Digitální obrázky

PETR PROŠEK  |  
Digitální obrázky

Co všechno umožňují nové digitální fotorámečky a za jakou cenu nabízejí své služby?

Nástup digitální fotografie změnil způsob shromažďování pořízených snímků, a přestože oblíbené fotky stále ukládáme do klasických alb, většinu necháváme „tlít“ uvnitř počítačů nebo v zálohách. Pokud se s nimi chceme jednou začas pochlubit, nezbývá než pustit PC, což ve většině případů není zrovna komfortní řešení.

Mnohem pohodlnější je využití digitálních fotorámečků, které lze pro prohlížení fotografií používat v podstatě neustále. Navíc se díky kompaktním rozměrům hodí na pracovní stůl v kanceláři, stěnu v obývacím pokoji, noční stolek v ložnici i kuchyňskou linku. Moderní digitální fotorámečky najdete v nabídce řady výrobců spotřební elektroniky i počítačů, a tak na trhu není nouze o stále nové kousky. Masivnímu rozšíření těchto bezpochyby zajímavých zařízení ovšem brání vysoká pořizovací cena, jež neodpovídá servírovaným funkcím a možnostem.

Do aktuálního testu jsme vybrali modely různých cenových kategorií, ale ani v jednom případě bohužel nejde o produkt, který by své přednosti nabízel za adekvátní cenu. Výrobci by si rovněž měli uvědomit, že v případě fotorámečků je pro uživatele nejdůležitější kvalita obrazu a ničím nerušené prohlížení fotografií. Velké firemní logo na rámu v tomto případě rozhodně není žádoucí a ani samotný design by neměl být příliš rušivý.

V dnešní době je také absolutně nepochopitelná malá kapacita interní paměti, což platí dvojnásob u digitálních fotorámečků s multimediálními funkcemi. Velkým problémem může být i nepovedené ovládání, malý počet různých druhů slotů pro paměťové karty či příliš nízká životnost produktů při každodenním zápřahu. Tu jsme však vzhledem k aktuálnosti bohužel nemohli dostatečně otestovat.

Genius DPF-T1000

Genius DPF-T1000

Digitální fotorámeček značky Genius hyzdí stříbrné logo na spodním černém rámu a rušivě působí i sedm ikonek, značících dotykové ovládací prvky, nehledě na neustálé ohmatávání lesklého povrchu. Na kvalitu obrazu si nemůžeme stěžovat, a přestože matný 10,2palcový displej s LED podsvícením nabízí stejné rozlišení (800×600 px, 4:3) jako některé osmipalcové modely, výsledný dojem je stále velmi dobrý. To ovšem nelze říci o pouhých 128 MB vestavěné paměti. Genius DPF-T1000 nakrmíte paměťovými kartami (MS, MS PRO, MMC, SD, xD, CF) i externím diskem přes USB konektor. MiniUSB využijete pro spojení s počítačem. HDMI pro komunikaci s televizorem chybí a obejít se musíte i bez dálkového ovládače. Podporované formáty (JPEG, MP3, AVI) umožňují přehrávání hudby i videa. Fotorámeček lze umístit horizontálně i vertikálně a vestavěný senzor se postará o úpravu orientace obrazu. Nešikovně umístěný USB konektor znemožňuje postavení na výšku s rozměrnějším flash diskem. Ovládání není zrovna komfortní, menu nenabízí český překlad a zobrazení hodin a kalendáře je vrcholem kýčovitosti. Naopak potěší časovač pro automatické vypnutí a zapnutí nebo alarm.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký displej s LED podsvícením  – velmi malá interní paměť
+ časovač  – kýčovité menu
+ audio  – nepovedené ovládání
+ video  – absence dálkového ovládače a HDMI konektoru

VERDIKT:
Fotorámeček zaujme velkým displejem a pěkným obrazem, ale za relativně vysokou cenu nenabízí takovou kvalitu, jakou od podobného produktu očekáváme.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.geniusnet.com CENA: 4.199 Kč

