Kostěné omítky ve středověkém Španělsku

J. HORČÍK  J. PETR  |  

Kostěné omítky ve středověkém Španělsku

Budovy postavené ve 14. století Araby na Pyrenejském poloostrově chrání i zdobí zvláštní typ omítky. Její recepturu dávno zavál čas, a tak se jí dnes snaží archeologové přijít na kloub s pomocí důkladných chemických analýz. Nejnovější rozbory odhalily, že se do omítky přidávaly pálené zvířecí kosti. Archeologům se dokonce podařilo ve španělské Granadě objevit zbytky pece, kde se tento materiál připravoval. Vedle pece se našly jak zásoby nespálených kostí, tak i výsledný produkt připravený pro omítání zdiva.

Důkazy starověké Chemické války objeveny

Při obléhání syrské pevnosti Dura v roce 256 našeho letopočtu použili Peršané proti Římanům chemickou bombu. Římští obránci pevnosti se podkopávali pod hradbami tunelem, aby podnikli výpad proti perským obléhatelům. Ti však byli na Římany připraveni a do tunelu hodili zapálené koule ze síry a smůly. Dvacet římských vojáků na místě zemřelo zadušením. Jejich těla s neklamnými známkami po „chemickém útoku“ objevili archeologové při vykopávkách v Duře.

Pijete hodně kávy? Kofein zvyšuje riziko halucinací

Pijáci kávy a dalších nápojů s vysokým obsahem kofeinu jsou více náchylní k halucinacím. Zjistili to britští psychologové Simon Jones a Charles Fernyhough z Durham University. Halucinace vznikají v silném stresu, kdy člověku stoupá v těle množství hormonu kortizolu. Kofein působí na produkci kortizolu podobně. Organismus pijáka kávy se tak sám dostává do stavu odpovídajícího silnému stresu.

Nejčtenější