Konec pásku v kamerách definitivně

PETR TOMEK  |  
film

Není to včera, kdy se objevily HD kamery nahrávající video v kodeku H264. Přesto stále nedokážou ani sami prodejci vysvětlit, k čemu je nový standard dobrý. Půjčili jsme si několik z nich, abychom té záhadě přišli na kloub. Z našeho průzkumu vyplynulo několik obecných závěrů, které se týkají všech kamer na tomto principu. Zájemce o nákup kamery natáčející v H264 by si zaprvé měl uvědomit, že kamera nemá být první věcí, kterou by si měl pořídit. Je totiž naprosto zbytečné natáčet v rozlišení HD (1080×1920 px), pokud vaše televize zobrazuje maximálně obraz v rozměru PAL (720×576 px).

Dokud tedy doma nemáte domácí kino s obrazovkou ve vysokém rozlišení a reproduktory schopnými ozvučit místnost zvukem 5.1, nepřinese vám ani vlastnictví AVCHD kamery žádný nový zážitek, kromě komplikací při zpracování. Zadruhé, protože v našich zemích připadá v úvahu hlavně použití počítačů jako základu domácího multimediálního centra, budete potřebovat také soft warový přehrávač. Pravděpodobně nejdostupnější bude Oxygen AVCHD Player Lite, který je ke stažení zdarma. Snadněji a lépe si ale s přehráváním samotných souborů poradí placený Elecard MPEG Player. K přehrávání AVCHD disků (AVCHD na nosiči DVD) vám pomůže spíše některá novější verze Power DVD.

Zatřetí je důležité vědět, že kamery natáčející v H264, ať už ukládají video ve formě *.mp4 nebo *. MTS (AVCHD), jsou určené pro domácí video. Jsou vlastně obdobou DVD kamer v tom, že ukládají obraz už ve finálním formátu, tedy pro AVCHD disky a Blu-ray disky. Další zpracování videa, střih a převod na jiný druh kodeku je tudíž vždy spojeno s většími nebo menšími problémy. A začtvrté je nutné vzít na vědomí, že k editaci budete potřebovat poněkud nadstandardní „železo“. Samozřejmě existují i finančně úspornější řešení, ta ale zase nenabízejí stejnou škálu možností. Jednu takovou nabízejí sami výrobci, když vybavují kamery dokovacími kolébkami propojitelnými k externími vypalovacími zařízeními, která mohou prostřednictvím kamery sloužit zároveň jako přehrávače. Konstrukce MPEG-4/AVCHD kamer mění i dalším způsobem přístup k videu a jeho záznamu. S jednotlivými záběry se v nich pracuje více jako s fotografi emi než jako s filmovým pásem. Ty nepovedené lze už v kameře samostatně upravovat a mazat. Při přesouvání videa do počítače odpadá „nabírání“, protože jednotlivé záběry tvoří soubory, které lze prostě „stáhnout“ pomocí USB.

Zmizela mechanika pohonu kazety i zapisovací hlavy, takže kamery jsou kompaktnější a mechanické části zůstaly jen v objektivu. Tělo kamery se natolik zmenšilo, že bylo nutné umožnit stabilnější uchopení. Zpravidla je řešeno pomocí robustního výklopného panelu LCD, který také stále častěji obsahuje prvky k ovládání natáčení. Samozřejmě ani ty nejmenší videokazety se nemohou měřit s velikostí SD karet. Celkově působí koncept jako progresivní, ale ještě neustálený a nedořešený. Proto už ze samotné podstaty MPEG-4/ AVCHD videokamer vycházejí jak jejich největší klady, tak jejich největší slabiny. Nedávejte na tvrzení výrobců o nekonečných hodnotách zoomu a podivně pojmenovaných funkcích. Pokud můžete, snažte se svou budoucí kameru vždy nejprve vyzkoušet. Všímejte si především chování obrazu při panorámování, které bývá pro tyto kamery zvláště kritické.


Canon HG20

Canon HG20

Hybridní kamera Canon HG20 je vybaven 60GB hard diskem, 3,3megapixelovým Full HD CMOS snímačem, možností nahrávat na SDHC paměťové karty a objektivem s dvanáctinásobným optickým zoomem. Je to na AVCHD kameru poměrně robustní zařízení.Hlavní výhodou je ale to, že nabízí filmařům (kromě dalších nastavení) možnost natáčet video v HD rozlišení 1920×1080p s maximálním průměrným datovým tokem až 24 Mbps, což je nejvyšší možná hodnota, které lze dosáhnout u standardu AVCHD.Samozřejmě jsme byli zvědavi, co to přesně znamená. Při testování vyšlo najevo, že takto zkomprimované video je překvapivě snadno editovatelné.

