Decibely za volantem

|  
volant

Dnes už si jen málokdo dokáže představit jízdu v autě bez oblíbené rádiové stanice nebo CD nahrávek. Patříte- li mezi podobně naladěnou většinu, máme pro vás pětici nových autorádií.Časy, kdy ve vozech chrastila kazetová rádia, jsou již dávno pryč. Nová doba si žádá moderní nádobíčko a nelze opomíjet ani naše plechové miláčky. Funkce jako RDS, příjem dopravního zpravodajství nebo zobrazování názvu hrané skladby už bereme jako samozřejmost.Technologie ale jdou dál a výrobci se v honbě za zákazníkem snaží hledat další vylepšení ke standardním funkcím. Za posledních několik let autorádia zkrátka dozrála a nabízejí možnosti, na které jsme byli donedávna zvyklí většinou jen z počítačů.Pojďme si proto představit šest nablýskaných krabiček, které se vás snaží zaujmout nejen vizáží, ale také svými zajímavými funkcemi.


Sony CDX-GT929U

Nový model z šuplíku japonské společnosti Sony působí na první pohled elegantním a možná až futuristickým dojmem a zaujme malým množstvím tlačítek. Ty se na vyjímatelném panelu, který po vyklopení odkryje štěrbinu pro kompaktní disky, zredukovaly na výrazný ovládací joystick a palcem ovládatelnou dvoupolohovou páčku. Spolu s tlačítky na změnu zdroje, přepínání módů a dvojicí na pravé straně panelu je to vše a staromilci si tak budou muset zvykat na absenci klasických předvoleb. Ty lze každopádně najít na malém dálkovém ovládači, s jehož pomocí lze řešit i celou řadu dalších možností. Autorádio s rozměry 178×50×190 mm je kromě klasického rádiového tuneru s RDS a CD přehrávačem s podporou formátů MP3, WMA a AAC vybaveno také předním AUX konektorem pro přímé připojení jiných hudebních zařízení a externím USB vstupem třeba pro připojení flashové paměti.

rádia

Konektor je napevno veden ze zadní části rádia a můžete si jej někam šikovně ukrýt nebo zakomponovat přímo do palubní desky. Samostatně lze samozřejmě připojit také CD měnič.Vychytávkou je ovšem možnost volby barvy podsvícení kláves mezi červenou, modrou a zelenou. Přístroj tak lze velmi rychle přizpůsobit podsvícení vašeho vozidla, popř. měnit podle nálady.Na fluorescenční osmistupňový LCD displej v modrobílé kombinaci s bodovou matricí a funkcí Full Motion si můžete pustit některý z tematických podkresů a v dopravní zácpě tak třeba sledovat jednoduchou animaci se sporťáky.

Zvuk samozřejmě hraje výraznou roli, a proto vás Sony CDX-GT929U odmění maximálním výstupním výkonem 4×52 W s parametrickým třípásmovým ekvalizérem EQ3/DSO. S kvalitními reproduktory si poslech rozhodně užijete! Novinkou je také funkce Q- BrowZer pro snadný výběr hudby z hudební sbírky. Autorádio do vozu snadno připojíte pomocí originálního rozhraní s adaptérem na ISO konektor a potěší i anténní přechodka. Celkově jde o povedený kousek, který zaujme zejména mladou generaci, jež kromě CD disků ocení i USB rozhraní.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ možnost změny podsvícení kláves  – netradiční ovládání
+ USB port  – vysoká cena
+ dálkové ovládání

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.sony.cz CENA: 6.490 Kč

Panasonic CQ-RX400N

Firma Panasonic v oblasti audiosystémů boduje a v tomto případě nejde o žádnou výjimku. Autorádio CQ- RX400N působí svým vzezřením trochu tajemně, ale koneckonců má při svých rozměrech 178×155×50 mm co ukrývat. Přehrávač si poradí s disky CD-R i CD- RW se skladbami ve formátu MP3, WMA i AAC. S tím by dnes už ale díru do světa neudělal, a je proto vybaven také AUX vstupem a USB portem zabudovaným přímo v čelním panelu.

rádia

Snadno tak můžete připojit nejen flashový disk, ale třeba i přenosný MP3 přehrávač.Absolutní novinkou je pak u tohoto modelu možnost ovládat iPod přímo přes autorádio, vybírat a pouštět z něj skladby i playlisty.Z hlediska designu je přístroj koncipován spíše moderně pro mladší generaci uživatelů. Bez výrazného experimentování s koncepcí ovládání se však snadno zorientuje kdokoli a nebude mít sebemenší problém vyvolat potřebnou funkci. Vše je přehledné a jasně identifikovatelné.Vkusně zvolené barvy i materiály si rozhodně zamilujete a interiér vašeho vozidla nebudou kazit.

