Hybrid se třemi diamanty

JAN HORČÍK  |  Auta
Na plný proud

Na silnice budoucnosti se chystají půvabná minivozítka i robustní nadupané stroje. Všechny ale pod kapotou ukrývají elektromotory.

1) Otec auto, matka skútr – Peugeot BB1

Trocha francouzského designu nikdy neuškodí. I řekli si Francouzi, že udělají něco mezi svými oblíbenými malými auty a oblíbenými jednostopými vozítky svých italských sousedů. Vzniklo skútroauto Peugeot BB1. Jakkoli netradičním konceptem tohle elektrické autíčko je, chytrý marketing Peugeotu mu na sociální síti Facebook okamžitě zajistil tisíce fanoušků. Hmotnost 600 kg, rozměr 2,5×1,6 m, místo pro čtyři lidi. Solární články ve střeše.

2) Asijský pionýr na elektřinu – Honda EV-Cub 2WD

„Honda Cub“ je téměř legenda. Nezničitelný čtyřdobý motor o objemu 49 ccm způsobil, že se z tohoto „hybridu“, něčeho mezi kolem, babetou a motorkou, stal nepřekonatelný hit. Honda jej nyní hodlá oživit v podobě elektroskútru Honda EV-Cub. Poháněn má být dvěma elektromotory přímo v kolech, čímž jistě získá zajímavé jízdní vlastnosti. Honda chce mít první kousky na trhu snad už v roce 2010.

3) Laptop na kolech – Mavizen TTX02

Azhar Hussain, hlavní pořadatel závodu elektrických motorek TTXGP, představil v Las Vegas svůj nový stroj. Přezdívá jej „laptop na kolech“. Elektrický jednostopý ďábel jménem TTX02 je postaven na motoru Agni, který obklopuje rám závodního stroje KTM RC8. Maximální rychlost 210 km/h je jistě obdivuhodná. Navíc je ale napěchován elektronikou. V motorce běží webový server postavený na Linuxu, s vlastní IP a WiFi připojením.

4) Auto roku 2032 Audi Avatar

Jak budou vypadat auta roku 2032? To se pokusila představit designérská značka Edwin Conan. Podle nich jde o futuristickou fantazii, která si klade za cíl uspokojit automobilové choutky současné počítačové generace Y. Ultralehká aerodynamická konstrukce dává elektrickému autu možnost akcelerovat z 0 na 100 km/h během 2,9 sekundy. Maximální rychlost je 360 km/h. Skoro by se chtělo věřit, že v takové rychlosti už se auto vznese.

5) Hybrid se třemi diamanty – Mitsubishi PX-MiEV

První hybrid od Mitsubishi bude nejspíš krásný crossover nesoucí označení PX- MiEV. Automobilka tří diamantů jej hodlá pohánět novým typem hybridního pohonu „Mitsubishi Plug- in Hybrid System“. Auto půjde zapojit do zásuvky. Spalovací motor o objemu 1,6 l MIVEC může fungovat jednak jako pohon pro generátor, a tedy dobíjení baterií, jednak přímo k pohonu elektromotorů (skrze generátor) a také přímo k pohonu náprav.

Nejčtenější