V případě AVCHD to znamená, že jej lze dokonce zpracovat už na počítačích s dvoujádrovým procesorem a vhodnou grafi ckou kartou (testováno s Pinnacle Studio 11), tedy na dnes běžných komerčních PC. Obraz vypadá dobře, ale Canon HG20 potřebuje o něco zkušenějšího filmaře než ostatní kamery. Nabízí mu za to široké možnosti nastavení. Běžného uživatele nepotěší, že LCD není dotykový. Kamera se ovládá pomocí tlačítek a joysticku, umístěného netradičně na okraji otočného panelu s LCD. Kromě samotného natáčení lze v kameře provést i jednoduchý střih videa. Bohužel jsme nedostali k testování také dodávaný software, který má umožňovat editaci a vypalování Blu-ray disků. Také ke Canonu HG20 lze přikoupit externí vypalovačku, a sice Canon DW-100, která slouží nejen k zálohování přímo z kamery, ale také k přehrávání AVCHD disků.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ nastavení s vysokým datovým tokem  – méně přívětivé ovládání
+ snadnější zpracování
+ možnost jednoduchého střihu v kameře
+ kvalita obrazu
+ možnosti nastavení
+ 60GB hard disk
+ blesk
+ hledáček

WEB: www.canon.cz CENA: 22 490 Kč

Panasonic HDC-SD9

Panasonic HDC-SD9

Kamera od Panasoniku byla nejmenším námi testovaným přístrojem v této kategorii. A právě velikost je jistě její největší výhodou. Pokud má vaše kamera rozměr většího kompaktu, odpadá ono těžké dilema, zda ji vzít či nevzít s sebou na výlet. Panasonic HDC- SD9 nepoužívá na rozdíl od ostatních k záznamu CMOS, ale tři CCD čipy. V jeho těle není žádná interní paměť, a proto je záznam možný pouze na SD karty. Přenosová rychlost videa v HD rozlišení 1080p je 16 Mb/s. Nároky na zpracování jsou podobné jako u kamery Sony HDR SR11E, ale kvalita obrazu srovnatelná není. Výsledné video má o něco jasnější barvy než předloha, ale obrysy působí nehezky rozpitě. Při zhoršených světelných podmínkách se tato vada ještě zvýrazňuje.

Ve srovnání s kamerami natáčejícími ve standardním rozlišení má ještě stále několikanásobně navrch, ale proti ostatním AVCHD kamerám už při mírně zhoršeném osvětlení začíná ztrácet. Kamera nemá hledáček, při natáčení je vždy třeba použít LCD. Přesnější nastavení se provádí joystickem ukrytým pod panelem s LCD, protože samotný displej není dotykový. Také u HDC-SD9 se při rychlejším panorámování projevuje chvění obrazu. Nebezpečí se ale lze vyvarovat pomocí softwaru hlídajícímu rychlost panorámování. Ke kameře je dodávána trial verze Pinnacle Studio 11.

Majitelé kamery si tedy mohou zdarma ověřit, zda bude pro zpracování potřeba koupit jen tuto střižnu, nebo celý nový počítač. V případě kamer od Panasoniku ale existuje ještě jedna možnost, která je podstatně lacinější než nákup výkonného PC. Tou možností je zakoupení externí vypalovací mechaniky Panasonic VW BN1, pomocí které lze vypalovat AVCHD disky bez použití počítače přímo z kamery. Vypalovací mechaniku lze také použít jako přehrávače, pokud se propojí skrze kameru s HD televizorem.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ hmotnost 390 gramů  – nemá vnitřní paměť
+ rozměry  – nižší kvalita obrazu než u ostatních AVCHD kamer
+ dokovací kolébka s podporou vypalování AVCHD disků  – nízká kvalita fotografií
+ detekce rychlosti panorámování  – software dodaný s kamerou je pouze trial verze

WEB: www.panasonic.cz CENA: 22 990 Kč

Samsung HMX20C

Samsung HMX20C

Soudkovité Soudkovité tělo a 6.4 megapixelový snímač CMOS charakterizuje Samsung HMX20C. Přístroj nemá žádný hledáček, pro natáčení se předpokládá použití výklopného LCD. Panel dotykového LCD je také hlavním ovládacím prvkem kamery. Na jeho okraji jsou umístěna tlačítka pro záznam, zoom a zobrazení menu. Podobně minimalisticky je řešeno i tělo přístroje. K nabíjení a přehrávání lze použít buď připojení přímo kabely, nebo připojení přes dokovací kolébku. V obou případech lze k připojení k HD televizoru použít buď HDMI připojení, nebo připojení přes komponentní vstupy. Ve výklopných dvířkách na zadní straně se ukrývá baterie a slot pro SD kartu.