Měkká tlačítka je radost mačkat a pochvalu si zaslouží i kvalitní a dobře čitelný displej, zobrazující aktuálně hranou písničku, popř. naladěnou stanici.Ze zadní strany nepřekvapí zdvojené 2,5 výstupy z předzesilovače, anténní vstup ani tovární konektor s přechodkou na ISO normu. Zesilovač nabízí maximální výkon 4×50 W a společně s třípásmovým ekvalizérem SQ3 zajišťuje kvalitní poslech.Dodávané dálkové ovládání obsahuje veškeré potřebné prvky jako například volba zdroje, ovládání hlasitosti, volby v menu i přepínání předvoleb. K absolutní dokonalosti zařízení schází snad jen podpora Bluetooth technologie s handsfree, což lze každopádně pořídit zvlášť v podobě přídavného modulu.Pokud však zvažujete koupi kvalitního autorádia a design spolu s precizně odvedeným zpracováním je pro vás důležitý, rozhodně nebudete tímto kouskem zklamáni.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ dálkové ovládání  – pro handsfree nutnost dokoupit přídavný modul
+ USB port

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.panasonic.cz CENA: 4.595 Kč

Sony MEX-BT2600

Další testovaný kousek značky Sony by se nemusel stydět nálepkou zasloužilý umělec. Jeho dovednosti jsou totiž natolik široké, že strčí do kapsy i některé jiné technické vymoženosti moderního automobilu. Elegantní panel v černém barevném provedení splňuje požadavky náročných uživatelů a bez extravagantních pokusů bezpochyby vhodně doplní jakoukoli palubní desku. Ovládání je pojato celkem tradičně a po chvilkovém rozkoukání odhalíte všechny tradiční funkce.

rádia

Mezi základní vlastnosti autorádia o rozměrech 178×50×161 mm patří samozřejmě FM tuner SSIR-EXA s RDS funkcí a CD přehrávač s podporou disků CD-R i CD-RW. Skladby je možné přehrávat ve formátu MP3, stejně jako WMA s podporou zobrazování ID3 tagů na displeji. Celý přístroj se však nese zejména ve znamení bezdrátového rozhraní Bluetooth, jehož využijete nejen při spojení s mnohými přenosnými hudebními přehrávači, ale také s mobilním telefonem. Díky připojeným reproduktorům a vestavěnému mikrofonu přímo na předním panelu tak získáte plnohodnotnou handsfree sadu. Díky technologii Bluetooth A2DP, AVRCP můžete připojit také stereo reproduktory a nechybí ani AUX vstup pro přímé zapojení přenosného hudebního přehrávače. USB konektor ale bohužel chybí.

Zvuk je opět dostatečně kvalitní, s maximálním výstupním výkonem 4×52 W a parametrickým třípásmovým ekvalizérem EQ3. Nescházejí pochopitelně ani dva výstupy pro předzesilovače a možnost připojení CD měniče. Autorádio není vybaveno ISO konektorem, ale v balení najdete kabelovou přechodku, s jejíž pomocí přístroj jednoduše napojíte do naprosté většiny standardních automobilů.Rovněž nechybí ani anténní přechodka a vidličky pro případ, že byste snad rádio někdy chtěli z auta vymontovat. V ceně je také dálkové ovládání. Velmi dobře zpracované autorádio nabízí kromě USB připojení vše, co si můžete přát, a díky BT technologii jej oceníte nejen při poslechu hudby, ale i pohodlném a především bezpečném telefonování.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ možnosti Bluetooth  – absence USB rozhraní
+ pěkný design
+ skvělý poměr ceny a výkonu
+ dálkové ovládání

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.sony.cz CENA: 4.490 Kč

Blaupunkt SD48 Victoria

Společnost Blaupunkt je kvalitou svých autorádií známá a v případě nového modelu Victoria se vydala odlišným směrem než u drtivé většiny v dnešní době nabízených produktů.Vsadila na moderní trendy a upustila od „zastaralých“ kompaktních disků.Rádio bez CD přehrávače je na světě, a pokud se s ním chcete kamarádit, na sbírku oblíbených cédéček musíte bohužel zapomenout. Výrobce se naopak důkladně zaměřil na nová zvuková média a kromě klasického FM tuneru tak využijete několik dalších rozhraní. Předně je to dnes zcela samozřejmý AUX vstup pro připojení externích zvukových přehrávačů, které jsou do přístroje zakomponovány hned dva. Přímo nad ním je dále k dispozici slot pro paměťové karty, který rozhodně stojí za pozornost.

rádia

Jeho chřtán pojme karty typu Secure Digital nebo MMC a umožňuje z nich přehrávat hudbu ve formátech MP3 a WMA. Pokud tomuto typu médií neholdujete, máte navíc možnost využít USB připojení. Propojitelnost s dalšími zařízeními předurčuje také nové rozhraní „Command and Control“. Ovládání autorádia je vcelku jednoduché a standardní, nechybí křížově uspořádaná tlačítka, otočný volič hlasitosti s výrazným zapínáním uprostřed a šest očíslovaných tlačítek pro předvolby, kterých může být v paměti až 25. Design čelního panelu, který lze rychle vycvaknout a odnést mimo vozidlo, je vcelku vkusný a černo- stříbrná kombinace jistě nikoho nepohorší. Displej s funkcí VarioColour dokáže zobrazit 4096 barev a je díky pěkným ikonkám velmi přehledný.

