Hračky pro kancelářské krysy

redakce  |  

Nebaví vás solitaire ani miny? Ani luštění nablblých testů na Facebooku vás už netěší? Máme pro vás řešení. Jen se vám námi testované hračky budou hůře schovávat před šéfem. Za těch několik let, co děláme testy, jsme povětšinou nikoho z okolních redakcí nezaujali. Výjimkou byla elektrická kola, elektrická koloběžka a elektrické autíčko. Prostě hračky.

Srpen byl však jiný, dveře redakce se netrhly a všichni se s námi chtěli kamarádit. Rozhodli jsme se totiž vyjít vstříc kolegům kancelářským krysám a udělat test hraček, které mohou provozovat v místnosti. Nabídka je široká, proto jsme se rozhodli, že vezmeme věci podivné, pokud možno na dálkové ovládání a alespoň částečně srovnatelné.

Tak se nám v testu sešlo několik tanků, dva vrtulníky, klasické autíčko na vysílačku a fajnovka na konec – robotická ruka, kterou Petr skládal v rámci relaxačního víkendu. Takže před várkou klasických předvánočních testů elektroniky tu máme jeden oddychový, pro ty, kteří se neberou moc vážně.

Testovala redakce VTM Science

Skupina nadšenců do všeho nového, převratného, inovativního a často zcela nesmyslného. Pokud je možné vidět, nebo dokonce vyzkoušet věc, která může změnit budoucnost (nebo se tak aspoň tváří), musíme to udělat.

Robot arm

Robot arm

Skládačka, kterou jsme dostali k otestování, by pravděpodobně pouze v dětských rukách nepřežila ani první den. Přesto by si ji přálo nejen mnoho technicky zapálených dětí, ale i jejich hravějších tatínků. Však se také podobné skládačky občas řadí k typu „otec a syn“, přičemž se samozřejmě předpokládá, že ve dvou se to lépe staví. Robotická ruka je vlastně zmenšeninou montážních robotů používaných v automobilkách nebo manipulačních ramen v některých laboratořích. Přestože jde v kategorii „otec a syn“ o středně těžkou skládačku, nedoporučuji vám, abyste ji podceňovali.

Nebudu popisovat celou stavbu, pouze upozorním na několik nástrah, s nimiž se setkáte. Množství drobných šroubků, které jsou si navzájem dost podobné, vám může zamotat hlavu. V jejich případě je nejlepší postupovat metodou hodinářů a roztřídit si je podle vyobrazení v návodu na bílé čajové podšálky. Než se do stavebnice pustíte, uvědomte si, že i když jsou šroubky drobné, zašroubovávají se ostrými závity přímo do plastu. Není tedy vůbec těžké plastové díly při sestavování poškodit. Šroubujte proto opatrně a snažte se vnímat odpor materiálu. Upozorněte na to i synátora – děti mají často snahu šroubovat vší silou. K sestavení budete potřebovat štípací kleštičky, kleště s úzkými čelistmi, tenký křížový šroubovák a pilníček na zabroušení otřepů po vystřižení dílů ze „stromečku“.

Začnete sestavením čtyř téměř identických převodových skříní s vlastními elektromotorky. Ano, v tom „téměř“ se skrývá určitý háček, takže se snažte nepropadnout přesvědčení, že už víte, jak na to, a postupujte pomalu podle návodu. Pátý elektromotor a převodová skříň jsou vlastně samotná „hlava“ či spíše „dlaň“ robota. Je to také nejsložitější část, kterou ve stavebnici najdete. Při dodržení návodu pak už budete postupovat poměrně rychle.

Těsně před koncem budete mít složené tři části – samotnou robotickou ruku, základnu s bateriemi a ovládač. Jejich propojení je snadné, takže poslední překážkou zprovoznění budou monočlánky typu D, které u nás nepatří právě mezi nejčastěji používané. Jejich shánění může někomu zabrat více času než samotná stavba. Teprve když se robotická ruka pohne, uvědomíte si, jak jste hrdí, že jste to postavili sami. Na tenhle pocit jsme v letech po sametové revoluci trochu pozapomněli, takže je na čase si ho zase vyzkoušet – vždyť je to fajn!

