Kouzlo streamování

PETR HENEBERG  |  
kouzlo

Nové streamery a multimediální centra ozdobí vaši digitální domácnost. K pohodlnému přehrávání kvalitních videozáznamů a hudebních skladeb či prohlížení obrázkových galerií neslouží pouze stolní počítače a notebooky. Do povědomí běžných uživatelů se pomalu, ale jistě dostávají i samostatná multimediální centra a zařízení pro streamování videa či hudby ze vzdáleného počítače, síťových disků nebo specializovaných internetových serverů. Nová multimediální centra navíc servírují vysoká rozlišení, zbrojí se HDMI konektory a útočí na plazmové a LCD televizory s velkými úhlopříčkami. Takovým pomocníkům se jen těžko odolává -ostatně posuďte sami.


Sony Giga Juke NAS-SC55PKE

sony

Hudební server a bezdrátový přehrávač v jednom balení servíruje společnost Sony a útočí tak na smysly všech hudebních nadšenců, kteří touží po jednoduchém a zároveň kvalitním rozvedení hudby po bytě. Zapojení Sony Giga Juke NAS-SC55PKE je otázkou několika minut a díky podrobnému českému manuálu jej bez problémů zvládnou i začátečníci, což platí též pro ovládnutí všech nabízených funkcí.

Luxusní hudební systém se skládá ze dvou částí – hlavní jednotky (NASS55HDE) a bezdrátového přehrávače (NAS-C5E) – komunikujících prostřednictvím dodávané bezdrátové stanice. Tu můžete rovněž zapojit do domácí sítě a po potřebné konfi guraci Windows Media Playeru ve vašem PC zajistit streamování hudby z disku nebo přístup Giga Juke k databázi Gracenote pro automatické rozpoznávání hudby a označování titulů. Hlavní jednotka ukrývá 80GB hard disk, na který lze jednoduše ukládat hudební skladby z přehrávaných CD, připojených externích zařízení (USB, DMPORT pro iPod) nebo třeba FM/AM rádia, kdy systém dokáže rozlišit mluvené slovo od hudby. Škoda jen, že Sony Giga Juke NAS-SC55PKE podporuje pouze hrstku formátů – PCM, MP3, WMA a ATRAC.K hlavní jednotce s barevným 4,3palcovým displejem připojíte dva reproduktory o celkovém výkonu 100 W (RMS) a bezdrátová jednotka obsahuje již zabudovanou stereo reprosoustavu, jejíž podání basů a výšek však s ohledem na pořizovací cenu mohlo být mnohem lepší.

Zajímavou funkcí bezdrátové stanice s drobným monochromatickým displejem je poslech internetových rádií (Live365), který však u hlavní jednotky zcela nepochopitelně chybí. Naopak můžete využít funkce „Party Mode“, jež rozehraje celý byt (podpora max. pěti bezdrátových stanic) stejnými melodiemi. Jinak lze samozřejmě do každé stanice streamovat jinou hudbu, nezávisle na přehrávaných skladbách na hlavní jednotce. Za zmínku ostatně stojí i HDD Jukebox nebo funkce x-DJ, jež analyzuje nahrávky a řadí je do skupin podle nálady. Až na výjimky funguje perfektně, a tak si s radostí necháte doporučit hudbu k práci, večerní relaxaci nebo pro příjemné vstávání. Musíte se ovšem smířit s tím, že analýza početné hudební knihovny zabere i několik hodin. Výsledek každopádně stojí za to!

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kompletní hudební server  – vysoká cena
+ rychlá a bezproblémová instalace  – malá podpora formátů hudebních souborů
+ streamování z PC  – hlavní jednotka bez internetového rádia
+ skvělý design  – horší basy a výšky v podání bezdrátových stanic
   – nemá lokalizované menu

