Kde sídlí strach

M. Tůma  |  

Nejstarší supernova

Američtí astronomové objevili v hlubinách vesmíru zbytky záření po supernově, která explodovala před 10,7 miliardy roků. K jejímu výbuchu došlo tedy jen asi 3 miliardy roků po Velkém třesku. Dosud nejstarší známá supernova explodovala před 9,2 miliardy let. Objev takto staré supernovy může vědcům objasnit počátky vzniku těžkých prvků ve vesmíru.

Mizející zvěř

Představa, že africké národní parky pomáhají zastavit úbytek zvěře, se ukazuje jako přehnaně optimistická. Výzkum amerických vědců odhalil, že sloni, žirafy, antilopy a další zvířata mizí z přísně střežených národních parků stejným tempem jako z míst, která se žádné ochraně netěší. Na vině je dění na hranicích parků, kde žije velké množství lidí. Ti se snaží využít park k lovu, pastvě dobytka, pěstování zemědělských plodin nebo sběru ovoce.

Počítač řízený jazykem

Kvadruplegici jsou ochrnuti na všechny končetiny. Běžné úkoly všedního dne zvládají obvykle jen s vydatnou pomocí. Američtí technici vyvinuli systém, který dovoluje lidem ovládat počítač a mnohá další zařízení pomocí jazyka. Na nedávném kongresu o rehabilitaci představili vědci například jazykem řízený vozík pro kvadruplegiky.

Kde sídlí strach

Američtí neurologové odhalili v mozku laboratorních potkanů centrum strachu. Vědci naučili potkany slabými elektrickými šoky do tlapek, aby se báli zvláštní klece. Když byli potkani strčeni do této „komnaty hrůzy“, aktivovalo se jim v části mozku zvané amygdala centrum označované jako bazolaterální nukleus. Tam je sídlo strachu. Výsledky výzkumu najdou uplatnění při léčbě fobií a dalších duševních poruch. Institut MIT oznámil, že se jeho vědcům podařilo pozorovat ferromagnetismus v extrémně zchlazeném „atomovém plynu“ lithia.

Nejčtenější