Jaderný reaktor do každé domácnosti

redakce  |  
Jaderný reaktor

„Energie produkovaná atomem je velmi slabá. Každý, kdo očekává nějaký významnější zdroj energie z transformace atomů, je snílek.“Ernst Rutherford novozélandský fyzik (1871 – 1937)

Vědci z americké Národní laboratoře v Los Alamos, kde byla vyvinuta první atomová bomba, tvrdí, že do pěti let budou na trhu miniaturní jaderné reaktory schopné dodávat elektřinu až pro 20 000 domácností.

Americká vláda technologii na jejich výrobu již licencovala soukromé společnosti Hyperion, která začala přijímat první objednávky. Miniaturní jaderné reaktory budou už v továrně zapečetěny, nebudou obsahovat žádný vojensky zneužitelný materiál a bude prakticky nemožné je ukrást, protože budou zapuštěny v betonu v zemi. Rozměry reaktoru mají být zhruba šest krát tři metry. John Deal, výkonný ředitel Hyperionu, řekl: „Naším cílem je generovat elektřinu za cenu 10 centů za watt kdekoli na světě. Reaktory budou stát zhruba 25 milionů dolarů. Pro komunitu o 10 000 domácnostech to znamená 2500 dolarů za jednu.“ Podle něj má už dnes Hyperion přes 100 firemních objednávek, zejména od naftařských a energetických společností.

Jednou z prvních firem, která si malé nukleární reaktory objednala, je také česká investiční skupina TES Group.

Ta se zajímá o nákup šesti jaderných reaktorů o výkonu 27 MWe pro své projekty v Evropě a na Blízkém východě. Pokud se osvědčí, TES zvýší počet objednaných reaktorů až na padesát. Hyperion chce vybudovat tři továrny, které mají v letech 2013 až 2023 vyrobit na 4000 reaktorů. Reaktory budou na místo dodávány nákladním truckem a utopeny v podzemní betonové nádrži. Každých 7–10 let pak budou muset být odeslány zpět do továrny, kde budou znovu naplněny.

Technologie miniaturních jaderných reaktorů je vyvíjena už několik desetiletí a její základy pocházejí z výzkumu, který americká armáda prováděla v souvislosti s jaderným pohonem letadel. Na projektech miniaturních jaderných reaktorů pracují i další společnosti, například japonská Toshiba.

Nejčtenější