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sony.cz CENA: 24 990 Kč

Logitech Squeezebox Duet

logitech

Síťový hudební přehrávač od firmy Logitech se skládá z přijímače i dálkového ovládače v elegantním černém provedení a nabízí vskutku široké možnosti využití pro všechny hudební fanoušky, kteří se chlubí bohatou sbírkou skladeb a neustále objevují nové kousky. Instalace je poměrně intuitivní a se zapojením do domácí sítě a podrobným nastavením rozhodně nebudete mít žádné problémy. Kompaktnímu přijímači zajistíte neustálý přísun elektrické energie, do sítě jej začleníte bezdrátově (WiFi 802.11b/ g) nebo tradičním ethernetovým kabelem (10/ 100 Mbps) a ovládač s malým reproduktorem a barevným 2,4palcovým displejem (240×320 px) komunikuje pouze bezdrátově. Do počítače nainstalujete aplikaci SqueezeCenter, provedete registraci na stránkách www.squeezenetwork.com s potřebným nastavením preferovaných služeb a zábava může začít. Logitech Squeezebox Duet umožňuje přehrávání uložených skladeb na počítači, síťovém disku či placeném serveru (např. MP3tunes Locker) a nechybí ani přístup k nespočtu internetových rádií (z rodinky ShoutCast, Live365 atp.) bez nutnosti zapínat počítač nebo nabídka speciálních placených služeb (např. Rhapsody).

Receiver propojíte s reprosystémem prostřednictvím analogového či digitálního (optický/ koaxiální) zvukového výstupu a veškeré ovládání probíhá pomocí zmiňovaného ovládače, a to bez potřeby přímé viditelnosti na přijímač. Pro ovládač je však nutné zajistit WiFi signál, což může být někdy problém. Odezva při prohlížení hudební sbírky, výběru skladeb, internetových rádií nebo podcastů je perfektní, ovšem za předpokladu svižného bezdrátového přenosu. Práci s jinak povedeným ovládačem mírně ztěžuje otočné kolečko s potvrzovacím středem (á la iPod), které není dostatečně citlivé a občas se s ním pěkně navztekáte. Ani vyhledávání songů podle zadaného názvu není nejideálnější a raději se mu vyhněte. Dobíjení baterie v ovládači probíhá prostřednictvím elegantního stojánku, ale s výdrží se výrobce bohužel moc nepředvedl. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Logitech Squeezebox Duet je výjimečným zařízením, jež rozhodně stojí za pozornost. Kvalita streamovaných skladeb předčila naše očekávání a pochválit musíme i podporu řady hudebních formátů včetně MP3, WAV, WMA, OGG a ACC. Vítaná je také možnost dokoupení dalších přijímačů (1 ks á 3690 Kč) a jednoduchá distribuce hudby do všech koutů domácnosti.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ bezproblémová instalace a nastavení  – málo citlivé výběrové kolečko na dálkovém ovládači
+ přehrávání internetových rádií bez nutnosti zapínat počítač  – nižší výdrž baterie v ovládači
+ kvalita zvuku a podpora formátů  – nemá lokalizované menu
+ streamování z PC  – vyšší cena

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.logitech.com CENA: 10 990 Kč

Popcorn Hour A-100

popcorn

Multimediální přehrávač Popcorn Hour A-100 nabízí za relativně málo peněz hodně muziky. Stejně jako testovaný Dvico TViX M-6500A jej v základním balení seženete bez pevného disku, ale můžete ho pořídit i s PATA HDD o kapacitě 350 nebo 500 GB. Krabička s rozměry 270×132×32 mm není žádným designovým skvostem, neobsahuje displej a na předním panelu najdete kromě jednoduchých stavových diod pouze dva USB porty, ale svůj účel plní dokonale. Do domácí sítě jej zapojíte pouze pomocí ethernetového kabelu a ke komunikaci opět poslouží řada nastavení, ať už jde o funkci FTP serveru a přístupu k datům pomocí FTP klienta nebo třeba streamování ze SAMBA, NFS nebo UPnP serveru (vytvořený např. přes Windows Media Player). Uživatelsky příjemné je vytvoření myiHome serveru, k čemuž vám postačí aplikace myiHome (v5.0.2), zdarma dostupná na stránkách www.networkedmediatank.com.

Opět se však nabízí otázka, proč ji výrobce neumístil na instalační CD a neulehčil uživatelům práci. Všem začátečníkům by navíc rozhodně přišel vhod podrobnější postup všech dostupných nastavení. Popcorn Hour A-100 se chlubí lokalizovaným menu a podporou českých titulků, ale stejně jako Dvico TViX má problémy s titulky v SUB formátu. Interface navíc není tak příjemný na ovládání a budete si na něj chvíli zvykat. Nic z toho vám však nezkazí zážitek ze sledování videí ve vysokém rozlišení (1080/24p) při propojení přístroje s HD televizorem prostřednictvím dodaného HDMI kabelu (1.1). Přehrávač si opět poradí s tradičními formáty jako např. DivX nebo Xvid a jako bonus přidává vysoké rozlišení v podání MKV (x264) či MOV (H.264).

