Lidé jako baterky - piezoelektrické nanodrátky

J. PETR  P. PROŠEK  |  
Kyocera EOS

Tvarovatelný telefon Kyocera EOS

Kyocera představila koncept ohebného mobilního telefonu Kyocera EOS. Jeho hlavní komponentou je OLED displej, který se, stejně jako celý telefon, dokáže přizpůsobit aktuálnímu použití telefonu. Pokud je mobil například v kapse, „přeskupí“ se do podoby peněženky. Při práci se naopak roztáhne do větších rozměrů. Hlavním zdrojem jeho napájení jsou malé piezoelektrické nanogenerátory, které produkují elektřinu tím, že se s telefonem hýbe. 

piezoelektrické nanodrátky K3

Lidé jako baterky – piezoelektrické nanodrátky

Členové výzkumného týmu vedeného Zhong Lin Wangem vytvořili piezoelektrické nanodrátky, které dokážou generovat elektrický proud, pokud jsou vystaveny mechanickému namáhání. Nanodrátky mají průměr od 1/5000 do 1/25 lidského vlasu. Dokážou získávat energii z nízkofrekvenčních vibrací, jako třeba z větru, případně z pohybu proudů. Tento výzkum bude mít zásadní dopad na obranné technologie, monitorování životního prostředí, biomedicínu, a dokonce i osobní elektroniku.


Solárně-větrná dobíječka
Solárně-větrná dobíječka K3

Ekologických dobíječek se na trhu začíná objevovat řada. Kinesis Industries předvedla dobíječku K3, která může pomoct znovu oživit váš mobil, iPod, digitální foťák nebo další zařízení přes USB port, případně různé adaptéry. Energii čerpá ze solárních článků, ale také z malého větrníku -pokud by náhodou slunce zašlo. Navíc se sama dobíječka „dobíjí“, takže energii uchovává i na pozdější použití. Mobil ze zcela naplněné K3 dobijete až pětkrát.


Domácí kompostovač MS-N53


Domácí kompostovač MS-N53

Společnost Panasonic představila v Japonsku domácí elektronický přístroj MS-N53 pro výrobu kompostu. Promění organické zbytky z vaší večeře na užitečný kompost během několika hodin. Prodává se od konce dubna za 881 dolarů, tedy asi 17 000 Kč. Stroj využívá k přeměně organických látek platino-palladiový katalyzátor.

Škoda, že tak drahá hračka dokáže zpracovat na jedno „žvýknutí“ maximálně dva kilogramy odpadu – rozměry jsou 268 × 365 × 550 mm.

Nejčtenější