Domácí fotolaboratoř

|  VTM
fotolaboratoř

Fotoaparát a fototiskárna patří k běžné výbavě spousty nadšených amatérských fotografů. Ceny nových zařízení v obou segmentech příjemně klesají a již dávno nejsou výsadou poloprofesionálů a profesionálů. Digitální kompakty nebo jednooké zrcadlovky poslouží na večírcích, rodinných oslavách i výletech do teplých krajin a fotografie lze jednoduše tisknout v teple domova. Jak však zvolit produkty, které nezklamou pořízenými snímky ani kvalitou tisku? Na toto téma jsme se již několikrát rozpovídali a tentokrát jsme pro vás otestovali několik kompaktních fotoaparátů a fototiskáren.

Přestože v aktuální nabídce inkoustových tiskáren, vhodných pro tisk fotografií, najdete řadu multifunkčních řešení, vybírali jsme z fototiskáren do formátu A4 bez přidaných kancelářských funkcí a srazili jsme pořizovací ceny na velice příjemné hodnoty. Rovněž jsme se soustředili výhradně na tisk fotografií v největší možné kvalitě a na speciální fotopapíry, doporučované samotnými výrobci. Nutno zdůraznit, že výsledkem jsme byli velmi mile překvapeni.


Olympus mju TOUGH-8000

olympus

Společnost Olympus se opět zaměřuje na outdoorové nadšence a díky zkušenostem s předchozími modely přichází na trh s dalším vylepšeným kouskem. Hlavní devízou 12Mpx přístroje je odolnost při pádech z výšky až 2 metrů, tlakuvzdornost obalu do zatížení až 100 kg, vodotěsnost do hloubky 10 metrů (testováno, vydrží) a ochrana proti mrazu až do –10 °C. To vše v elegantním kovovém provedení pod kontrolou tlaku díky vestavěnému manometru. 3,6násobný optický zoom v rozsahu již od 28 mm potěší nejen v interiéru, kde oceníte též mechanický stabilizátor obrazu. Zadní stranu přístroje zdobí kromě základních ovládacích prvků kvalitní HyperCrystal LCD s 2,7palcovou úhlopříčkou.

Z nadstandardních funkcí nechybí detekce obličejů, technologie korekce stínů ani automatický režim, který samostatně volí nejvhodnější nastavení scény. Pro fotografování pod vodou je kromě účinného blesku k dispozici i LED dioda pro nasvícení. Snímky lze ukládat na vestavěnou 45MB paměť a karty microSD nebo xD. Jejich kvalita je velmi dobrá, jen je třeba ohlídat horní hranici citlivosti, která se, zejména při použití blesku, nastavuje zbytečně vysoko. Nechybí řada přednastavených scénických režimů včetně možnosti natáčení videa se zvukem.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ vysoká odolnost  – vyšší hmotnost
+ ohnisko od 28 mm  – vysoká cena
+ stabilizace obrazu

VERDIKT:
Velmi odolný fotoaparát, který můžete vzít do extrémních podmínek, upustit ho na zem nebo na něj omylem šlápnout

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.olympus.cz CENA: 10 790 Kč

Canon PIXMA iP4600

canon

Design stolních inkoustových tiskáren PIXMA formátu A4 zůstává již několik let takřka beze změny a nový model iP4600 tak bezpečně poznáte i na dálku. Vcelku kompaktní zařízení s rozměry 431×296×153 mm kombinuje lesklé černé plochy se stříbrnými prvky a loví otisky prstů. Na rozdíl od testované fototiskárny z dílny Hewlett-Packard zde chybí LCD displej, ale na předním panelu přesto nechybí USB 2.0 port (podpora PictBridge) s možností přímého tisku z některých externích přístrojů. PIXMA iP4600 obsahuje pět samostatných inkoustových kazet (technologie InkJet), zadní podavač papíru a přední zásobník s vlastní volbou zdroje.

