Kdy dojde ropa?

Daniel Spurný  |  
Kdy dojde ropa?

To je zajímavá a velmi naléhavá otázka. Říci přesně, kdy dojde ropa, je poměrně těžké, už jen proto, že představitelé států OPEC uvádějí rok od roku stále vyšší odhady dosud nevytěžených ropných rezerv, jelikož na jejich základě se stanovují těžební kvóty. Teoreticky nám ropa „nedojde“ nikdy. Na světě totiž vždy bude existovat nějaké místo, kam ještě nepronikly ropné vrty a kde bude možné zahájit těžbu. Jenže získávání ropy z těchto stále hůře dostupných a roztroušenějších ložisek bude postupně stále nákladnější.

Náklady na těžbu převýší ekonomické výnosy a olejářské společnosti ukončí činnost jako již nejedna ve Spojených státech. Svět má na ropu stále větší chuť. Ropné pole, které by ještě před několika desetiletími vystačilo na mnoho let, dnes vydrží jen zlomek tohoto času, protože poptávka vytrvale stoupá. Z těchto a dalších důvodů přijde doba maximální roční produkce ropy tak asi do deseti let, načež začne éra, kdy budeme závislejší na zemním plynu a na uhlí.

Plynové rezervy vydrží při současné i předpokládané spotřebě o něco déle než ropa. Navíc vzhledem k tomu, že je zemní plyn stabilní při vyšších teplotách a tlaku než ropa, mohou se ještě v mnoha oblastech, například na Sibiři, ukrývat hluboko pod povrchem dosud neobjevená bohatá naleziště. Přesto podle odhadů svět po vyčerpání ropy spotřebuje většinu stávajících rezerv zemního plynu do konce tohoto století. Po vyčerpání dostupných ropných a plynových rezerv zůstane hlavní pohonnou hmotou dvaadvacátého století uhlí. Zásoby uhlí (hlavně v Rusku, Číně a Spojených státech) by mohly poskytnout energii na další jedno nebo dvě století, ale za vyšší daň na životním prostředí.

Nejčtenější