Hrajte s rozumem

M. Tůma  P.Prošek  P.Tomek  |  Počítače

Američané hrají více než Evropané

Amsterodamská společnost Today‘s Gamers v nedávném výzkumu porovnala herní návyky Američanů a Evropanů a došla k zajímavým výsledkům. Speciální on-line dotazník vyplnilo 13 tisíc lidí z Nizozemska, Francie, Německa, Velké Británie, Belgie i USA a Američané nad evropskými národy vedou nejen v množství hráčů, ale rovněž v počtu odehraných hodin.

Ve virtuálních světech tráví část volného času 87 % Američanů a 80 % Američanek, v porovnání se 74 % Britů, 71 % Nizozemců, 68 % Belgičanů, 67 % Němců a 66 % Francouzů (počet hráček je vždy o několik procent nižší). Američané se videoherní vášni věnují v průměru 11,5 hodiny týdně, přičemž Evropané se drží v rozmezí od 4,8 do 7,1 hodiny. Mnohem větší oblibě se na ranči strýčka Sama těší též on-line tituly, kterým holduje 21 % Američanů v porovnání s 10 až 11 % evropských hráčů.

Mor sociálních sítí

Obliba sociálních sítí roste a služby jako Facebook či Twitter jsou stále skloňovanější i v našich luzích a hájích. Neustálé sledování aktuálních statusů přátel a aktualizace vlastních událostí mohou být nebezpečně návykové, pokud jim uživatelé věnují více času, než je zdrávo. To ostatně potvrzuje i nedávný výzkum on-line shopu Retrevo, ve kterém se příznivci sociálních sítí přiznali ke svým ne zrovna chvályhodným návykům.

Z výsledků vyplývá, že zmiňovaným službám propadají především uživatelé do 35 let věku, z nichž celkem 40 % aktualizuje své profily za jízdy v autě, kdy by se správně měli věnovat především řízení; 34 % dotázaných ze stejné věkové kategorie se internetové sociální komunikaci věnuje během randění a 36 % se neubrání nutkání aktualizovat profily ihned po sexu s partnerem či partnerkou. Uživatelé starší 35 let jsou v tomto ohledu konzervativnější a postkoitálním dýchánkům na Facebooku či Twitteru se věnuje pouze 8 % z této kategorie. Nutno dodat, že muži jsou v tomto ohledu dvakrát aktivnější než jejich drahé polovičky.

Hrajte s rozumem

Nic se nemá přehánět, a když se videohry stanou pro psychicky labilnější jedince jediným smyslem života, může být záchranou pouze péče odborníků. O tom se bohužel na vlastní kůži přesvědčila patnáctiletá dívka, kterou v záchvatu zuřivosti pobodal vášnivý hráč legendární počítačové strategie StarCraft. Tato hra vyšla před více než deseti lety a patří k nejhranějším turnajovým titulům.

Když tedy osmnáctiletý Švéd jednoho dne narazil na problém s internetovým připojením a nemohl se zapojit do oblíbených multiplayerových klání, v záchvatu zuřivosti vyrazil s kuchyňským nožem do ulic. Zde napadl kolemjdoucí dívku, jejíž zranění naštěstí nebyla smrtelná. Mladík skončil v rukou psychiatrů a vysloužil si obvinění za pokus o vraždu.

hrajte s rozumem

Nejčtenější