Ladíme internet v televizi

PETR PROŠEK  |  
Ladíme internet v televizi

Připojení televizorů k internetu nás posouvá blíže vysněné on-line domácnosti, stále ale nevypadá tak, jak bychom si představovali. Co už je možné a čeho bychom se do budoucna rádi dočkali?

Moderní LCD či PDP televizory úspěšně vytlačují staré kousky z českých domácností, což příznivě ovlivňují i příjemně klesající ceny. Nabídka roste a v dnešní době již ploché panely nevybíráme pouze podle velikosti úhlopříčky a použité technologie. Tím však výběr zdaleka nekončí a o slovo se hlásí třeba vestavěné tunery (analogový, digitální, hybridní atp.) a více či méně užitečné funkce, jež ovlivňují výslednou kvalitu obrazu i vaši každodenní práci s televizorem.

Výjimkou dnes nejsou ani TV umožňující přímé přehrávání multimédií z externího paměťového zdroje (například JPEG, MP3, DivX nebo Xvid), připojeného přes USB konektor. Pokud si takovou krasavici pořídíte, dost možná se obejdete bez samostatného přehrávače, který jste dosud používali především ke zpracování souborů z externích disků. Někteří výrobci televizorů však směřují ještě dále a snaží se z nástupců stařičké bedny Edny vytvořit plnohodnotné centrum multimediální zábavy.

Dalším krůčkem vstříc zářivé budoucnosti je připojení k internetu a zavedení on-line funkcí. Musíte však počítat s tím, že přístup k informacím z internetu nelze v televizi rozhodně srovnávat s běžným surfováním v prohlížeči na počítači. Obsah a uživatelské rozhraní totiž zcela závisí na výrobci, a pokud jsou pro vás právě on-line funkce zásadní, musíte podle toho nový televizor vybírat.

Klávesnice, myš nebo třeba touchpad zajišťují podstatně komfortnější ovládání, než může nabídnout běžný televizní ovládač, ale i tak lze uživatelské prostředí patřičně přizpůsobit potřebám uživatelů. Nabízí se však otázka, proč se výrobci zdráhají zakomponovat do nových televizorů jednoduchý internetový prohlížeč a kromě tradičního ovládače nenabídnou kompaktní klávesnici s touchpadem jako volitelné příslušenství.

Internet@TV

Ladíme internet v televizi

Možnost zapojení televizoru do internetové sítě představila jako první společnost Samsung na loňském berlínském veletrhu IFA a uvedla na trh první modely, jež zájemcům tento komfort umožnily. Ani u letošních televizí s logem známé korejské společnosti na nablýskaném čele nechybějí on-line prvky, ale bohužel stále postrádáme slibovaný nášup lokálního českého obsahu. Připojení k internetu probíhá pomocí klasického ethernetového kabelu nebo bezdrátově a díky rozšířené spolupráci s Yahoo! můžete počítat se zpravodajstvím z Yahoo! News a Yahoo! Finance nebo předpověďmi počasí v rámci Yahoo! Weather. Trochu mimo mísu bude pro české uživatele USA Today, ale naopak potěší světoznámý kanál YouTube, obrázkový Flickr, aukce eBay nebo videoportál ShowTime Networks. Služby z nového balíčku „Internet@ TV – Content Service“ zahrnují zábavní multimediální obsah i nepřetržitý přísun aktuálního zpravodajství, přičemž nechybí ani oblast financí nebo slavná aukce.

Na březnové tiskové konferenci byla ještě přislíbena možná spolupráce s lokálními zpravodajskými servery, ale na ní lovil Samsung potenciální zákazníky již při loňském představení původní on-line funkce InfoLive. Za povšimnutí každopádně stojí aplikační platforma Yahoo! Widgets Engine, která využívá javascriptové a XML aplikace. Systém do vybraných widgetů automaticky stahuje informace ze souvisejících zdrojů a poskytuje uživatelům požadovaný obsah přímo v rámci rozhraní Internet@TV. Otevřená platforma dále umožňuje ostatním vývojářům vytvářet nové aplikace, ale jejich dostupnost je dána regionem internetového připojení.

