Goliáš ve stříbrné

redakce  |  Technika
Goliáš

Potřebujete uložit velká data a máte už tak nacpané hard disky, že už se vám tam další nevejdou? Pokud nechcete kupovat nové, větší pevné disky a měnit je za staré menší, je jasným řešením externí zařízení. Teď už jen zbývá se rozhodnout, kolik giga-, případně terabajtů potřebujete a jak rychle je chcete stěhovat tam a zpět.

Pokud požadujete maximální kapacitu, jedním z favoritů je Western Digital My Book Studio II. Dvoudiskový macek, který do svých útrob pojme 2 TB dat. Už na první pohled je jasné, kam tohle zařízení míří. Stříbrný lakovaný plast jasně odkazuje k rodině počítačů Apple. Odpovídá tomu i „jablečný“ souborový systém HFS+, kterým je Studio II od výroby zformátováno.

Uživatelé písíček si tedy musí disky napřed převést do NTSF. Stejně jako applisté si mohou vybrat mezi RAID 0 a RAID 1, druhý systém využije pro data jen polovinu kapacity (což je 905 TB), ale zato vám umožní v případě poškození zachránit soubory, které by se za normálních podmínek ztratily. Ke konfiguraci slouží přiložený program. Ve výbavě najdete i software zvaný Anywhere Backup, který zazálohuje na Studio II určené soubory po každé jejich změně (kapku záludné je zapsání sériového čísla k programu na bok manuálu, takže byť je instalace celého zařízení velice snadná, manuál se číst vyplatí). Samostatnou kapitolou Studia II jsou možnosti připojení, na zadním panelu najdete konektory USB 2, FireWire 800 (s redukcí na 400) a zatím málo používaná eSATA, jež umožní připojit externí zařízení stejně, jako by bylo připojené přímo na základní desku. Odpovídaly tomu i testy rychlosti, kdy eSATA dosahovala takřka dvojnásobného výkonu než nejpomalejší FireWire. Celkově není Studio II z nejrychlejších, ale na druhou stranu se jedná o opravdu velký, nečekaně tichý a podle specifikací výrobce i energeticky úsporný disk. Takže pokud potřebujete uložit hodně dat, je to dobrá volba.

Pro: velká kapacita, možnost RAID 1, slušná SW výbava, nízká spotřeba, velmi tichý
Proti: nižší rychlost
Cena: 8700 Kč
Web: www.westerndigital.com
Zapůjčil: Western Digital

Nejčtenější