Jeep Renegade

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta

Připoj se a hraj..

Jeep Renegade

Na nedávném autosalonu v Detroitu měla světovou premiéru další ze studií vozu budoucnosti značky Jeep. Jmenuje se Renegade a představuje půvabnou dvousedadlovku pro rekreační putování po plážových dunách či horských hřebenech. V každém případě ale tento automobil dbá na to, aby se choval k životnímu prostředí co nejohleduplněji.Důkazem budiž nekonvenční pohonná soustava s elektromotorem a dieselem.

Jeep Renegade

Kompozitový kabát To, že koncept Renegade náleží do rodiny off-roadů značky Jeep, prozrazuje svislé perforování masky chladiče ve stylu legendárního modelu Willys MB. Studie dostala působivě tvarovanou karoserii, na jejíž výrobu byly použity kompozitní materiály. Dokáže si poradit s obtížnějším terénem, což prozradí větší světlá výška a mohutná kola, přesahující boky karoserie. Nudné nejsou ani boční dveře: trojúhelníkové otvory v nich umožňují posádce intenzivně vnímat okolní přírodu. A konečně, stylisté automobilky Jeep nenechali na pokoji ani hlavní světlomety a zadní skupinové svítilny, které opatřili zajímavě vyhlížejícím lemem z pruhu pryže.

Jeep Renegade

Pouze větrný štítek Nemálo zajímavých řešení přináší také kabina konceptu Renegade. Předně je zcela bez střechy a nemá ani řádné čelní okno, nýbrž jen větrný štítek. Navíc byla navržena s ohledem na maximální funkčnost. Designéři co nejvíce omezili počet jejích dílů, a tím racionalizovali výrobu. Platí to i pro palubní desku, která je z jednoho plastového výlisku a navíc symetrická. Díky tomu lze řídit vozidlo z levého i pravého sedadla. Modul s volantem, ovládači a přístroji je totiž přemístitelný díky koncepci „plug and play“, takže jeho propojení s vozidlem je snadné. I vodní skútry za kabinu Studie Renegade má své posádce zprostředkovat především aktivní odpočinek spojený se sportem. Pro dopravu potřebného náčiní je vyhrazena sekce za kabinou, která pojme například dvě horská kola či dokonce malé vodní skútry. Tento úložný prostor lze dále opatřit různými víky, která jsou tvarována podle „nákladu“.

Jeep Renegade

Elektřina na 65 km Koncept Renegade se jako správný off-road vyznačuje pohonem všech kol. Má dva 200kW elektromotory, které jsou propojeny s přední, respektive zadní nápravou. Napájí je lithium-ionový akumulátor, jehož kapacita na jedno nabití umožňuje urazit až 65 kilometrů. To ale není moc, a proto koncept Renegade dostal ještě úsporný i ekologicky ohleduplný vznětový tříválec Bluetec 1,5 l/ 86 kW (115 k). Je uložen napříč před zadní nápravou, zásoba nafty zvětší dojezd vozu na desetinásobek.

Nejčtenější