Robotická ruka po sestavení působí efektně. Člověka až zamrzí, že není z kovu, ale co byste za ty peníze nechtěli… Černožlutá kombinace doplněná barevnými zvonkovými dráty vypadá prostě dobře. Ale samozřejmě nejlepší na ní je, že opravdu funguje. Chybičkou na kráse se ukázala absence ochrany při překročení krajních poloh. Že je něco špatně, poznáte podle cvakání přeskakujících převodů. Přesto je to gadget, který na pracovním stole udělá dojem.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ gadget, který udělá radost dvakrát – poprvé při skládání a podruhé, když zjistíte, že skutečně funguje  – vyšší cena
   – šnekové převody nemají ochranu proti překročení krajní polohy
   – hlava s čelistmi by potřebovala být otočná

VERDIKT:
Pokud je vaším vzorem šílený vynálezce Orfanik, určitě byste ji měli mít. V kanceláři ji využijete maximálně ke slazení kávy, ovšem pouze kostkovým cukrem.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.smartstore.cz CENA: 1.975 Kč

RC vrtulník Walkera Lama 2

RC vrtulník Walkera Lama 2

RC vrtulník Lama 2 je sice určen pro létání ve vnitřních prostorách, ale jestliže něco takového, jako je tenhle RC model s gyrem, budeme zkoušet ovládat poprvé, bude i loft malý. Vhodnější by byla O2 Arena… Nezbytné je postupně se s vrtulníkem seznamovat a postupovat po malých krůčcích. Čtyřkanálové ovládání umožní po zvládnutí základních lekcí pocit z pilotáže skutečného vrtulníku. Nejdříve je nutné vytrimovat otáčení, další trim si nechat, až když se Lama 2 vznese a nebude mít vliv blízkost země. I tak je nutné se mít na pozoru, protože vrtulník s rotory o průměru 175 milimetrů dokáže letět opravdu rychle.

Možná je lepší počkat si na bezvětrný den a první letové pokusy konat na větší ploché, nikoli však tvrdé pláni – podvozek s ližinami je hodně pružný a chrání před tvrdým přistáním, zároveň však je schopný odpružit vrtulník k nezvladatelnému skoku. Náhradní listy rotoru jsou naštěstí přiloženy. Podle našich zkušeností i podle internetové diskuse lze velice snadno obrousit zoubky převodu, což je následek opožděného vypnutí motoru, u námi zkoušeného modelu to nebylo snadné, páčka ovládače se musela doslova přitlačit na doraz. Nicméně zvládnutí citlivého ovládání přinese odměnu třeba v podobě přistání na natažené dlani.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ Za slušnou cenu představuje Walkera Lama 2 velice dobrý stroj, s nímž lze napodobit skutečný let helikoptéry  – Na spoj mezi baterií a nabíječkou či vrtulníkem aby si člověk vzal dvoje kleště

VERDIKT:
Není to hračka pro neumětely. V místnosti zastavěné nábytkem se nepokoušejte začínat s učením, jinak budete potřebovat hodně náhradních dílů. Píle však bude odměněna.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.rcobchod.cz CENA: 3.450 Kč

VsTank V4

VsTank V4

Poučeni tančíkem, jezdícím podle silné vyznačené linie, jsme s prvním dojmem čekali na ten druhý. Krabice obsahuje dva tanky, které na historických bitevních polích stály proti sobě (v našem případě německý Panther a americký M4 Sherman v měřítku 1:43), dvě vysílačky – ovládače, jimiž se zároveň tančíky nabíjejí, a sadu plastových stylových překážek, jako jsou pytle s pískem, zdi či protitankové ježky. Stroje jsou vyzbrojeny děly na infračervenou palbu. Zasažený tančík se nekontrolovaně začne otáčet kolem osy, přičemž bliká červená kontrolka. Každý má čtyři životy, když dojdou, je nutné jej vypnout a zapnout.