Práce s fotografi emi už každopádně tak ideální není, ale na občasné prohlížení galerií přehrávač postačí. Velmi zajímavým bonusem je každopádně široká nabídka on-line funkcí, od internetových rádií (ShoutCast) přes audio i video podcasty (např.Reuters, GameTrailers, Movie Trailers) až po prohlížení fotografi í na Flickru nebo sledování videí na YouTube.Mnozí dále ocení i BitTorrent klient, umožňující stahování vybraných dat bez spuštěného počítače.Popcorn Hour A- 100 je tedy jasnou volbou pro všechny, kteří si vystačí s ethernetem a staršími PATA disky.Podporu SATA a optický digitální výstup zvuku najdete u horké novinky Popcorn Hour A-110, která v době uzávěrky zářijového čísla ještě nebyla k dispozici.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ lokalizované menu  – absence WiFi
+ podpora českých titulků  – problémy se SUB titulky
+ x264 a H.264  – pouze PATA disky
+ bohatá nabídka on-line funkcí
+ poměr cena/ výkon
+ balíček křupavého popcornu

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.popcornhour.cz CENA: 4498 Kč (bez HDD)

D-Link DSM-510

d-link

Přehrávač médií od firmy D-Link nám vykouzlil pár vrásek na čele. Drobná bílá krabička s černými prvky, rozměry 112×33×150 mm a hmotností 275 g se po designové stránce vydařila a najde si své místo v bohatě vybavené pracovně i obývacím pokoji. Na první problémy ale narazíte již při instalaci, která je sice poměrně intuitivní a pěkně vás provede nastavením bezdrátového připojení (podpora 802.11g) i LAN, ale tím veškerý proces zdaleka nekončí.D-Link DSM-510 jsme s počítačem zkoušeli nejprve propojit bezdrátově, ale propojení s WiFi routerem Asus WL-500W neustále vypadávalo a konstantní spojení s UPnP serverem se nakonec nezdařilo ani na krátkou vzdálenost. V případě klasického kabelového propojení nebyl se spojením žádný problém, ale testovaný produkt odmítal komunikovat s UPnP serverem vytvořeným pomocí Windows Media Player 11 na operačním systému Windows Vista Ultimate. Proto jsme využili D- Link Media Server, s nímž přehrávač médií pracoval bez problémů. Nutno zdůraznit, že tento software není k dispozici na přiloženém disku a musíte jej stáhnout z internetu.Výrobce však slibuje bezproblémové zapojení pro uživatele vybavené procesorovou technologií Intel Viiv.

D-Link DSM-510 neobsahuje pevný disk a funguje tedy pouze jako převodník (UPnP klient) mezi soubory uloženými na PC (nebo síťovém disku jako UPnP serveru) a televizorem. S televizí jej propojíte pomocí kompozitního audio/video (lze i přes SCART adaptér) nebo HDMI kabelu, který však není součástí základní výbavy a je třeba jej dokoupit. Náročnější uživatele potěší i optický výstup s podporou 5.1kanálového zvuku. Na předním panelu je dále umístěn USB konektor, který umožňuje zapojení fl ashového nebo externího hard disku.Testovaný HD přehrávač, který si podrobíte pomocí dálkového ovládače, dokáže pracovat s hudebními skladbami, fotografi emi i videem, ale skutečně velkým minusem je absence podpory titulků, což D-Link DSM-510 v současné konkurenci sráží do podprůměru. Zařízení si poradí s vysokým rozlišením (720p/1080i) a hudbu (např. MP3, WMA, WAV), video (např. MPEG1/2/4, AVI, DivX, Xvid) či fotografi e (např. JPEG, BMP, GIF, TIF) načítá poměrně svižně. Podpora některých formátů každopádně není stoprocentní a bohužel se nám nepodařilo spustit všechny AVI soubory. Čarování s kodeky však trápí nejednoho výrobce, a tak bychom jej i odpustili, pokud by D-Link neignoroval titulky.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ možnost připojení výkonnější antény a externího disku  – nepodporuje titulky
   – nemá lokalizované menu
   – problémy se zapojováním
   – HDMI kabel není v základní výbavě