Acer AF308

Acer AF308

Společnost Acer se s osmipalcovým digitálním fotorámečkem zaměřuje na méně náročné zákazníky, čemuž odpovídají vlastnosti i nižší pořizovací cena. Matný LCD displej s LED podsvícením (800×600 px, 4:3) by snesl větší pozorovací úhly a lesklý černý rám s průhledným okrajem by vypadal mnohem lépe, kdyby jej nezdobily kýčovité zlaté linky. Acer AF308 s podporovanými formáty JPEG a BMP obsahuje pouze 128 MB interní paměti, což je v dnešní době skutečně ostudné. Tu rozšíříte pomocí paměťových karet (SD, MS, MS PRO, MMC, xD, CF), ale USB konektor pro zapojení externího disku zde chybí. Fotorámeček neumožňuje propojení s televizorem přes HDMI konektor a ve výbavě nenajdete ani dálkový ovládač pro pohodlnou obsluhu. Ani osm tlačítek ukrytých za rámem na vrchní straně zařízení ke komfortnímu ovládání nepřispívá, což podtrhuje i absence české lokalizace. Digitální fotorámeček lze postavit horizontálně i vertikálně, rám nehyzdí žádné logo, ale automatické otáčení obrazu chybí. S fotografiemi můžete v menu manuálně rotovat, ale vzhledem k horšímu ovládání si editace raději odpustíte. Při prezentaci zvolíte z několika efektů přechodu mezi fotografiemi, což je však v dnešní době již standard.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ nižší cena  – velmi malá interní paměť
+ syté barevné podání displeje s LED podsvícením  – kostrbaté ovládání
   – absence dálkového ovládače USB a HDMI konektoru

VERDIKT:
Nejlevnější fotorámeček v našem testu má několik zásadních nedostatků, které nevyváží ani nižší pořizovací cena (v porovnání s ostatními testovanými produkty).

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.acer.cz CENA: 2.975 Kč

Toshiba JournE air 1000

Toshiba JournE air 1000

Fotorámeček od společnosti Toshiba je nejdražším produktem v našem testu a nabízí několik zajímavých funkcí. LCD displej s LED podsvícením (800×480 px, 16:9) a desetipalcovou úhlopříčkou lemuje lesklý černý rám a lze jej postavit horizontálně i vertikálně, přičemž o automatické přetáčení obrazu se stará vestavěný senzor. Ve výbavě nechybí miniUSB i USB konektor a sloty pro paměťové karty (SD, MMC, MS, MS PRO, xD, CF). Kapacita interní paměti činí pouze 1 GB, což při tak vysoké pořizovací ceně nepotěší. Přístroj umožňuje kromě prohlížení fotografií i přehrávání hudby či videa (JPEG, BMP, MP3, WMA, AVI, MOV) a videozáznam je třeba konvertovat v přiloženém softwaru ArcSoft MediaConverter. Menu je lokalizováno do češtiny, ale dotykové ovládání ve spodní části displeje se pro fotorámeček vůbec nehodí. Ve výbavě naštěstí nechybí drobný dálkový ovládač, s nímž se patlání obrazovky vyhnete. Potěší i vestavěná baterie, která vystačí zhruba na 25 minut provozu bez napájení. Toshibu JournE air 1000 můžete díky vestavěnému WiFi modulu (802.11 b/g) zapojit do domácí sítě a využít RSS čtečky, internetových rádií (SHOUTcast) nebo známých služeb Picasa a Flickr.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký displej s LED podsvícením  – menší interní paměť
+ české menu  – vysoká cena
+ časovač  – dotykové ovládání na displeji
+ WiFi  – absence HDMI konektoru
+ audio  
+ video  

VERDIKT:
Plně vybavený fotorámeček nabízí skvělou podívanou a zajímavé funkce, ale odrazuje vysokou cenou a ušmudláním displeje při dotykovém ovládání.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.toshiba.cz CENA: 6.990 Kč

LG F1040N-PN

LG F1040N-PN

Závodník ze stáje LG Electronics zaujme moderním designem se zaoblenou zadní stranou a červeným vrchním krytem, kontrastujícím s lesklým černým rámem. Ten můžete vyměnit za náhradní šedočerný rám a upravit si vzhled podle chuti. Ve výbavě najdete i speciální držák pro zavěšení fotorámečku na zeď. Stojánek umožňuje vertikální či horizontální postavení, přičemž si sami určíte, jakým způsobem obraz orientovat. LG F1040N-PN ovšem nepředvádí pouze fotografie, ale dokáže přehrávat hudbu či video (BMP, JPEG, MP3, Motion JPEG, MPEG-1, MPEG-4). O to více zamrzí, že kapacita interní paměti nepřekročila ubohých 128 MB a využívat budete především externí zařízení (přes USB, miniUSB) nebo paměťové karty (CF, SD, MMC, xD, MS, MS PRO). Ovládání probíhá pomocí několika tlačítek na zadní straně fotorámečku a je vcelku pohodlné. Oceníte též přehledně zpracovaná menu, ale čeština i dálkový ovládač chybějí. Mezi konektory nenajdete HDMI pro propojení s televizorem. Matný 10,4palcový LCD displej (800×600 px, 4:3) servíruje syté barvy a obraz je kvalitní. Nechybí možnost zobrazení hodin či kalendáře a časovač pro automatické zapnutí a vypnutí fotorámečku.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ moderní design  – velmi malá interní paměť
+ syté barevné podání  – absence dálkového ovládače a HDMI konektoru
+ časovač  

