Ford Focus ECO netic II

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Ford Focus ECO netic II

Extrémně šetrný hybrid s klasickým vzhledem. Focus ECOnetic II, který automobilka Ford nedávno představila na autosalonu ve Frankfurtu, je auto, které produkuje minimum škodlivin, aniž by za to platilo výraznou ztrátou dynamických schopností. ECOnetic II je vybaven přeplňovaným dieselovým agregátem se systémem common- rail (1,6 TDCi/ 80 kW), který se ovšem podrobil některým úpravám. Dostal například nové mapy řídící jednotky – a byl také vybaven dvěma zcela novými systémy. První se jmenuje Ford Auto Start–Stop a stará se o samočinné vypínání motoru, kdykoli to ušetří palivo.

Jakmile se pak řidič dotkne pedálu plynu, motor během 0,3 sekundy bez jakýchkoli vibrací zase naskočí. Systém dokáže spotřebu i emise CO2 snížit o pět až deset procent. Druhou zajímavou novinkou je systém rekuperačního dobíjení akumulátoru, zvyšující jeho okamžitou kapacitu. Ta se pak velice hodí při častějších startech. Úpravy se pochopitelně nevyhnuly ani převodovce a diferenciálu. Velmi se rovněž osvědčilo použití lehkoběžných převodových olejů, dále snižujících vnitřní tření pohonného ústrojí. Kromě toho se konstruktéři zaměřili i na aerodynamickou optimalizaci celého vozu: snížili o něco jeho světlou výšku, přidali několik aerodynamických prvků, kola oblékli do velkoplošných poklic atd.

Díky zmíněným úpravám se podařilo snížit spotřebu motorové nafty na vynikajících 3,8 l/100 km, přičemž vůz produkuje pouze 99 g CO2 na kilometr. A to je hodnota opravdu mimořádná, kterou bychom snad čekali jen u těch nejekologičtějších vozů segmentu B, tedy o kategorii níže. Ford Focus ECOnetic II je dalším důkazem skutečnosti, že velmi ekologický automobil může vzniknout i důslednou úpravou klasického vozu se spalovacím motorem. Focus dokáže uhánět až 191 km/h a na českém trhu se objeví začátkem příštího roku.

Nejčtenější