Komodský drak si jed nepůjčuje

M. Tůma  P.Prošek  P.Tomek  |  
Varan Komodský

I když varan komodský, někdy též nazývaný komodský drak, není největším současným ještěrem, je bezpochyby nejznámější. A také největší zabiják, dokáže ulovit kořist až patnáctkrát těžší, než je sám. Neobstojí před ním ani více než třímetrákový buvol a jsou známy případy, kdy si zpestřil jídelníček dospělým člověkem. Donedávna se soudilo, že za jeho loveckými úspěchy stojí bakterie. Varan pranic nedbá na ústní hygienu, takže se s jeho kousnutím dostane do rány smrtící mix různých patogenních organismů.

Uštknutou oběť potom zahubí stres, šok, otrava krve a varan ji vystopuje a sežere. Kolektiv australských vědců však objevil, že varani komodští mají svůj vlastní jed podobného typu, jako mají doposud jediní známí jedovatí zástupci ještěrů – korovci. Varanní slinné žlázy produkují jed snižující srážlivost krve, který v kombinaci s kousnutím silně zahnutými zuby s pilovitými okraji způsobuje masivní krvácení a rychlou smrt.

Při výzkumu bylo pomocí počítačového modelu zjištěno, že varani mají mnohem slabší skus než krokodýli stejné velikosti; a metoda magnetické rezonance pak upozornila na jejich velmi složité slinné žlázy. Dalším krokem bylo chirurgické vynětí slinných žláz nevyléčitelně nemocného varana v zoologické zahradě a jejich studium pomocí hmotnostní spektrofotometrie.

Tým také studoval fosilie obřího příbuzného varana komodského, vyhynulého varana Varanus megalania, a zjistil, že tento až 7 m dlouhý ještěr byl jedním z největších jedovatých živočichů všech dob. Varan komodský je typickým příkladem tzv. ostrovního gigantismu, do příchodu člověka byl vrcholovým predátorem pouze on, a proto mohl dorůst do takových rozměrů. Loví zejména divoká prasata, malé druhy jelínků, nepohrdne ani zdechlinou. Varan komodský obývá indonéské ostrovy Komodo, Rintja, Gillimontang, Padar a Flores. Objeven byl teprve v roce 1910.

Jeho současné stavy jsou celosvětově odhadovány na 4000–5000 jedinců. Chovem varanů komodských se mohou pochlubit pouze některé světové zoologické zahrady. K jejich dovozu je totiž nutný souhlas indonéské vlády. Z našich zoo tato výsada potkala pouze zoologickou zahradu v Plzni, která v roce 1997 obdržela pár odrostlých mláďat. Před nedávnem pak varany komodské získala i zoologická zahrada v Praze, kde se je dokonce podařilo v roce 2007 i rozmnožit. Varan komodský je jako vysoce ohrožený druh uveden v Červeném seznamu IUCN.

Nejčtenější