Jaký je váš čas?

DAVID KLAIN  |  
Jaký je váš čas?

Lidé, kteří si hodinky koupit nechtějí, argumentují tím, že v dnešní době můžete správný čas zjistit mnoha způsoby – jsou tu přesné internetové časomíry, teletext i displej mobilu.Jestliže člověk trvá na tom, že bude svůj čas nosit s sebou, něco to o něm vypovídá.Většinou ovšem jen to, co by o sobě rád slyšel.

Výběr hodinek je důležitý z několika zásadních důvodů – jednak je o nich známo, že je to jediný možný šperk každého běžného muže (metrosexuální typy rozhodně do rovnice nebudeme počítat), jednak se vám může stát, že vás podle hodinek budou lidé posuzovat a mimoto existuje široká paleta příležitostí, pro které jsou jedny hodinky dokonalé a druhé naprosto „mimo mísu“. Jeden z důvodů ale spočívá v tom, že kvalitní hodinky nejsou sezonní (už vzhledem k tomu, kolik za ně zaplatíte).Jistě, už jsou dávno pryč doby, kdy se jedny kapesní hodinky dědily jako správné rodinné stříbro z otce na syna – přesto ale mnoho lidí (včetně autora) pokládá hodinky za minimálně stejně důležitou součást mužské výbavy jako kapesník, nůž a sluneční brýle.

Stručně řečeno existují hodinky společenské a pro volný čas. Jiné hodinky si vezmete, když půjdete na obchodní schůzku, a jiné zvolíte pro odpoledne strávené povalováním na pláži. Záleží jen na vašich finančních možnostech, jestli si pro tu či onu příležitost na ruku nasadíte hodinky za deset nebo dvě stě tisíc korun.

Základní pravidla

Prvním pravidlem při výběru většinou bývá cenová hranice, kterou nehodláte překročit. Existuje teorie, podle níž byste za hodinky neměli utratit víc než jeden měsíční plat, milovníci dražších značek oponují tříměsíční výší mzdy – a podstata toho všeho spočívá v tom, že byste v případě společenských hodinek neměli mít hodinky dražší než váš nadřízený a v případě sportovních hodinek takové, jejichž rozbité sklíčko by vás stálo zlomené srdce. Také je tu otázka funkcí – pokud často cestujete po celém světě, určitě uvítáte takzvané GMT hodinky, které vám umožní sledování času ve více časových pásmech. Jestliže potřebujete zjišťovat rychlost výroby zboží nebo sledovat rychlost vozidla na dálnici, poslouží vám tachymetr. Existují i lékařské hodinky, vybavené stupnicí pro odečítání tepu.

Jaký je váš čas?

Možností je nespočet

Třetí pravidlo spočívá v zeměpisné volbě výrobce. V České republice lidé nosili od roku 1959 výhradně české hodinky a na značce Prim vyrostlo několik generací. Firma samozřejmě existuje dodnes, ale už dávno se od masově vyráběných sérií přesunula do oblasti vybranějšího vkusu. Jistě, patriotismus vás bude něco stát, ale dnešní „primky“ jsou daleko kvalitnější a exkluzivnější. Ostatně existuje mnoho dalších národů, které vyrábějí hodinky. Švýcarské hodinky si během několika staletí získaly úžasnou pověst. Proslulí jsou také hodinářští mistři z Německa, Velké Británie či Itálie. Běžný našinec rovněž velice dobře zná hodinky japonské – firmy Seiko či Citizen.

Společenské hodinky

Jestliže nejste profesionální horský vůdce, záchranář nebo potápěč, pravděpodobně si vystačíte s běžnými společenskými kousky, které nabízejí neotřelou eleganci, nižší vodotěsnost a celkově působí spíše nenápadně.

(Nejen) s ohledem na práci, kterou vykonáváte, je třeba uvážit, jaký typ hodinek potřebujete. Musí mít datum a ukazatel dne v týdnu? Měl by to být chronograf, u něhož využijete stopky? Jak vysokou odolnost proti vodě vaše zaměstnání vyžaduje? Měly by být vaše hodinky analogové, nebo digitální?

