Essence Infiniti

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Essence Infiniti

Kombinace futuristických a retro vizí s hybridním pohonem a vizáží dravce. To může být jen pravá Essence od Nissanu – supersport, který neškodí životnímu prostředí víc než kterýkoli současný běžný osobní automobil.

Ekosupersport k narozeninám

S koncepty ekologicky ohleduplných sportovních automobilů se tak říkajíc roztrhl pytel. S příspěvkem na dané téma, pojmenovaným Essence, nedávno přispěchala také značka Infiniti, kterou si japonská automobilka Nissan vytvořila pro snadnější proniknutí na americký trh. Tato studie, představující kupé s hybridním pohonem, dále připomíná dvacet let existence Infiniti. Essence měla být krokem k smíření silných aut a ochrany životního prostředí. Spotřeba 8 l/100 km však příliš šetrně nevypadá.

Uvnitř jen to nejlepší

Značka Infiniti se specializuje na luxusní automobily. Nepřekvapí tedy, že mezi ně patří i studie Essence. Lze to poznat také na ztvárnění a vybavení dvoumístného interiéru. Jeho čalounění kůží není nic neobvyklého, stejně jako anatomicky tvarovaná sedadla či pečlivé výrobní zpracování. Za pozornost stojí věnec volantu, jenž je ve spodní části zploštěn. Zajímavé je rovněž velmi kompaktně navržené „pracoviště“ řidiče.

Kufry od Louise Vuittona

Téměř šest set koní

Jak již bylo uvedeno, studie Essence se řadí mezi hybridní automobily. K jejímu pohonu slouží vpředu uložený zážehový vidlicový 323kW (433k) šestiválec se zdvihovým objemem 3,7 litru, dalších 118 kW (158 k) poskytuje elektromotor. Označuje se 3D motor a díky svým relativně malým rozměrům a diskovému tvaru se rovněž vejde pod kapotu. Výrobce nezveřejnil údaje o jízdních výkonech tohoto kupé. Nelze ale pochybovat o tom, že by nebyly na patřičné výši. Vždyť má pán volantu k dispozici téměř šest set koní. Spotřeba přitom nepřesahuje 8 litrů benzinu na 100 km, což je u automobilu této třídy relativně málo.

Kufry od Louise Vuittona

O napájení elektromotoru se stará sada lithium-iontových akumulátorů, které mají své místo v části zavazadelníku. Tím se ovšem jeho kapacita smrskla. Automobilka Infiniti ale tento problém vyřešila unikátně: nechala proslulé studio Louis Vuitton navrhnout speciální kufry na míru zavazadelníku.

Klasika i budoucnost

Více než 4,7 metru dlouhá studie kupé Essence v sobě kombinuje klasické prvky supersportovních automobilů let minulých s futuristickými prvky. To první podporuje koncepce s protáhlou kapotou motorového prostoru a naopak poměrně krátkou zádí. Koncept vyhlíží ladně i při pohledu z boku, kdy patřičné partie oživují zvýrazněné blatníky kol i prolisy v prostoru dveří. Pokud jde o zmíněné futuristické prvky, ty lze nalézt na přídi a zádi. Jedná se zejména o moderní osvětlovací techniku z LED diod.

Uvnitř jen to nejlepší

Více jízdní bezpečnosti

Konstruktéři firmy Infiniti dali studii Essence do vínku také bezpečnostní paket Safety Shield, ve kterém figurují nové systémy SCP (Side Collision Prevention) a BCP (Back-up Collision Prevention). Ten první hlídá, aby se vůz bočně nestřetl s jiným automobilem kupříkladu při změně jízdního pruhu, druhý systém zabraňuje nárazu do překážky při couvání. Obě zařízení se mají brzy objevit v sériově vyráběných modelech této značky.

Nejčtenější