Je pravda, že kapitán Cook navštívil Velikonoční ostrov? Všiml si tamních soch, je o tom nějaký záznam?

|  
James Cook

Ano, existují záznamy – lodní deníky, deníky Jamese Cooka (1728–1729) a deníky dalších členů posádky. Nejpodivnějšímu ostrovu v celém Tichém oceánu však věnoval Cook jen krátkou návštěvu. Zoufale totiž potřeboval obnovit zásoby sladké pitné vody (na Velikonočním ostrově byla kvalita vody velmi špatná) a od jejího zdroje je dělilo ještě mnoho námořních mil. Již za čtyři dny proto jeho loď Resolution vyplula na otevřené moře a nabrala kurz severozápad.

Velikonoční ostrov

Jeden z úkolů, který si výprava vytyčila, představovalo bližší prozkoumání záhadných kamenných soch. Většina jich dosud stála. Byly otočené zády k moři a škaredě se mračily. Ostrované tvrdili, že znázorňují dávno ztracené bohy uctívané mnoho generací nazpátek. Wales (astronom výpravy) změřil jednu, která ležela na zemi. Byla dvacet sedm stop (asi 8,2 m) dlouhá a více než osm stop (asi 2,4 m) široká v ramenou.

Každá socha dále stála na kamenném soklu, nazývaném ahu, a na hlavě jí spočívala válcovitá čapka z červeného kamene. Domorodí obyvatelé s Cookovými lidmi čile obchodovali: za kus látky se dalo koupit čtyřicet až padesát liber (18–22 kg) sladkých brambor a dále se nabízelo množství ovoce a zeleniny.

Jeden obyvatel Velikonočního ostrova měl na hlavě klobouk s širokou krempou, jiný zase nosil kazajku a další červený hedvábný kapesníček – všechno důkazy o pobytu Španělů, kteří na ostrov zavítali zhruba čtyři roky před nimi. Návštěva Španělů byla dosud v živé paměti, nicméně pár stařešinů si muselo pamatovat i Roggeveenovu výpravu z roku 1722, která představovala úplně první kontakt Velikonočního ostrova s vnějším světem.

Nejčtenější