Na druhou stranu musíme vytknout použitý materiál na přední straně panelu a na některých tlačítkách, které na dotek působí poněkud laciným dojmem, a celkový, jinak pěkný vzhled, tím výrazně kazí. Pokud jste tedy natolik pokrokoví, že vám absence CD přehrávače nevadí a dokážete skousnout určité ústupky v povrchové kvalitě použitých materiálů, může pro vás být Victoria příjemnou společnicí na cestách.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemná pořizovací cena  – použité materiály
+ slot na paměťové karty  – absence CD přehrávače
+ USB port

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.blaupunkt.cz CENA: 3.490 Kč

Panasonic CQ-RX102N

Ne každý vyžaduje přístroje k prasknutí nadupané funkcemi a Panasonic tak uvádí novinku v nejnižší cenové relaci. Autorádio s rozměry 178×50×155 mm na první pohled rozeznáte od dražších modelů řady CQ-RX pouze chybějícím konektorem pro USB. Jinak si zachovává osobitý styl, moderní pojetí i lesk prvotřídních materiálů. Přední panel autorádia se zeleně podsvícenými tlačítky je odnímatelný a zdobí jej kvalitní černě podbarvený displej s bílým písmem, skvěle čitelný i za slunečního svitu.

rádia

Ovládání je stejně jako u druhého testovaného modelu Panasonicu jasné a přehledné, bez nutnosti absolvovat speciální výcvik.Maximální výkon zesilovače se chlubí hodnotou 4×50 W a nechybí třípásmový ekvalizér SQ3. Reproduktory rozezní nejen vestavěný FM tuner s funkcí RDS a možností uložit až 18 stanic na předvolby, ale také CD přehrávač s podporou vypalovaných disků CD-R a CD-RW s technologií třípaprskového holografického snímání. Pouštět si můžete nejen skladby ve formátu MP3 s podporou ID3 tagů se zobrazením podrobností o skladbě na displeji, ale také soubory WMA.

A jako bonus nechybí přední konektor s AUX vstupem pro připojení dalších externích zařízení.Další technické vymoženosti jako například USB přípojka, podpora pro Bluetooth nebo třeba možnost připojení CD měniče budete hledat marně. V balení nenajdete ani dálkové ovládání, které je však možné dokoupit zvlášť. Pokud si ale chcete jen užít skvělý poslech bez požadavků na funkce nad rámec základních parametrů, autorádio Panasonic CQ- RX102N vám poslouží dokonale.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemná pořizovací cena  – absence USB portu a možnosti rozšíření
+ kvalitní design a zpracování
+ AUX vstup

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.panasonic.cz CENA: 2.995 Kč

Sencor SCD-MP105R

Testované autorádio SCD-MP105R s podporou MP3 se rozhodně nechce nechat zahanbit, a to z hlediska funkčnosti i designu. Kombinace černé a stříbrné barvy patří mezi klasické evergreeny a snaží se vkusně zapadnout. Vzhledově odvážné uspořádání pruhů však trochu kazí celkové zarovnání jednotlivých linií a výstupků na rádiu, kde člověk neví, zda jde o záměr nebo nedostatky ve výrobě.Tento dojem bohužel přetrvává i při stisknutí kteréhokoli z modře podsvícených tlačítek a budete jen čekat, kdy některé upadne. Jinak ale ovládání nelze nic vytknout a všechny funkce jsou ihned po ruce.

rádia

Přístroj zvládá kromě přehrávání klasického rádia s funkcí RDS také pouštění hudby ve formátu MP3 z CD přehrávače ukrytého za výklopným panelem (ochranná funkce proti otřesům Antishock) nebo z interní paměti. Ta je totiž největším překvapením a zároveň příjemnou funkcí celého přístroje.Odnímatelnou část panelu, který paměť s kapacitou 1 GB obsahuje, lze totiž využít nejen jako bezpečnostní prvek proti mlsným zlodějíčkům, ale zároveň jako MP3 přehrávač do kapsy s funkcí diktafonu! Stačí jen připojit sluchátka a pokračovat v poslechu rozehrané skladby. Připojení autorádia je otázkou vteřiny díky vestavěnému ISO konektoru, nechybí však ani koncovky pro napojení zesilovačů nebo subwooferu. Výstupní maximální výkon reproduktorů je 4×50 W a nechybí funkce jako ekvalizér, zvýraznění basů, regulace výšek a vyvážení.

Autorádio od firmy Sencor tak snadno strčí nejednoho konkurenta do kapsy, ale celkový dojem bohužel kazí použití nekvalitních materiálů a horší technické zpracování čelního panelu, jehož nedostatky ve voze kazí celkový vzhled palubní desky. I tak si však odnáší vysoký počet bodů a naše doporučení pro všechny uživatele, kteří jej jednoduše využijí i jako přenosný MP3 přehrávač třeba při procházkách do přírody.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ možnost použití panelu jako MP3 přehrávače  – vysoká cena
+ interní paměť s kapacitou 1 GB  – nepřesnosti ve výrobě a použitý materiál

HODNOCENÍ:

***


WEB: www.sencor.cz CENA: 5.490 Kč

Nejčtenější