Existuje skutečně něco jako super černá barva?

J. PETR  P. PROŠEK  P. TOMEK  |  

Existuje skutečně něco jako super černá barva?

super černá barva

Může být nějaká barva ještě černější než černá? Na první pohled to vypadá absurdně, nicméně vědci z jedné britské laboratoře vyvinuli „super černou“ nátěrovou barvu, respektive pigment, o kterém tvrdí, že je dvacetpětkrát tmavší než jakýkoli existující odstín. Funguje tím způsobem, že vytváří tmavou, porézní vrstvu. Světlo, které těmito póry dopadá dovnitř, se uvnitř póru odráží ještě daleko dříve, než by z něj vyšlo. Každým odrazem se tak absorbuje vysoké procento světla.

Kolik kalorií obsahuje průměrné lidské tělo?

kalorie

Kdybyste během nákupu v kanibalské samoobsluze narazili na čerstvé lidské maso, dočetli byste se v informacích o složení, že v každých 100 gramech je obsaženo v průměru tak 61 gramů vody, 16 gramů tuku, 16 gramů bílkovin, 6 gramů minerálů a 1 gram sacharidů. Podle odborníků na výživu se potom počítá 9 kalorií na gram tuku a 4 kalorie na gram bílkovin a sacharidů. To znamená nějakých 212 kalorií na 100 gramů. Pro průměrného člověka, který váží okolo 75 kilogramů, to znamená 159 000 kalorií. Při denním příjmu 2000 kalorií bychom mohli z jednoho těla vyžít 80 dní.To je sice lákavá nabídka, my ale přesto zůstaneme raději u jiných pochutin.

Jak vypadají Flettnerovy rotory?

Flettnerovy rotory

Vynalezl je německý letecký inženýr Anton Flettner. Jde o válec, který rotuje kolem své osy. Pokud kolem válce proudí vzduch ve směru kolmém na osu otáčení, vzniká takzvaný Magnusův jev. Jde o to, že část vzduchu proudícího kolem válce je stržena ve směru otáčení. Rozdíl tlaku se pak chová jako aerodynamický profil a vytváří boční tah (tj. vlastně vztlak). Hlavní význam vynálezu Flettnerova rotoru se předpokládal v námořnictví. Zvláště když roku 1926 loď Baden-Baden vybavená dvěma Flettnerovými rotory vysokými 18 metrů přeplula Atlantik. Jistou dobu pak byl vynález velmi populární. Bylo dokonce testováno i letadlo s Flettnerovými rotory namísto křídel! Nakonec ale vynález zapadl.

Nejčtenější