Krátce...

redakce  |  

Mikrobi pod mořským dnem

Mikroorganismy žijící pod mořským dnem mohou tvořit až desetinu veškeré pozemské biomasy. Vyznačují se velmi nízkou úrovní metabolismu. Zároveň se velmi pomalu množí. Bakterie žijící v bahně pod mořským dnem potřebují na zdvojnásobení svého počtu nejméně století. Mnohé se rozmnožují jen jednou za dva tisíce let.Pokud bychom je hodnotili standardním metrem pro sledování životních aktivit běžných mikroorganismů, museli bychom je prohlásit za mrtvé.

Záhadná smrt krokodýlů

V řece Olifants v jihoafrickém Krugerově národním parku nacházejí strážci zvěře stále více krokodýlů, kteří uhynuli na novou, dosud neznámou chorobu. Typickým příznakem onemocnění jsou velké, zatvrdlé kusy tuku, které se zvířatům ukládají v ocase. Uložený tuk posouvá zvířatům těžiště a brání jim v plavání a potápění.Krokodýli se nakonec utopí.

Rybí hybridi v Coloradu

V povodí řeky Colorado jsou domovem dva druhy pakaprovců – Catastomus latipinnis a Catastomus discobolus. Ti se mezidruhově nekřížili, dokud nebyl do povodí Colorada zavlečen třetí druh pakaprovce Catostomus commersonii. Poté se začaly objevovat v řekách ryby, jejichž dědičná informace je směskou všech tří druhů pakaprovců.Vetřelecký druh zafungoval jako „genetický můstek“. Původní druhy coloradských ryb teď rychle nahrazuje populace hybridů.

Dědičná BSE

Američtí vědci odhalili u dvouleté jalovice variantu genu, která je zodpovědná za vznik jedné z forem nemoci šílených krav. Předpokládají, že se tato forma BSE u amerického skotu dědí z pokolení na pokolení. Zvíře je zatím zdravé, protože BSE postihuje až starší zvířata. Kráva, po které jalovice vlohu pro BSE zdědila, uhynula až ve věku deseti let.

Záhadná Novozélanďanka

Poblíž novozélandského Wellingtonu byla nalezena lebka Evropanky, která zahynula před rokem 1742. A to je záhada. První ženy z Evropy – uprchlé australské trestankyně – dorazily na Nový Zéland v roce 1806. V oblasti nálezu se Evropané poprvé usadili až v roce 1840. Kdo tedy byla první Novozélanďanka evropského původu? Snad cestující z lodi, která údajně někdy počátkem 18. století v oblasti dnešního Wellingtonu ztroskotala. Domorodí Maorové prý tehdy posádku pobili a snědli.

Nejčtenější