Pokud netoužíte pouze po tisku fotografií, jistě vás potěší i automatický oboustranný tisk. Z podporovaných formátů papíru samozřejmě nechybí klasické fotografie (10×15 cm), ale tisknout můžete až do velikosti A4 nebo na CD/ DVD média se speciálním povrchem. Hlavním plusem testované „Canonky“ je každopádně vynikající kvalita tisku, který je zároveň příjemně svižný. Tisk tří fotografií v nejvyšší kvalitě na lesklý fotopapír Canon Photo Paper Plus Glossy II formátu A4 (260 g/m2) trvá zhruba 6,5 minuty, což je velmi slušný výsledek.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velmi kvalitní a svižný tisk  – absence LCD displeje a slotů na paměťové karty
+ Canon Easy-PhotoPrint EX  – design tiskárny bez výrazných změn
+ automatický oboustranný tisk  – chatrný výstupní držák papíru
+ potisk CD/DVD
+ tisk až 9600×2400 dpi

VERDIKT:
Kvalitní a svižný tisk oslní řadu domácích fotografů, kteří se obejdou bez LCD displeje a čtečky paměťových karet.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.canon.cz CENA: 3080 Kč

Nikon Coolpix S60

nikon

Stylový elegán z nabídky společnosti Nikon se od svých konkurentů liší především ovládáním. Zmizela skoro všechna tlačítka a kromě on/off a spouště zde najdete jen velký 3,5palcový dotykový displej s pozorovacím úhlem 160° a antireflexní vrstvou. Dotykové ovládání je v tomto případě vcelku příjemné a rychle si zvyknete na jeho intuitivnost. Horší je to s rychlostí a celkovými reakcemi, které jsou dost pomalé a čekání na zobrazení náhledu před dalším snímkem výrazně znepříjemňuje práci. Uvnitř přístroje se ukrývá snímač typu CCD s rozlišením 10 Mpx, jehož výsledky jsou za dobrých světelných podmínek tradičně vynikající. Potěší i rozsah objektivu Nikkor s pětinásobným optickým zoomem s ohniskem 33–165 mm. Proti rozmazání snímků je k dispozici systém redukce vibrací pohybem obrazového snímače a také redukce šumu, která však při vyšší citlivosti za šera již výrazněji snižuje kvalitu snímků. Z přídavných funkcí nechybí detekce obličejů včetně automatického rozpoznání úsměvu. Zajímavostí je také ostření na místo, kam klepnete prstem v náhledu. Ke každé pořízené fotografii můžete ihned přidat textovou poznámku. Obrázky se ukládají na paměťové karty SD nebo do interní paměti o velikosti 20 MB.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ nízká hmotnost  – velmi pomalé reakce
+ dotykové ovládání
+ dobrý ohniskový rozsah
+ stabilizace obrazu

VERDIKT:
Kvalitní a svižný tisk oslní řadu domácích fotografů, kteří se obejdou bez LCD displeje a čtečky paměťových karet.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.nikon.cz CENA: 7390 Kč

Epson Stylus Photo R285

epson

Testovaná fototiskárna od společnosti Epson se po stránce designu nepředvádí v nejlepším světle, ale zároveň je nejlevnějším produktem v našem testu. Výrobce se v tomto případě netrápí s LCD displejem, podporou paměťových karet ani přímým tiskem z externích zařízení a soustředí se pouze na tisk prostřednictvím počítače. Stylus Photo R285 i přesto není nijak malé zařízení (450×282×187 mm), ale na tiskové vlastnosti si rozhodně stěžovat nemůžeme. Tiskárna ukrývá šest samostatných inkoustových kazet Epson Claria, mezi nimiž nechybí světle purpurová a světle azurová barva.

Výměna prázdných kazet je i zde bezproblémová a zvládne ji i naprostý laik, stejně jako výběr, jednoduchou editaci a tisk fotografií prostřednictvím aplikace Epson Easy Photo Print. Kvalita tisku je vynikající, ale v superlativech bohužel zdaleka nelze hovořit o rychlosti. Stylus Photo R285 je nejpomalejší z testovaných produktů a tři fotografie v nejlepší možné kvalitě a na lesklý fotopapír Epson Premium Glossy Photo Paper (255 g/m2) ve formátu A4 tiskne dlouhých 15 minut. Zásobníky zde nenajdete a papír různých formátů lze vkládat do horní přihrádky. Ani zde nechybí přídavný modul pro tisk na CD/DVD média.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velmi kvalitní tisk  – pomalý tisk
+ šest samostatných inkoustů  – nevýrazný design
+ Epson Easy Photo Print  – absence USB a slotů na paměťové karty
+ potisk CD/DVD
+ rozlišení tisku až 5760×1440 dpi

