Honda chce oživit Insight

JAN HORČÍK  |  Technika

Opel Zafira na plyn 01

opel

Opel představil na rok 2009 model Opel Zafira s CNG turbomotorem o objemu 1,6 l a výkonem 150 koní, který je poháněn CNG turbomotorem s výkonem 150 koní. Opel se tak může pochlubit nižšími emisemi, například emise oxidů dusíku jsou nižší až o 80 % proti dieselu.Konstrukce automobilů Opel s CNG je doplněna nádržemi na plyn o objemu 14 litrů. Kromě toho je auto také vybaveno klasickým benzinovým pohonem.

830 km na palivové články 02

toyota

Toyota představila zdokonalenou verzi svého vozu Toyota FCHV-adv na palivové články. Vylepšení se týká nejen dojezdu (až 830 km), ale například také možnosti startovat za teploty až –30 °C.Pětimístné SUV vážící 1880 kg využívá jako zdroj paliva vodíku skladovaného ve vysokotlakých nádržích. Ten je „zpracován“ v sadě palivových článků Toyota FC Stack a dodává energii elektromotoru pro výkon až 90 kW při max. rychlosti 155 km/ h.

Hyundai Elantra Hybrid 03

hyundai

Ceny ropy dosahují závratných výšin, a tak v segmentu hybridních automobilů pomalu začíná tlačenice.Kromě Toyoty a Hondy chystá na rok 2009 svůj hybrid také jihokorejský Hyundai.Hybrid vycházející z původního modelu Hyundai Elantra (jinde také Hyundai Avante či Hyundai Lantra) bude postaven nejprve na LPG + elektromotoru, v roce 2010 pak přijde na trh také flex-fuel verze s pohonem na benzin + LPG + elektřinu.

Deus Ex Machina 04

deus

Revoluce často přichází z neobvyklých míst. Jedním z takových by mohlo být i umělecké centrum v americké Padeně, kde působí profesor Bumsuk Lim. Ten nedávno přišel s vpravdě neotřelým nápadem na dopravní prostředek. Jedná se o třístopé, plně elektrické „jezdítko“ pojmenované příznačně „Deus Ex Machina“. Vypadá jako ze sci-fifilmu, a stejně tak i jeho parametry – zrychlí z nuly na stovku za tři sekundy a maximální rychlost má 120 km/h.

Honda chce oživit Insight 05

honda

Honda Insight, dvoumístný hybrid prodávaný v USA v letech 1999 až 2000, se možná dočká oživení v podobě nového hybridu, který Honda chystá na příští rok. Model Insight se zejména v USA prodával velmi dobře, a tak není divu, že Honda chce na jeho odkazu stavět. Nový hybridní automobil Honda by se měl na trhu objevit už v první polovině roku 2009, tedy zhruba v době, kdy Toyota představí svůj nový Prius třetí generace.

Nejčtenější