Hodinky pro volný čas

V tomto případě závisí volba jen na tom, jak trávíte čas mimo práci.Pokud se rádi zdržujete poblíž vody, určitě bude lepší zvolit hodinky s vyšší odolností. Odborník na švýcarské hodinky sice tvrdí, že do vody patří plavky, a ne hodinky, ale je to stejné jako s každou volbou – když je na číselníku napsáno „water resistant 200 m“, neodoláte nutkání je vyzkoušet alespoň ve vaně. Známou skutečností je také to, že znásilňování strojku ve formě různých nárazů či vibrací – což jsou průvodní jevy téměř všech sportů horskými koly počínaje a golfem konče – odolávají daleko lépe quartzové hodinky. Soustava drobných ozubených koleček, tenkých pérek a titěrných šroubků v mechanických hodinkách sice určitému stupni násilí odolat může, ale jen málokdo na to hodlá vsadit peníze.

Různě drobné detaily

Při výběru hodinek se můžete nechat vést různými pravidly. Jestliže nehodláte hodinky používat výhradně k tomu, abyste ukázali, jak měla vaše firma veleúspěšný loňský fiskální rok, a budete s jejich pomocí skutečně zjišťovat, kolik je hodin, bude vás samozřejmě zajímat otázka čitelnosti a přehlednosti číselníku. Během několikaletého zájmu o časomíry různého druhu se autor setkal s naprosto nečitelnými hodinkami, ve kterých by se nevyznal ani doktor Bedřich Hrozný. Stejně tak existují na světě hromady hodinek, po jejichž číselníku stačí nepatrně přejet pohledem a člověk naprosto jasně ví, kolik uhodilo. Další důležitá věc je upevnění pouzdra k ruce. Buď je tu starý dobrý kožený řemínek, kovový tah a gumový/kaučukový či plátěný pásek.

Každá možnost má své opodstatnění: kožený řemínek se hodí nejlépe na společenské modely, kovový na sportovněji střižené kousky, zatímco plátno či gumu/kaučuk nejlépe využijete u hodinek vhodných k vodním aktivitám. A také je tu samozřejmě velikost hodinek. Ještě poměrně nedávno mělo běžné pouzdro v průměru pouhých 34–38 mm – pak přišla osmdesátá léta a od té doby hodinky neustále nabývají na objemu. Pro běžně rostlého člověka s obvodem zápěstí kolem 22 cm úplně stačí hodinky o průměru 40 mm, ale móda je móda a i tak úctyhodní výrobci jako švýcarská Omega dnes nabízejí některé sportovní modely v řadě Seamaster v rozměrech 36, 39 a 42 mm.

Quartz, nebo mechanika?

Volba je jasná – když chcete přesnost, pořiďte si quartzové hodinky. Jestli vám jde o pocit a rádi posloucháte tikání hodinek, jděte do mechaniky. V obou případech bude mít patrně poslední slovo pocit. Pamatujte si, že pokud máte quartzové hodinky, které šlapou s přesností 0,1 sekundy denně, nebudete chodit na schůzky nebo do práce o nic přesněji. Je to jako řídit auto s manuální nebo automatickou převodovkou – oba způsoby vás dostanou do cíle. Moderní technologie sice mohou být přesnější, ale nejsou tolik zajímavé. Mechanické hodinky jsou mnohem osobnější volba a v podstatě jsou jako lidé – nejsou úplně dokonalé, občas jim nějaká ta vteřinka uteče a člověk se o ně musí tu a tam postarat.

JAK NAKUPOVAT?

Dnes už je docela běžné, že si člověk vybere hodinky ve webovém obchodě, zaplatí kartou a za několik dní dostane domů balíček. Kromě toho, že se ošidíte o příjemný pocit spojený s nákupem hezké věci (pokud tedy počítáte s tím, že vás budou hodinky nějakou dobu provázet životem), také riskujete několik zásadních věcí. Na fotografi i hodinek na webu se můžete dívat, jak dlouho budete chtít, ale nikdy nezjistíte, jak vám sednou na ruku. V tomto případě nejde jen o rozměry, ale také o hmotnost. Rovněž můžete zjistit, že vám délka řemínku nebo tahu nesedne nebo že vám na hodinkách prostě něco vadí.

Nejčtenější