií je navíc tak malý, že z USB portu vyčnívá o pouhých 8 mm a nehrozí tak jeho poničení při přenášení. Práce s myší je pohodlná, a přestože si s problematickými povrchy neporadí s takovou grácií jako testovaná BlueTrack myš od Microsoftu, ve většině případů se obejde bez podložky a neztrácí hlavu ani na koberci nebo plexiskle. Kromě dvou tradičních tlačítek obsahuje drobný prvek pro aktivaci Flip 3D (Windows Vista) a zvláštní pozornost si zaslouží scrollovací kolečko, které sice nefunguje jako středové tlačítko, ale po jeho stisknutí lze přepínat mezi volným (velmi rychlým) a krokovým (přesným) scrollováním. Pokud středové tlačítko nevyužíváte, je pro vás Logitech V550 Nano Cordless Laser Mouse jasnou volbou – vypadá pěkně a poslouží dokonale.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ upínací destička  – chybí funkce středového tlačítka
+ dva režimy scrollování  – baterie nejsou ve výbavě
+ vysoká výdrž baterií
+ miniaturní přijímač
+ úspora energie
+ kompaktní rozměry

WEB: www.logitech.com CENA: 1290 Kč

Nejčtenější