Elektrošoky pro závislé hráče

M. Gajdošík  M. Tůma  P. PROŠEK  P. TOMEK  |  Počítače
elektrošoky

Hraním proti krizi

Z výzkumu společnosti Nielsen vyplývá, že ve společnosti počítačových a konzolových her trávíme stále více času. Zatímco v lednu loňského roku odehráli virtuální dobrodruzi v průměru méně než 16,5 hodiny týdně, letos se přehoupli přes 19 hodin, což je velmi slušné číslo. Michael Flamberg ze společnosti Nielsen upozorňuje, že tyto výsledky nejsou nijak ovlivněny extrémními zápřahy skalních hráčů, kteří jsou schopni prosedět u počítače či herní konzole několik dní v kuse. Průměrný počet odehraných hodin naopak zvyšují běžní, tzv. casual hráči, kteří tráví stále více času u oblíbených titulů, jako jsou například sportovní Wii Fit nebo hudební Rock Band a Guitar Hero. Dalším důvodem je neustále skloňovaná ekonomická recese, která se rovněž podepisuje na zvýšení prodeje bazarových her a poklesu poptávky po zbrusu nových herních titulech.

Léčba závislosti přímo ve hře

S terapií na léčbu herní závislosti přímo ve virtuálních světech přichází Dr. Richard Graham z londýnského Tavistock Center, který již oslovil vývojáře z Blizzard Entertainment a léčbu těžce závislých hráčů hodlá provádět rovnou v on-line hře World of Warcraft. „Někteří hráči jsou na on-line titulech tak závislí, že u nich tráví až 16 hodin denně a zanedbávají svůj sociální život i vzdělání,“ vysvětluje Graham a žádá tvůrce hry o slevy na pravidelné měsíční poplatky či účty zdarma, aby se s týmem odborníků mohl zapojit do World of Warcraft. Oslovení závislých hráčů mimo jejich oblíbené virtuální prostředí je, podle Richarda Grahama, obtížné a jednou z možností je využití stávajících „zdravých“ hráčů jako mentorů. Nikdo z Blizzard Entertainment se k návrhu Tavistock Center dosud nevyjádřil.

Elektrošoky pro závislé hráče

V daleké Číně nejsou kliniky pro léčbu závislosti na internetu a videohrách žádnou výjimkou, ale praktiky personálu z ústavu ve městě Linyi jsou přinejmenším kontroverzní. Dr. Yang Yongxin zde totiž zavedl elektrošoky, které mladí pacienti inkasují za každý prohřešek proti přísnému řádu kliniky. Na seznamu pravidel lze najít třeba zákaz konzumace čokolády, zamykání dveří koupelny nebo užívání tablet před jídlem. Po množících se stížnostech však proti této brutální léčebné kúře vystoupilo čínské ministerstvo zdravotnictví a elektrošoky jednou provždy zakázalo. Rukama zdejších odborníků dosud prošly zhruba tři tisíce mladých „závisláků“, kteří se v léčebném ústavu podrobili čtyřměsíční terapii. Rodiče či opatrovníci museli při nástupu ratolestí podepsat souhlas, že děti mohou dostávat elektrické šoky o síle 200 mA. „Nemáme žádnou představu, zda tato zrůdná léčba nemá nějaké vedlejší účinky,“ dodává Kong Lizhong, redaktor čínského internetového portálu, zaměřeného na boj se závislostí na videohrách a internetu.

Nejčtenější