Kamenožrout

redakce  |  Technika
Kamenožrout

Spirálová pila RotoZip je určena speciálně na dlaždice, ale poradí si i s betonem pod nimi. Jestli jste příležitostný kutil, nemusíte číst dál. Toto nářadí je pro lidi, kteří se ve stavebnictví živí nebo mají před sebou stavbu či alespoň rozsáhlé úpravy menšího domku. Spirálová pila RotoZip vznikla před šestatřiceti lety u dodavatele montážních stěn, který potřeboval pro své dělníky výkonný univerzální nástroj, jenž by si poradil se všemi běžnými stavebními materiály včetně kamene. Tím RotoZip v každém případě je. Navíc je nářadí určeno pro práci na obtížně dostupných místech, kde je potřeba materiál řezat v různých směrech. Odpovídá také na požadavky stavebníků používat trvanlivější, a tudíž kolikrát i tvrdší stavební materiály.

RotoZip se drží poněkud nezvykle – nikoli „pistolovým“ držením, ale v sevřené pěsti. Že to má něco do sebe, poznáte v momentu, kdy při řezání přejdete z měkčího materiálu na tvrdší či naopak. Navíc k úchopu pomáhá grip, který známe například z videokamery. Nejčastěji bude asi používán diamantový bit (doporučená cena 780 Kč).

Do řezaného materiálu ho noříme kývavým či otáčivým pohybem, nikdy kolmým tlakem. S tím musíme počítat, už když plánujeme velikost a tvar otvoru. Stejně tak při jeho pracovním průměru 7,2 mm musí být jasné, že například čtvercový otvor bude mít zaoblené rohy. Je určen na dlaždice, ať už keramické, žulové nebo skleněné, poradí si však i s betonem pod nimi. Že je třeba vědět, kudy vede voda či elektřina, je nabíledni, bitu je to jedno. V balení s praktickou taškou najdete kromě diamantového bitu i bit na obkládačky, pět univerzálních bitů, hranové vodítko, vodítko pro kruhové otvory a nástavec pro vysavač (americká norma s redukcí).

Jmenovitý příkon: 600 W
Otáčky: 30 000 ot./min (mimo záběr)
Pracovní délka bitu: 35 mm
Pro: výkon, prakticky žádný materiál nedokáže vzdorovat
Proti: cvik v ovládání je nezbytný, „americké“ normy
Doporučená cena: 6190 Kč
Web: www.rotozip.cz
Zapůjčil: Bosch

Nejčtenější