Samotná kamera má přitom k dispozici ještě 8GB Flash paměť. Celkově se HMX20C ovládá velmi příjemně a snadno. Tím je jistě atraktivní právě pro domácí použití. Na ně je asi také zaměřen údaj o stonásobném digitálním zoomu, který jinak působí u kamery nesmyslně. Přitom desetinásobný optický zoom představuje velmi přiměřenou hodnotu. Video ukládá HMC20C jako jediná z testovaných kamer ve formátu *.mp4, čímž své konkurenty dalece předstihuje v kompatibilitě. Většinu základních nabízených nastavení kromě 1080i dokážou přehrát i běžně používané softwarové přehrávače VLC, GOM player, QuickTime a QuickTime Alternative.

Výchozí rozlišení představuje 1080p, další nastavení jsou 1080i (1920×1080) a PAL (720×576). Bohužel radost z této kamery trochu kazí kvalita záznamu. Ve statickém záběru vypadá obraz hezky, ale při rychlém panorámování nebo zoomování se nepříjemně chvěje a při prudším pohybu se může dokonce rozpadnout. V zásadě lze tedy při natáčení Samsungem HMX20C v rozlišení HD doporučit hlavně používání statických nebo velmi málo pohyblivých záběrů. V rozlišení SD (1024×576) je obraz v pořádku, žádné chvění ani rozpad se neobjevuje ani v nejkrkolomnějších švencích. Ke kameře je dodávána sada nástrojů CyberLink DVD Suite, která je naprosto dostačující k dalšímu zpracování a přehrávání zaznamenaného videa.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kompatibilita výchozího formátu  – cukání obrazu při panorámování ve vysokém rozlišení
+ snadné ovládání  – chyby v záznamu
+ dokovací kolébka
+ editační software
+ nahrávání vysokorychlostního záznamu
+ blesk
+ editace záběrů v kameře
+ cena

WEB: www.samsung.cz CENA: 18 990 Kč

Sony HDR SR11E

Sony HDR SR11E

Kamera od Sony patří k „velkým“ AVCHD kamerám. Připomíná totiž malé kazetové DV kamery. Na místě, kde by běžná kamera měla záznamové zařízení pro kazetu, ukrývá 60GB pevný disk s udávanou dobou záznamu 22 hodin a slot pro záznam na kartu Memory Stick. Robustní objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T doplňuje na spodní straně kovové kolečko pro ruční přeostření. Dvanáctinásobný optický zoom provází stopadesátinásobný digitální zoom. Netřeba dodávat, že při takovém nazoomování nelze udržet obraz kamery klidný. Nicméně další vybavení kamery lze zase pochválit. Kromě dotykového displeje lze natáčet i zcela klasicky pomocí hledáčku. Sony HDR SR11E snímá obraz čipem ClearVid CMOS.

Za zhoršených světelných podmínek získávala „sonka“ náskok před ostatními testovanými kamerami. Základní rozlišení videa je 1920×1080p. Obraz vypadá pěkně, a nemá problémy ani při panorámování, ale silně komprimované video AVCHD s přenosovou rychlostí 16 Mb/ s způsobovalo při běžném zpracování značné problémy a vynucovalo si extrémně silný počítač. Naštěstí lze základní střih provést už v kameře. K počítači se připojuje pomocí USB 2.0., a to buď přímo, nebo pomocí dokovací kolébky.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalita obrazu i za zhoršených světelných podmínek  – vyžaduje pro přehrávání a editaci extrémně výkonný počítač
+ snadné ovládání  – balení neobsahuje žádný software umožňující zpracování videa
+ 60GB hard disk
+ přeostřovací kolečko
+ dokovací kolébka s podporou vypalování AVCHD disků
+ vysokorychlostní záznam
+ editace záběrů v kameře
+ možnost úpravy záběrů v kameře
+ hledáček
+ blesk

WEB: www.sony.cz CENA: 33 990 Kč

Nejčtenější