Kráska, co se neztratí

Dan Přibáň  PETR PROŠEK  |  Technika

Vymyslet dnes v oblasti GPS něco skutečně nového se podaří jen výjimečně.Panasonic a jeho Strada nejenže vědí, kudy jet, ale i ve kterém pruhu se držet. Nápad je to dobrý, jen je potřeba si na něj zvyknout, protože navigace někdy vydává povel, kdy se řadit do pruhu, což se nám párkrát podařilo vysvětlit si jako povel k odbočení.Problém však nebyl v softwaru ani mapách, ale v mezičlánku mezi displejem a volantem. Mezičlánek měl občas také problém na prudkém slunci přečíst údaje, neboť povrch dotykového displeje je hodně lesklý, což sice krásně vypadá, ale není to zcela praktické.

GPS

Pokud jsou ale světelné podmínky normální, jsou i jemně psané údaje o času dojezdu, rychlosti, zbývající době jízdy atd. dobře čitelné. Samotné mapové rozhraní je přehledné, ovládání zcela standardní, což rozhodně není minus. Problémy s blouděním nás nepotkaly ani v zapadlých končinách, jen to někdy působilo, že má Strada odpor k otáčení se do protisměru a například při výpočtu trasy s více průjezdními body nás místo povelu otočit se hnala při počítání další etapy smyčkou z jedné vesnice do druhé a zpět. Zdravý rozum by ale neměl převážit nad signálem GPS, takže stačí nedbat na doporučení a Strada bez řečí přepočítá novou trasu. Slabší je pak uchycení k držáku. Ten má klasickou přísavku na sklo, na kterém drží velmi dobře. Ovšem oddělit Stradu od držáku není snadné. Nejsnazší je sundat ji i s ním. Zbývající dva způsoby (vysunout navigaci i s redukcí z držáku, případně ji vycvaknout z redukce, a tu nechat na držáku) jsou pro silnější povahy, protože u obou se bojíte, co ulomíte, a vyžadují obě ruce. Pokud ale tuto operaci zvládnete, není si už nač stěžovat.

Plusy: rychlé detekce družic, kvalitní navigace, Bluetooth handsfree Minusy: pomalejší reakce na povely, zvláštní připevnění k držáku Cena: 9995 Kč Hodnocení: Web:***** www.panasonic.cz Zapůjčil: Panasonic

Nejčtenější