HODNOCENÍ:

**


WEB: www.dlink.cz CENA: 4850 Kč

Dvico TViX M-6500A

dvico

Luxusní multimediální centrum Dvico TViX M-6500A zaručeně uspokojí všechny náročné uživatele.Černý přístroj s rozměry 183×139×75 mm působí na první pohled velmi elegantním dojmem, ale při bližším prozkoumání jej trochu kazí ovládací kolečko na předním panelu vedle displeje, které je zhotoveno z umělé hmoty. Výrobce slibuje podporu široké škály audio- i videoformátů, z nichž nechybí ani MPEG-4, MKV (x264), MOV (H.264) nebo DivX, Xvid či AVC-HD kodek, který ocení především majitelé nových HD kamer. Výtečně zpracované menu je lokalizováno do češtiny a Dvico TViX M-6500A podporuje rovněž české titulky. Sami si můžete jednoduše nastavit velikost písma nebo barvu okraje titulků, což je příjemný bonus. Trochu však zamrzí, že přehrávač má problémy s titulky v SUB formátu a musíte je tedy konvertovat například do SRT. Doufejme, že vše vyřeší další aktualizace firmwaru. Kromě přehrávání hudebních skladeb (např. MP3, WMA či bezztrátový FLAC) můžete poslouchat i internetová rádia, ale příslušné soubory v M3U nebo PLS formátu musíte sami uložit na pevný disk. Samozřejmostí je možnost prohlížení fotografi í.

Zapojení do domácí sítě probíhá tradičně pomocí LAN a není až tak intuitivní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možností nastavení je hned několik, většinu najdete v českém manuálu, nicméně zde zcela chybí postup konfi gurace na operačním systému Windows Vista pro SAMBA server, který je pro streamování sice pomalejší, ale nevyžaduje instalaci žádných aplikací. Pokud sáhnete po NFS a z přiloženého CD nainstalujete program TViX NetShare, vyhnete se většině komplikací. Tímto způsobem však můžete sdílet pouze čtyři adresáře, což by některým uživatelům nemuselo stačit. Dvico TViX M-6500A pořídíte již se SATA HDD (250, 500, 750 GB i 1 TB) nebo jej nakrmíte vlastním pevným diskem, na který lze přistupovat pomocí běžného FTP klienta. Dvojici USB portů využijete k propojení s externími fl ashovými disky nebo HDD, které však vyžadují vlastní napájení. Bezproblémové je rovněž USB propojení s počítačem a díky povedenému uživatelskému rozhraní a praktickému rozvržení tlačítek na dálkovém ovládači oceníte i možnost kopírování, přesouvání a mazání souborů bez použití počítače.

Plusem nového HD multimediálního centra s podporou 1080/24p je rovněž HDMI 1.3 výstup (HDMI kabel ve výbavě), nechybí kompozitní a komponentní video nebo S-Video a tradiční audio výstupy pro stereo nebo digitální kvalitu (optický/koaxiální). Dvico TViX M-6500A tedy má co nabídnout, ale s ohledem na vyšší pořizovací cenu bychom v základní nabídce čekali i bezdrátový modul. Ten si však musíte dokoupit, což platí i pro volitelný DVB-T tuner, který umožňuje sledování televizních programů a nahrávání HD videa na vestavěný pevný disk. Tuto novinku tak můžeme doporučit především těm uživatelům, kteří si mohou dovolit vyšší investici do bezpochyby vysoce kvalitního zařízení.

Pro: lokalizované menu, HDMI 1.3, podpora českých titulků, x264, H.264 a AVC-HD kodeků, tichý provoz, volitelný DVB-T tuner Proti: vysoká cena, WiFi není v základní výbavě, problémy se SUB titulky Hodnocení: **** Cena: 10 151 Kč (bez HDD, DVB-T tuneru a WiFi modulu) Web: www.tvix.cz

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ lokalizované menu  – vysoká cena
+ HDMI 1.3, podpora českých titulků  – WiFi není v základní výbavě
+ x264, H.264 a AVC-HD kodeků  – problémy se SUB titulky
+ tichý provoz
+ volitelný DVB-T tuner

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.tvix.cz CENA: 10 151 Kč (bez HDD, DVB-T tuneru a WiFi modulu)

Nejčtenější