Dodge ZEO

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta
Dodge ZEO

Ke sportovním automobilům přísluší patřičně silná zážehová pohonná jednotka. To, že ji v budoucnu může bez ústupků na jízdní výkonnosti nahradit elektromotor, dokazuje studie ZEO americké automobilky Dodge.Hlavním přínosem tohoto řešení je ekologická ohleduplnost. Koncept ale také ukazuje, jak lze atraktivně ztvárnit interiér.

Kupé i kombi zároveň

Automobilka Dodge nesvazovala návrhářům ruce při práci na studii. Je to patrné zejména na půvabně členité zadní partii tohoto sportovního vozu o délce 4,39 metru, která jej řadí mezi kupé a kombi zároveň.Naopak příď je především vlivem nenápadné masky chladiče poněkud fádní. Pozornost však budí velmi skloněné čelní okno, což ukazuje na propracovanou aerodynamiku konceptu. To, že jde o svižný automobil, podtrhují zvýrazněné blatníky předních a zadních kol, která mají navíc velké rozměry a jsou opatřena efektními litými disky.

Dodge ZEO

Co nejlepší přístup

Neotřelým stylistickým pojetím se vyznačuje čtyřsedadlová kabina konceptu ZEO. Nesporně zajímavé jsou multifunkční volant, na kterém jsou umístěny všechny potřebné ovládače, a domodra zbarvený akrylový displej místo tradičních „budíků“. Řidič na něm najde nejen údaje o rychlosti jízdy a ujeté vzdálenosti, ale též kupříkladu dojezd či polohu vozu v zeměpisných souřadnicích. Displej navigačního systému se ovšem nachází na středové konzoli. Návrháři automobilky Dodge se zabývali i usnadněním přístupu do kabiny. Jako optimální se jim jevilo řešení s nahoru výklopnými bočními dveřmi tak, že uprostřed není tradiční sloupek.

Dodge ZEO

Odvážně řešený pohon

Konstruktéři automobilky Dodge se rozhodli dát svému nejnovějšímu konceptu do vínku poměrně odvážně řešenou pohonnou soustavu. Není jí velkoobjemový benzinový agregát, jak by se na sportovní vůz této třídy slušelo, nýbrž 22kW elektromotor. Je uložen před zadní nápravou a roztáčí její kola překvapivě svižně, což potvrzuje zrychlení z klidu na 96 km/h během pouhých 5,7 sekundy. Největší rychlost je elektronicky omezena na 209 km/h.

Dodge ZEO

Elektromobily dosud trpěly zásadním nedostatkem: relativně malým dojezdem na jedno nabití akumulátorů. To ale v případě konceptu ZEO neplatí. Aplikace moderních akumulátorů Li- Ion s kapacitou 64 kWh, které mají své místo pod podlahou kabiny, mu umožňuje urazit přes 400 km. Přispívá k tomu rovněž možnost jejich dobíjení při brzdění vozu.

Nejčtenější