VERDIKT:
Fotorámeček s kvalitním obrazem potěší zajímavým designem a možností výměny rámu, ale obsahuje minimum interní paměti.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.lge.cz CENA: 3.690 Kč

Philips 8FF3WMI

Philips 8FF3WMI

Fotorámeček se stříbrným rámem nezapadne do každé domácnosti a zrcadlové provedení může rušit při prohlížení fotografií. Výrobce si mohl odpustit i firemní logo, které však na rámečku naštěstí nepůsobí moc rušivě. Matný osmipalcový LCD displej (800×600 px, 4:3) nabízí jasný, ostrý obraz, a to rovněž díky technologii imagen Pro, která automaticky upravuje barvy a kontrast fotografií.

Fotorámeček lze postavit na šířku i na výšku a automatickou orientaci obrazu provádí vestavěný senzor. Ovládání prostřednictvím několika tlačítek na zadní straně rámečku je velmi pohodlné a výtku máme pouze k absenci české lokalizace a dálkového ovládače. Z portů nechybí USB ani miniUSB, mezi podporovanými paměťovými kartami najdete tradiční skladbu MS, MS PRO, CF, xD, MMC a SD, ale HDMI pro propojení s televizorem chybí.

Hodnota interní paměti činí jen 512 MB a podporovaným formátem je pouze JPEG. Kromě časovače či automatické úspory (vypínání, zapínání) potěší především možnost bezdrátového nahrávání fotografií z počítače (aplikace PhotoFrame Manager) a přehrávání snímků z UPnP serveru (například přes Widnows Media Player 11) nebo Flickru či Picasy.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ vynikající osmipalcový displej  – malá interní paměť
+ technologie imagen Pro  – vysoká cena
+ WiFi  – absence dálkového ovládače a HDMI konektoru
+ PhotoFrame Manager  – podpora pouze JPEG formátu
+ skvělé ovládání  

VERDIKT:
Fotorámeček s unikátním designem boduje detailním obrazem a komfortním ovládáním, ale v cestě mu stojí vysoká cena, malá interní paměť a chudá podpora formátů.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.philips.cz CENA: 6.080 Kč

Sony DPF-V800

Sony DPF-V800

Digitální fotorámeček s lesklým osmipalcovým LCD displejem (800×480 px, 15:9) zaujme elegantním designem. Můžete jej umístit horizontálně i vertikálně a integrovaný senzor následně upraví orientaci obrazu. Na lesklém černém rámu se stříbrným lemováním působí rušivě pouze podsvícené logo Sony, které lze naštěstí deaktivovat. Menu je kompletně přeložené do češtiny a pohodlné ovládání probíhá pomocí drobného dálkového ovládače či několika tlačítek, umístěných po stranách fotorámečku. Obraz je velmi kvalitní, systém upravuje jas v závislosti na okolním osvětlení a při aktivaci praktické funkce Auto Touch-Up provádí automatické retušování fotografií (korekce jevu červených očí, expozice, pokožky, zaostření, vyvážení bílé). Sony DPF- V800 obsahuje 1 GB interní paměti a rozhodně by neškodil minimálně dvojnásobek této kapacity. Snímky ve formátech JPEG, TIFF, BMP a RAW (pouze náhled) můžete rovněž prohlížet z externího zařízení přes USB a paměťových karet (MS, MS PRO, CF, SD, MMC, xD). Fotografie lze mezi podporovanými zařízeními jednoduše kopírovat a potěší i HDMI konektor. Z dalších funkcí nechybí pokročilé vyhledávání podle různých kritérií, časovač pro automatické zapínání a vypínání nebo alarm.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ vynikající osmipalcový displej  – menší interní paměť
+ české menu  – vysoká cena
+ technologie Auto Touch-Up  
+ moderní design  
+ skvělé ovládání  
+ dálkový ovládač  

VERDIKT:
Jeden z nejlepších fotorámečků v našem testu, v jehož neprospěch hovoří především menší interní paměť a vysoká pořizovací cena.

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.sony.cz CENA: 6.490 Kč

Petr Prošek

Testoval Petr Prošek
Nezávislý novinář, který se kromě specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější