Ekologicky krásné samohyby

JAN HORČÍK  |  Auta

Snook – židle na kouli 01

snook

S ojedinělým konceptem osobní přepravy přišla nedávno také automobilka Audi, resp. nadšený konstruktér Tilmann Schlootz v rámci soutěže Michelin Design Challenge 2008. Navrhl totiž vozítko pohybující se namísto kol po jedné kouli. Vyrovnávací mechanismus se pak stará o to, aby se „skořápka“ s pasažérem nikam nepřekotila. Zásadním problémem tohoto konceptu je vysoká spotřeba energie.

Hranatý hybrid 02

hybrid

Toyota Hi-CT je koncept malého městského vozu s unikátním designem vzdáleně připomínajícím značku Dodge. Jako pohon slouží hybridní zařízení sestávající z 1,5l benzinového motoru a elektromotoru. Rozměry vozítka jsou 3330×1695×1780 mm, přičemž je lze dobíjet ze zásuvky. Po vyjmutí odnímatelného kufru je možné na jeho místo uložit surfovací prkno, kola nebo další sportovní vybavení.

Konkurence pro Segway? 03

toyota

Toyota i-Real je už poněkud starší, přesto však stále zajímavý koncept osobního dopravního zařízení. Je postaven na třech kolech, dvou vpředu a jednom vzadu. V pomalém modu se jejich vzdálenost zmenší, aby mohlo zařízení lépe manévrovat, v rychlém modu se odstup kol zvětší pro lepší stabilitu. Vozítko je doplněno detektorem kolizí, který má zabránit případným nehodám s chodci nebo dalšími účastníky provozu.

Elektromobil Pininfarina 04

elektromobil

Italská návrhářská společnost Pininfarina chystá vlastní elektromobil. Design bude možná vycházet z konceptu malého městského vozu Pininfarina Nido (2005, na obrázku).Na trhu by se měl objevit už v roce 2010.Údajně má jít o čtyřmístný elektromobil s dojezdem 250 km a dobíjením na pět hodin, případně pět minut pro krátké, maximálně 25km výlety.

Fisker Karma 05

fisker karma

Malá rodinná automobilka Fisker Automotive připravuje čtyřmístný plug-in hybrid Fisker Karma. Měl by se začít prodávat koncem roku 2009 za cenu asi 80 000 dolarů (v hrubém přepočtu úžasných 1 280 000 Kč). Jedná se o sporťák se zrychlením z 0 na 100 km/h pod šest vteřin, max. rychlostí 200 km/h a pohonným systémem Q Drive. Ten dokáže ujet až 80 km čistě na elektřinu. Posléze je zapojen do činnosti spalovací motor, který pravidelně přepíná chod s elektromotorem.

Nejčtenější