VERDIKT:
„Epsonka“ ztrácí pomalým tiskem a chybějícím USB portem pro připojení externích zařízení. Kvalita fotografií však uspokojí i náročné uživatele.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.epson.cz CENA: 2390 Kč

Sony Cyber-shot T700

sony

Po stránce designu nepřináší nový model od Sony převratné novinky, ale drží se osvědčeného elegantního stylu s vysouvacím předním krytem objektivu. Přístroj ukrývá nejen snímač Super CCD o velikosti 10 Mpx, ale také čtyřnásobný optický zoom objektivu Carl Zeiss s rozsahem 35–140 mm s optickou stabilizací obrazu SteadyShot. Zajímavá je i obrovská interní paměť o kapacitě 4 GB, rozšiřitelná pomocí slotu na SD paměťové karty. Velkou předností je detailní dotykový LCD displej s rozlišením 921 600 bodů a 3,5palcovou úhlopříčkou, pomocí kterého lze intuitivně nastavit vše potřebné a využít fotoaparát též jako přenosné digitální fotoalbum s pokročilým vyhledáváním i podle obličeje.

Užitečnou funkci rozpoznání obličejů během fotografování doplňuje detekce úsměvu a mrknutí očí (Anti-Blink). V nastavení lze volit scénické režimy nebo se spolehnout na automatiku, která ten nejlepší vybere za vás. Kvalita i ostrost snímků je velmi dobrá, a to i v horším světle, kde pomáhá nastavení vyšší citlivosti s rozumnou hladinou šumu. Zajímavou možností je optimalizátor dynamického rozsahu, který automaticky vyrovnává kontrast.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pevné tělo  – vyšší hmotnost
+ elegantní design
+ velká interní paměť
+ rychlé reakce
+ povedený design
+ velmi kvalitní dotykový displej

VERDIKT:
Všestranný, elegantní kompakt, který si díky svým optickým vlastnostem a fotografickým funkcím rozhodně zaslouží pozornost.
 

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.sony.cz CENA: 8890 Kč

HP Photosmart D5460

HP

Fototiskárna od Hewlett-Packard s rozměry 458×385×183 mm obsahuje jako jediná barevný LCD displej, díky němuž vám poslouží i bez zapnutí počítače. 3,8cm úhlopříčka sice není žádné terno, ale i tak splní svůj účel a snímky z fotoaparátů či mobilních telefonů (USB 2.0, podpora PictBridge), paměťových karet (MS, CF, SD, xD) nebo flash disků lze navíc jednoduše zbavit červených očí. Photosmart D5460 podporuje spoustu formátů papíru, poradí si s bezokrajovými panoramatickými fotografiemi, ale nejzajímavější bude pro většinu uživatelů nejspíše tisk klasických fotografií na A4 formátu.

K tomu ostatně slouží dva oddělené zásobníky, přičemž tiskárna podle předem určeného formátu automaticky vybírá, odkud brát. Zajímavým doplňkem je nástavec na potisk CD/DVD disků. Tisk s pěti samostatnými inkousty HP Vivera je velmi kvalitní. Barvy má sytější, tmavé scény jsou bez softwarové úpravy temnější než na zbylých dvou testovaných tiskárnách, ale nijak neztrácí na detailech. Trochu nás ovšem zklamala rychlost, kdy tisk tří snímků na vysoce kvalitní lesklý fotopapír HP Premium Plus Photo Paper formátu A4 (280 g/m2) zabral necelých 11 minut.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velmi kvalitní tisk  – pomalejší a tmavší tisk při nastavení vysoké kvality
+ barevný LCD displej
+ automatická detekce HP papíru
+ HP Photosmart Essential
+ potisk CD/DVD
+ rozlišení tisku až 9600×2400 dpi

VERDIKT:
Fototiskárna osloví širokou skupinu zákazníků, kteří si však budou muset zvyknout na pomalejší tisk.
 

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.hp.cz CENA: 2429 Kč¨

Prošek

Testoval Petr Prošek nezávislý novinář, který se mimo specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější