Digitálně do divočiny

redakce  |  

Jemné zacházení s drahou elektronikou? Tentokrát ne! Čím tvrdší podmínky, tím lepší.Blíží se jaro, ptáčci radostně zpívají, nalévají se pupeny a na prosluněných mezích se to hemží neposednou omladinou. I my jsme se rozhodli, že protáhneme atrofované svalstvo, vstaneme z kancelářských židlí a vyhlédneme z okna na ten boží svět. Ovšem bez gadgetů by ani psa nevyhnal, a proto jsme se řádně vybavili, aby nám v divočině nebylo smutno. Vzali jsme si superodolný přenosný počítač, zbrusu novou turistickou navigaci, další z řady odolných digitálních kompaktů, krokoměr s rádiovým přijímačem a švýcarský nůž s nadstandardní elektronickou výbavou. A zaměřili jsme se především na to, jak si zmiňované produkty vedou v náročných podmínkách a zda při drsnějším zacházení, s nímž je třeba mimo kancelář počítat, nedojdou k úhoně. Zdaleka nejošklivěji jsme se chovali k notebooku, na první pohled připomínajícímu bezpečnostní kufřík s tučnou zásobou bankovek.Ostatně, přenosný počítač, který si libuje i pod koly automobilu, k podobným praktikám přímo vybízí. Pojďte se tedy podívat, jak si testované produkty v naší nově zařízené mučírně zoufaly a co z nich nakonec zbylo.


Garmin Colorado 300

garmin

Nová řada turistických navigací z produkce společnosti Garmin nese název Colorado. Předně je nutné pochválit přesnost a citlivost snímacího čipu, který se stará o zjišťování polohy – dokonce ani v bytě, daleko od oken, neměl velké potíže zachytit několik satelitů a určit polohu. S rozměry 14×6×3,5 cm padne pěkně do ruky. K dispozici je hned několik přednastavených modů. V automobilu se necháte vést křižovatku po křižovatce a v záložce pro geocaching můžete spravovat informace o ukrytých schránkách včetně kompletních výpisů. Ty lze navíc bezdrátově posílat mezi dvěma stejnými přístroji a Garmin Colorado je také první navigací umožňující hraní outdoorových her Where I Go. Kromě klasického navádění na cíl přístroj disponuje rovněž výškoměrem a elektronickým kompasem. Kvalita zobrazování mapy je velmi dobrá, zejména díky barevnému transreflexnímu LCD displeji s rozlišením 240×400 px. Trochu však zamrzí slabší podsvícení, které navíc už při napůl vybitých bateriích automaticky pohasne kvůli úspoře energie. Rychlost překreslování map při posunu nebo zoomování je dostatečná. Pokud hledáte navigaci do přírody, hrajete geocaching a občas ji používáte i v autě, je pro vás Colorado ideální volbou.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalitní grafika  – problémy s podsvícením
+ rychlost  – křížový volič
+ řada funkcí
+ podpora pro geocaching a Where I Go

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.garmin.cz CENA: 15 899 Kč

Victorinox Traveller Lite

švýcarské nože

Švýcarské nože jistě není třeba představovat, stejně jako značku Victorinox, která nás provází již pěknou řádku let. A vzhledem k tomu, že správný muž nevyjíždí bez pořádného nože, vyzkoušeli jsme Victorinox Traveller Lite. Poloprůhledný, 91 mm dlouhý umělohmotný kryt tradiční červené barvy ukrývá základní sadu nástrojů. Výbavu doplňuje LED dioda a sedm elektronických funkcí. Dioda spořádá dvě lithiové 3V knoflíkové baterie (CR1225). Třetí baterii, jež má na starosti provoz elektronických funkcí nože, musíte vložit do malého držáku, který je umístěn přímo v horní části krytu. K jeho vyklopení využijete miniaturní šroubováček, prakticky uschovaný uvnitř vývrtky. Při manipulaci s držákem pro baterii si však musíte dát pozor, abyste jej neopatrným pohybem neulomili -je poměrně chatrný a o podobný úraz si vyloženě říká. Na ovládání sedmi funkcí si nemůžeme stěžovat, ale jejich umístění do švýcarského pomocníka nám nepřijde zrovna nejšťastnější. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Traveller Lite ukrývá digitální hodinky, výškoměr, barometr, budík, stopky, odpočet času nebo teploměr. Všichni, kdo očekáváte švýcarský nůž, kterým opravíte raketoplán, vyluštíte křížovku, zatlučete hřebík a ještě si vyčistíte mezizubní prostory, byste měli zůstat u léty prověřeného modelu SwissChamp. Pokud ale chcete na výpravě po vrcholcích hor otevřít konzervu, vědět, kolik je hodin a proč je vám taková zima, máme tu zajímavou alternativu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ LED dioda  – náchylnost displeje k poškození
+ příjemné elektronické funkce

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.victorinox.cz CENA: 3109 Kč

Panasonic Toughbook CF-30

Toughbook

Starší Toughbook CF-30 firmy Panasonic se hrdě hlásí k nejdrsnějším notebookům na trhu, a přestože je velmi robustní (312×290×71 mm; 3,7 kg bez volitelné optické mechaniky), po vskutku pekelném testu jej můžeme korunovat na krále odolných přenosných počítačů. Panasonic Toughbook CF- 30 na první pohled zaujme masivním, částečně pogumovaným šasi z hořčíkové slitiny. Je to zkrátka kabrňák, kterého bez následků přejedete i autem, i když tuto zkoušku jsme raději přenechali kolegům ze zahraničního serveru TrustedReviews a vrhli se na vše ostatní. Počítač nám párkrát upadl, připletl se do cesty, když jsme vylévali vodu z konve, zahrabal se do písku, schoval se do zaprášené dílny plné pilin a nakonec se rozvalil do sprchového kouta. Pokud je pro vás odolnost tím hlavním měřítkem, s koupí Toughbook CF-30 byste již neměli váhat.

Toughbook

Libuje si v prašném prostředí a smetí na displeji či v klávesnici se jen tak nezalekne. Problém nastává až ve chvíli, kdy se nějaký cizí kousek nešťastně zasekne pod některou z kláves. Potom vás čeká poměrně titěrná lopota s odstraňováním (hrozí riziko poškození!), ale musíte zkrátka počítat s tím, že i o takového drsňáka je třeba pečovat. XGA displej s úhlopříčkou 13,3 palce a nativním rozlišením 1024×768 px je dotykový. Umělohmotný stylus se zasouvá do držadla. K dalšímu ovládání pak poslouží klávesnice nebo touchpad se dvěma gumovými tlačítky. Toughbook CF-30 zaostává až po stránce hardwarové výbavy, jež má do současných notebooků ve stejné cenové kategorii hodně daleko. Dvoujádrový procesor Intel Core Duo L2400 1,66 GHz a 512 MB operační paměti (lze rozšířit až na 4 GB) si poradí s tradičními aplikacemi. Můžete jej připojit do bezdrátové sítě WiFi, jednoduše napojíte další USB či Bluetooth a na 80GB hard disku zbude po instalaci operačního systému (Windows XP) ještě dost místa pro práci i zábavu. Velkým plusem je výdrž baterie, která se při permanentním zatížení vyšplhala na 6,5 hodiny.