U sady je připojen herní plán, na němž lze aplikovat jednu z doporučených her, jakési sumo, kdy jeden stroj se snaží vytlačit druhý. Ovšem největší zábavu stančíky vám umožní vlastní příprava bojiště. Velice dobré jsou těžší knížky, představující bloky domů, skvělá je mělká miska s drobným štěrkem – pozor, ne písek, hrozí poškození! Je také možné bitvy zpestřit zapojením druhé dvojice. Podmínkou jsou čtyři různé frekvence, které jsou uvedeny na spodní části tanku. Zajímavým nápadem je umístění zrcadla kamkoli do „ulic města“, v nichž se souboj tanků odehrává. Odraz umožní nečekanou „palbu“ ze zálohy. Jednoduché ovládání zvládne každý.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ zábava, při níž se musíte o zpestření postarat hlavně sami  – tolerance přesnosti provedení je velká, což poznáme při usazování tanku do nabíječky

VERDIKT:
Lze taktizovat, schovávat se, překvapivě útočit, aniž si soupeři navzájem přivodí zranění. To vše v pohodlí domova.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.conquest.cz CENA: 899 Kč

Mini Mosquito

Mini Mosquito

Byli jsme varováni, že Mosquito není žádný zázrak, a je to pravda. Už samotná vysílačka (zejména v porovnání s vrtulníčkem Lama 2) nestojí za moc. Plynová páčka má pružinku, jež ji neustále vrací na nulu. Nemůžete si tedy nastavit výkon motoru, nechat vrtulníček vznášet v určité výšce a starat se o řízení. Neustále musíte korigovat otáčky, když to přeženete, zavadíte o strop, a když jen malinko uberete, už nezabráníte pádu.

K vyrovnání rotace slouží jediný otočný volič. Když už se vám podaří zastavit vrtulník ve vzduchu, je další pilotáž velmi složitá a souvislý let budící dojem kontroly není nic jednoduchého. V podstatě se jedná o náhodné létání přibližně zvoleným směrem. O nárazy do nábytku není nouze. Trup Mosquita je bytelný a jeho nohy chytí i tvrdá přistání. Nedá se to ale říci o ocasu, který se nám záhy povedlo ulomit.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pěkný design  – špatné ovládání
   – tenký ocas
   – vzhledem k výkonu vysoká cena

VERDIKT:
Vrtulníček, který vypadá skvěle na stole, ale na létaní moc není. Spíš na poletování v opravdu velké místnosti.

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.rcobchod.cz CENA: 1.790 Kč

Inductive Tank

Inductive Tank

První dojem, naprosto nevalný, vystřídala euforie. Tančík hlomozil do kopečka, na druhé straně se převalil, za čímž si vynutil povzdech. „Co to děláš, šmudlo?“ Malý tančík (asi 8 cm) se prodává v krabici spolu se čtyřmi kusy baterie LR 44 a tlustým fixem. Princip použití je prostý – velitel tanku namaluje fixem čáru a vypustí tančík. Ten se podle ní pomocí dvojice diod orientuje. Když je linka dost kontrastní, dokáže zahnout i v pravém úhlu. Čáry se mohou i křížit, tančík však úmysly nemusí pochopit a vybere si silnější vodicí linii. Na podklad lze nalepit překážkovou dráhu a v tu chvíli začíná ta pravá zábava.

Kopečky, nalepené papírové sklápěcí stromky, ba i domy. Za chvíli je nutno přidat další papír. Tančík, který dokáže sledovat třeba i položenou černou nit na světlé podlaze, má pochopitelně i svá omezení. S čerstvými bateriemi zvládne vystoupat 30°, u překážek je limitován úhlem náběhu i tím, že těžké baterie zvyšují těžiště. Škoda jen, že právě baterky vydrží tak málo a špatně se vyměňují.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ tančík lze vzít do kapsy  – malá výdrž baterií
+ ke hře stačí papír a fix, popřípadě nůžky, pastelky, lepidlo  – nepovedený design

VERDIKT:
Nejde o tančík sám, ale o to, že na malém prostoru lze užít spoustu zábavy, kdy se vymýšlení, jak vylepšit tankodrom, zúčastní ochotně celá kancelář.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.smartstore.cz CENA: 417 Kč

Levan

Levan

Tenhle stroječek jsme do testu zařadili spíše pro formu, aby nám v něm nechyběl zástupce naprosté klasiky – autíčko na vysílačku. Žádná pravidla, jako u tanků a tančíků, žádné vzdušné souboje s ovládáním, jako u vrtulníků. Prostě jen ježdění po podlaze či po stole, ovšem v kapesním provedení. Levan, jak si náš imaginární sporťák, vypadající jako karikatura BMW, říká, svítí a bzučí a celkově mu to sluší. Stejně jako vysílačce, fungující současně jako nabíječka, s designem palubní desky. Jedinou vychytávkou je „turbo“ tlačítko, které na okamžik vystřelí vozítko vpřed, což je zajímavé zejména v zatáčkách. Za slušnou cenu je k mání řada typů, takže není problém postavit si micro RC autosalon.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ hezký design jak auta, tak vysílačky  – pokud vezmeme v potaz, že autíčko na vysílačku je autíčko na vysílačku, tak žádné

VERDIKT:
Maličké autíčko na vysílačku, svítí, hezky vypadá, jak samo, tak vysílačka. Jezdí… a rychle, co víc si přát?

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.modelyrc.cz CENA: 299 Kč

InfraTank

InfraTank

Původně jsme je nechtěli brát, protože tanky byly už od pohledu velké, ale nakonec jsme hledali zajímavou alternativu k VsTank V4, takže tahle sada dostala zelenou. Jejich velikost se nakonec pro kancelářskou bitvu ukázala bezproblémovou. Stačí si dát nohy na stůl a vypustit tanky, jejichž provedení je až nečekaně detailní, což se nedá říci o lacině působících vysílačkách. Pokud nemáte mezi stoly moc místa jako my, bude vám možná trochu vadit větší rychlost strojů, ale dá se na ni zvyknout. Pravidla jsou jednoduchá, ale je příjemné, že nějaká jsou. Infravysílače vedle hlavní „střílí“ a přijímače na vrcholcích věží „chytají zásahy“. Každý tank má čtyři „životy“, počítané diodami. Když už má stroj na kahánku a zbývá mu jen jeden, má „zničené“ ovládání věže, a ta se zasekne v poloze při posledním zásahu. Pokud zaseklá není, řídíte ji ukazováčky – tlačítky na přední části vysílačky.

O směr jízdy se pak starají dvě páčky fungující jako „rajčáky“ skutečného tanku – tedy každá páka ovládá rychlost a směr jednoho pásu. Největší nevýhodou je krajně neergonomicky řešené ovládání střelby. Tlačítko střelby je umístěné zcela mimo dosah prstů uprostřed vysílačky. Znamená to pustit se jednou rukou páčky (čímž zastavit, nebo nechat tank rotovat kolem vlastní osy, což je na palbu poněkud nevýhodné) a vystřelit. Když už jsou tanky rychlé, bylo by záhodno umožnit jim střílet za jízdy, aby se boj stal kapku akčnějším.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pravidla hry  – špatná ergonomie vysílačky (nemožnost střílet za jízdy)
+ hezky udělané tanky  

VERDIKT:
Zábavný způsob, jak určit, kdo dojde pro kávu, případně pizzu. Jen jsou do kanceláře trochu velké, ale samozřejmě záleží na její velikosti.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.rcobchod.cz CENA: 1.490 Kč

Děkujeme za zapůjčení: Conquest , Smartstore a RC obchod

Nejčtenější