Léčba zvířat kmenovými buňkami

Jaroslav Petr  |  
kůň

Zranění znamenalo odedávna pro závodní koně definitivní konec. Mohou to změnit kmenové buňky?Velký návrat na americké dostihové dráhy slavil plnokrevník Greg’s Gold. V roce 2005 ukončila jeho dostihovou kariéru přetržená šlacha. Zdálo se, že si kůň už nezazávodí. I kdyby se zranění zhojilo, vzniklá jizva většinou výrazně sníží pružnost šlachy, omezí pohyb kloubu a kůň už nikdy není tak rychlý jako před zraněním. Trenér David Hofmans a veterinář Wade Byrd se přesto pokusili o nemožné. Byrd odebral pod lokálním znecitlivěním koni zpod ocasu malý kousek tukové tkáně a tu poslal expresní zásilkou do laboratoří kalifornské společnosti Vet-Stem. Tam tkáň opláchli pufrem a enzymaticky ji narušili. Poté z narušené tkáně izolovali kmenové buňky a ty v chlazeném kontejneru poslali zpět Byrdovi.Během osmačtyřiceti hodin měl Byrd k dispozici „lék“ – kmenové buňky, které vstříkl koni do místa poraněné šlachy. O deset měsíců později běžel Greg’s Gold svůj první dostih a vyhrál. Od té doby běžel v dalších osmi závodech.Ve třech zvítězil a s výjimkou jediného se ve všech dalších umístil.Společnost Vet- Stem připravila kmenové buňky pro léčbu zhruba 3000 koní.

Kromě plnokrevníků se stali jejími pacienty i koně používané pro pólo, drezurní soutěže nebo westernové ježdění. Řada veterinářů využívá služeb firmy Vet- Stem při každém závažnějším poranění šlach a vazů. Mnozí si výsledky pochvalují.Skeptici se přesto netají pochybami o tom, že kmenové buňky jsou tak zázračným lékem. Koně často podstupují léčbu „inkognito“, protože jejich majitelé zranění koně tají. Přehled o tom, kolik koní skutečně podstoupilo léčbu a jaká byla její úspěšnost, není k dispozici.Někteří veterináři nejsou s výsledky léčby nijak nadšeni. „Velmi často se zranění obnoví,“ říká veterinář Larry Bramlage, který pracuje pro veterinární kliniku Rood & Riddle v Lexingtonu.„Léčená šlacha je i nadále slabá.“ Bramlage je přesvědčen, že počáteční pružnost zhojené šlachy se rychle vytrácí a ta je pak náchylná k dalšímu poškození. Původní předpoklad vědců z Vet-Stem, podle kterého se kmenové buňky mění v poraněném místě na buňky vytvářející šlachy a vazy, se nepotvrdil.Spíše se zdá, že kmenové buňky tlumí zánětlivou reakci a navozují podmínky pro spontánní hojení zraněné šlachy či vazu.

KONĚ Z EMIRÁTŮ

Možnosti léčby koní kmenovými buňkami intenzivně zkoumají veterináři z Cornell University. Ti ale mají na rozdíl od Vet- Stem jen málo klientů, a tak zatím nejsou s to vydat o léčbě konečný verdikt. Arabským šejkům to ale nevadí. Vet-Stem uzavřela dohodu s Centrální výzkumnou veterinární laboratoří v Dubaji a bude jejím prostřednictvím nabízet své služby pro léčbu koní ve Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Saúdské Arábii a Kataru.

Nejčtenější