Silva Pedometer Radio

radio

Na výpravě do přírody nám nesměl chybět ani kvalitní krokoměr. Pedometer Radio od firmy Silva nabízí kromě klasických funkcí krokoměru i bonusový přijímač FM rádia s pamětí na devět stanic. Lehký přístroj z bílého plastu je částečně pogumován (ve světle zelené barvě), při ovládání příjemně padne do ruky a na cestách jej za velký klips jednoduše připnete ke kalhotám. Nutno však počítat s tím, že klips není dostatečně pevný a krokoměr vám při větším sportovním nasazení může upadnout. Abyste zabránili případné ztrátě, je třeba připnout i pojistnou šňůrku. Čelní monochromatický LCD displej je možné stisknutím tlačítka na chvíli podsvítit, a přečíst tak zobrazované údaje i za šera. Krokoměr však nejde vypnout, což nám nepřijde jako nejrozumnější řešení, přestože 3V knoflíková baterie (CR2032) nějaký ten pátek vydrží. Veškeré ovládání probíhá pomocí šesti gumových tlačítek, po dvojicích umístěných na bocích přístroje. Je poměrně intuitivní, a přestože s ním zpočátku při nastavování základních údajů budete bojovat, brzy vám přejde do krve. Aby totiž krokoměr mohl poskytovat co nejpřesnější údaje, je třeba nejprve zadat délku kroku a aktuální tělesnou hmotnost (do 125 kg). Poté vás odmění údaji o počtu kroků, ušlé vzdálenosti i délky pochodu a spočítá i spálené kalorie. Mechanické čidlo uvnitř přístroje spolehlivě zaznamenává každý krok (na základě otřesů) a prvních šest kroků uvádí až po šesti otřesech, což zabraňuje přičítání náhodných pohybů. Zato mu nechybí jack konektor, který poslouží k připojení peckovitých sluchátek (součástí výbavy) a poslechu oblíbených hudebních stanic. Přijímač nemá problémy s udržením signálu, ale sluchátka v konektoru bohužel nesedí dostatečně pevně, což u outdoorového zařízení není nejšťastnější. V jeho prospěch však hovoří příznivá pořizovací cena.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ pojistka proti počítání náhodných pohybů  – neuchovává starší údaje
+ rádio jako bonus  – sluchátka v konektoru nedrží dostatečně pevně

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.vavrys.cz CENA: 1190 Kč

Olympus mju 850 SW

fotoaparát

D Dalším kouskem ze série „nerozbitných“ kompaktů do nepohody je malý hranatý mju 850 SW. V jeho nevelkém kovovém těle (94×61×21 mm, 136 g) dřímá 8Mpx CCD senzor s rozlišením až 3264×2448 px. Při fotografování si s nastavováním nemusíte příliš lámat hlavu – otočným voličem snadno určíte, zda chcete fotografie prohlížet nebo snímat, a to na automatiku v některém z 24 scénických režimů, nebo jako video se zvukem. Tlačítky si pak rychle vyberete, jestli chcete fotografovat s bleskem nebo na režim makro, který dokáže ve spolupráci s nasvěcovací LED diodou snímat již od vzdálenosti 20 cm. V terénu se o fotoaparát rozhodně bát nemusíte -i kdyby vám spadl do louže, nijak mu to neuškodí, za což vděčí vodotěsnému provedení až do třímetrové hloubky a odolné skořápce, která vydrží pád z výšky 1,5 m. Sněhuláci ocení i mrazuvzdornost do –10 °C a outdoorové zaměření potvrzuje i ohniskový rozsah trojnásobného optického zoomu, který při hodnotách 38–114 mm do interiéru příliš nezapadne. Aparát je však vybaven technologiemi Face Detection pro rozpoznání obličeje a Shadow Adjustment pro korekci stínů. Kvalita snímků není špatná, i při horších světelných podmínkách jsou fotografie s vyšší citlivostí použitelné a vzhledem k velikosti snímacího prvku i ostré. Fotoaparát obsahuje interní paměť o velikost 14 MB, kterou je pochopitelně možné rozšířit o kartu formátu xD. Kritiku si zaslouží výdrž baterie, jejíž udávaná kapacita činí maximálně 190 snímků, a velikost vyrovnávací paměti, která při rozlišení 640×480 px nezvládne uložit více než 10 vteřin videozáznamu. Malému „otloukánkovi“ však nechybí styl. Ze tří barevných variací si vybere každý, a pokud hledáte malý přístroj, o který se nemusíte bát, bude se vám Olympus mju 850 SW určitě hodit.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ odolnost  – vyšší hmotnost
+ kompaktní rozměry  – malá kapacita baterie
+ kvalita snímků  – malý buffer

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.olympus.cz CENA: 8490 Kč

Nejčtenější