VIERA CAST

Na multimediální mišmaš sází i konkurenční společnost Panasonic, která se s on-line obsahem pochlubila až letos. Nabídku Internet@TV nicméně předběhla díky spolupráci s televizí Nova, kterou jistě ocení většina českých zákazníků. Velkým lákadlem je exkluzivní přístup do kompletního archivu Nova. cz, který je neustále aktualizován a nabízí možnost dodatečného zhlédnutí vysílaných pořadů. S aplikací Viera Cast můžete, stejně jako v případě Samsungu, pracovat prostřednictvím dálkového ovládače a jednoduše vybírat interaktivní služby.

Rozhraní YouTube je propracovanější než u konkurence, nabízí intuitivní vyhledávání ve všech uložených videozáznamech, ale již neumožňuje výběr verze ve vysokém rozlišení, což v případě Full HD televizorů rozhodně nepotěší. K prohlížení fotografií v on-line albech v rámci Viera Cast poslouží integrace Picasy a již zmiňovanou skladbu světových zpráv, předpovědí počasí, informací z oblasti financí i burzovních zpráv doplňují sportovní klipy stanice

AppliCast

Zajímavé widgety přináší také společnost Sony. Ta představila on-line služby v rámci nové technologie AppliCast a z pohodlí sedací soupravy v obývacím pokoji se tak dostanete k mezinárodnímu zpravodajství, cenám akcií, předpovědi počasí, horoskopům, novinkám ze společnosti a dalším informacím. Widgety mohou být zobrazeny souběžně se sledovaným televizním programem a kromě předinstalovaných analogových hodin, kalendáře či užitečného průvodce AppliCastem lze v případě zájmu stahovat z internetu další kousky – například fotografický rámeček umožňující zobrazení obrázků z internetu, pokud je televizor aktuálně ve speciálním režimu Picture Frame. Jednoduchému ovládání, které opět probíhá pomocí dálkového ovládače, přispívá uživatelské rozhraní XrossMediaBar (XMB). O lokálním obsahu, přizpůsobeném českým uživatelům, nicméně nepadla zatím ani zmínka.

Desktop v obýváku

Ne každý má možnost investovat do nového televizoru, a pokud již nějaký fešný Full HD panel vlastníte, není koupě novějšího modelu zas tak lákavou záležitostí. Pomocnou ruku vám podávají opět firmy Samsung a Panasonic, jež aktuální on-line funkce zakomponovaly rovněž do nejnovějších Blu-ray přehrávačů. Pakliže vám však nevyhovuje představa omezeného internetu a rádi byste v obývacím pokoji brouzdali stejným způsobem jako na běžném PC, můžete si pořídit kompaktní desktopový počítač s televizním tunerem. Zde již záleží na tom, zda investujete do menší mašinky s vyladěným designem, která však více provětrá vaši peněženku, nebo sáhnete po levnějším stroji s běžnou skříní, jež zase nevypadá tak vábně a vedle televizoru může působit rušivě.

UPDATE v. 1.1

Ladíme internet v televizi

Těsně před uzávěrkou tohoto VTM představila společnost Philips vlastní aplikaci Net TV, která také čerpá on-line obsah ze služeb jako např. YouTube či MyAlbum. Jako jediná ze zúčastněných firem ovšem nabízí vlastní verzi prohlížeče, jenž umožňuje zobrazování běžných internetových stránek. Veškeré ovládání probíhá pomocí dálkového ovládače, což značně znepříjemňuje pohyb kurzorem myši, ale i tak jde o skvělý bonus. Většina stránek by měla být zobrazitelná, ale Philips negarantuje bezproblémové prohlížení všech webů. Aplikace totiž dokáže zobrazit text i obrázky, ale třeba s flashovými animacemi si už bohužel neporadí. Byli jsme také informováni, že start Nova. cz v rámci aplikace Viera Cast televizorů Panasonic byl odložen. Nebyl však k určen náhradní termín a ke spuštění může dojít v příštích dnech, týdnech i měsících. Nabídka lokálního českého obsahu internetu v televizích společnosti Panasonic je tak stále srovnatelná s konkurencí.

Nejčtenější